دوره کارشناسی ارشد نانوزیست فناوری، دوره ای آموزشی و پژوهشی است که در طی آن مجموعه­ای از اصول، علوم و فنون در زمینه نانوزیست فناوری، سامانه­ های زیستی، کاربرد نانوزیست فناوری در زمینه های علوم زیستی و بیوتکنولوژی، روش­های آنالیز سطوح و ذرات در مقیاس نانو، برهمکش مواد ومولکول­های زیستی و همچنین سلول­ها با سطوح و نانو ساختارها، روش­های طراحی و ساخت نانوساختارها، کاربرد نانوزیست فناوری در پزشکی و از جمله توسعه سامانه­های دارورسان، توسعه سامانه­های نانوساختار در آنالیز سلول­ها و مواد زیستی و....ارائه می­شود.
نانوزیست فناوری رشته­ای بین رشته­ای بوده و زمینه ای بسیار نوین در عرصه علوم و فناوری در سطح جهان محسوب می­شود. هدف اصلی این دوره تربیت متخصصین در مقطع کارشناسی ارشد در حوزه نانوزیست فناوری همگام با مراکز دانشگاهی و پژوهشگاهی کشورهای پیشرفته است. فارغ التحصیلان این دوره به­ خوبی توانایی ادامه تحصیل در رشته نانوزیست فناوری در مقطع دکتری، و پس از آن، هدایت و انجام پروژه­های پژوهشی و آموزش این رشته در مقطع تحصیلات تکمیلی و همچنین ارائه خدمات تخصصی در بخش­های صنعتی و یا تجاری مربوطه را خواهند داشت.​​​​​​​​
​​​​​​​

دانش جهانی در علوم زیستی در چند دهه اخیر رشد فزاینده اي داشته است و این رشد عمدتاً ناشی از پیشرفت در زمینه علوم مختلف زیست شناسی سلولی و مولکولی و نیز بیوشیمی بوده است. بیوشیمی بستر مناسبی جهت مطالعه و تحقیق در زیست شناسی جدید پدید آورده است. این شاخه از علوم نه تنها مبناي همه گرایش­هاي علوم زیستی اعم از فیزیولوژي، بیوسیستماتیک و زیست فناوري و غیره را تشکیل می­دهد، بلکه در سایر شاخه­هاي علوم از جمله کشاورزي و پزشکی نیز زمینه هاي کاربردي فراوانی دارد. شناخت اساس مولکولی بروز انواع بیماري ها، نحوه عملکرد میکروارگانیسم­ها، اساس مولکولی داروشناسی و سم شناسی، دیدگاه مولکولی بروز رفتارها، چگونگی انتقال ژن ها در انسان، حیوان و گیاه و به طورکلی دانش ژنتیک، همگی بر مبناي مطالعه، بررسی و انجام پژوهش در علم بیوشیمی است .مطالعات و تحقیقات بنیادي سرطان، ایمنی شناسی، سلول­هاي بنیادي که ازعلوم جدید پزشکی به حساب می آیند نیز بر مبناي بیوشیمی استوار هستند. پژوهش در زیست فناوري و اصلاح ژنتیک نباتات و اصلاح نژاد دام و طیور نیز به نوبه خود وابسته به مطالعات پایه اي در زمینه بیوشیمی می­باشد

زیست فناوری میکروبی شامل آن دسته از فعالیت­های انسانی می­شود که با استفاده از میکرواوگانیسم­ها برای تولید فراورده های مورد نیاز انسان در مقیاس صنعتی صورت می­گیرد. به بیان دیگر، به کار بستن پیشرفت­های علمی و فنی در علوم میکروبی، برای تولید و توسعه فرآورده­های تجاری را زیست فناوری میکروبی می­گویند.
استفاده آگاهانه از میکرواورگانیسم­ها برای تولید فراورده های مورد نیاز بشر با عنوان میکروبیولوژی صنعتی به قرن نوزدهم و تولید محصولاتی چون الکل، استون، بوتانول و اسید لاکتیک توسط میکرواورگانیسم­های طبیعی باز می­گردد. با ابداع فن مهندسی ژنتیک و امکان ایجاد توان تولید فرآورده­های نوین توسط  میکرواورگانیسم نوترکیب، میکروبیولوژی صنعتی جهش و توسعه ای آشکار یافت. 
تاثیر این جهش آن چنان بود که این فناوری از دو دهه پیش به زیست فناوری میکروبی تغییر نام داد. نظر به اهمیت فراوان زیست فناوری میکروبی به عنوان یک صنعت حافظ محیط زیست برای توسعه کشور، جایگاه ویژه ایران به عنوان یک کشور دارای تنوع زیستی و ژنتیکی ویژه و سابقه کشف گونه های جدید میکرواورگانیسم­های دارای توانمندی­های زیست فناوری در کشور، تربیت متخصصین ارشد مسلط به دانش روز زیست فناوری میکروبی و آگاه به نیاز کشور می­تواند موجب ارتقاء کمی و کیفی زندگی شهروندان جمهوری اسلامی ایران شود.
هدف دوره کارشناسی ارشد زیست فناوری میکروبی، تربیت کارشناسان ارشد متعهد و کارآمد به نحوی است که با بهره مندی از اطلاعات بنیادین خود در میکروبیولوژی و زیست فناوری بتوانند به خوبی نسبت به انجام پژوهش در جنبه های مختلف زیست فناوری میکروبی اعم از غربالگری و کشف سویه های صنعتی، دستورزی ژنتیکی سویه های میکروبی، بهینه سازی فرآیندهای تولید و نیز خالص سازی فرآورده های زیست فناوری میکروبی، اقدام کرده و نیاز مراکز آموزش عالی، مراکز پژوهشی، بخش های تحقیق و توسعه در واحدهای تولیدی و خدماتی به کارشناسان ارشد در حوزه زیست فناوری میکروبی را برطرف نمایند.