صفحه اصلی
کتاب سازه‌های دیاگرید: سیستم‌ها، اتصالات، جزئیات منتشر شد
  • 412 مشاهدات

کتاب «سازه‌های دیاگرید: سیستم‌ها، اتصالات، جزئیات»، ترجمۀ دکتر محمد تحصیلدوست، عضو هیات علمی دانشکده معماری و شهرسازی و  ریحانه ذوالفقاری منتشر شد.

کتاب سازه‌های دیاگرید: سیستم‌ها، اتصالات، جزئیات،  تالیف تری مایر بوک در 204 صفحه در قطع رحلی با قیمت 600.000 ریال در سال 1399 توسط انتشارات دانشگاه شهید بهشتی منتشر شده است.

سازه‌های دیاگرید در ساخت‌وساز ساختمان‌های کشور ما چندان رایج نیستند، اما به‌دلیل امکان بی‌نظیری که برای کنترل و هدایت بارهای ساختمان، به‌ویژه نیروهای جانبی، در اختیار می‌گذارند، تحقیقات مرتبط و به‌کارگیری آنها به‌عنوان یکی از سیستم‌های ساختمانی نوظهور، در حال افزایش است. جدا از جنبه‌های زیبایی‌شناختی، عملکرد ساختار شبکۀ قطری این سیستم ساختمانی چنان بی‌بدیل است که طراح را در پی خود می‌کشاند و او را وامی‌دارد تبعات انتخاب این سیستم و تغییر اجزای بنا و دیگر الزامات طرح و اجرا را بپذیرد. این کتاب بیش از آنکه به محاسبات سازه‌ای این سیستم بپردازد، آن را با نگاه مهندسی ساختمان و تمهیدات طراحی بررسی می‌کند و ابعاد اجرایی و تجارب جهانی مربوطه را ارائه می‌دهد. اصول کلی طراحی، موضوعات اجرایی و ساخت، و تعامل این سیستم با دیگر اجزای ساختمان، به‌ویژه نما، بخش‌های اصلی کتاب پیشِ رو را تشکیل داده است.

این کتاب به سه بخش تقسیم می‌شود: اول، بررسی عواملی که به خلق ساختمان‌های دیاگرید اولیه منجر شده‌اند (فصل‌های 2 و 3)؛ دوم، تحلیل مقایسه‌ای تعداد چشمگیری ساختمان‌ دیاگرید جدیدتر، تا بتوان پیشینه‌ای مفید برای کمک به طراحی این ساختمان‌ها بنا نهاد (فصل‌های 4 تا 10)؛ سوم، نگاهی جزئی‌تر و متمرکزتر به چند پروژۀ متأخر (فصل 11).

امید است با توجه به فقدان منابع فارسی روزآمد در این زمینه، محتوای کتاب برای متخصصان ساختمان در زمینه‌های عمران و معماری جذاب و مفید باشد.

افزودن نظرات