علوم ریاضی چیست؟

به طور بسیار خلاصه، علوم ریاضی مطالعه کمیت، ساختار، فضا و تغییرات است. علوم ریاضی به دنبال الگوها، طرح ها، فرمولبندی حدس­ها و اثبات واقعیت­های حاصل از اصول موضوع و تعریف ها است. علوم ریاضی فعالیتی بشری است که از ابتدای خلقت وجود داشته است. ریاضیات مادر همه­ ی علوم و ابزاری اساسی در بسیاری از کاربردهای علوم تجربی، پزشکی، مهندسی و علوم انسانی است.

امروزه علوم ریاضی در دو زمینه­ ی کلی انجام می­ شود: کلاسیک (دقیق) و غیر کلاسیک (نرم). زیر بنای زمینه­ ی کلاسیک، مجموعه­ هایی "دقیق" هستند، ­ به این معنی که برای هر شیء و مجموع ه­ای مفروض، دقیقاً دو حالت رخ می­ دهد، یا آن شیء در آن مجموعه هست یا نیست.

در حالی که زیر بنای زمینه­ ی غیر کلاسیک (نرم) "مجموعه­"های با تعریف های گوناگون هستند. به این معنی که یک شیء با درجه­ ای از تعلق در یک "مجموعه" از این نوع قرار می­ گیرد. برای مثال دسته­ ی همه انسان­ های "خوب" از نوع اول نیست، زیرا شرط تعلق "دقیق" نیست، ولی از نوع دوم هست، زیرا هر انسانی با درجه ­ای از دقت "خوب" است. محاسبات کلاسیک محاسباتی دقیق است ولی محاسبات غیر کلاسیک محاسباتی نرم هستند، که با طبیعت موجودات سازگارترند.

دانشکده­ ی علوم ریاضی دانشگاه شهید بهشتی در هر دو زمینه­ ی ریاضیات فعالیت دارد و دانشجویان را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته­ های آمار، ریاضی، و علوم کامپیوتر تربیت می­کند. فارغ­ التحصیلان آن­ می­ توانند تقریباً در هر وزارتخانه و شرکتی به کار مشغول شوند و مسئله­ های آن­ها را به صورتی دقیق و نرم حل کنند.