صفحه اصلی
کتاب اصول مهندسی نرم‌افزار پیشرفته برای مواجهه با پیچیدگی منتشر شد
  • 245 مشاهدات

کتاب اصول مهندسی نرم‌افزار پیشرفته برای مواجهه با پیچیدگی تألیف دکتر فریدون شمس علیئی، استاد دانشکدۀ مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی و دلارام گلپایگانی دانشجوی دکتری دانشگاه ترینیتی کالج دابلین منتشر شد.

 این کتاب برای نخستین بار در سال 1400، در 452 صفحه در قطع رحلی و در انتشارات دانشگاه شهید بهشتی منتشر شده است و با قیمت 1.820.000 ریال عرضه می‌شود.

​​​​​​​

کتاب اصول مهندسی نرم‌افزار پیشرفته برای مواجهه با پیچیدگی مجموعه‌ای است از رهيافتهای تجربه‌شده به‌منظور درک بهتر و مواجهۀ آسانتر با پديدۀ پيچيدگیِ نهفته در توسعۀ نرم‌افزار. در این کتاب با طرح مسئلۀ پیچیدگی ذاتی نرم‌افزار اهمیت مدیریت پیچیدگی آشکار و سپس به راهکارهای مطرح برای غلبه بر آن پرداخته می‌شود. هریک از فصل‌های کتاب بر یکی از رهيافت‌های مهندسی نرم‌افزار از منظر شيوۀ مواجهه با مسئلۀ پيچيدگی در توسعۀ نرم‌‌افزار و نيز شیوۀ مديريت آن تمرکز دارد.

هر فصل این کتاب با یک نقل‌قول کلیدی در قالب نظم یا نثر برای ایجاد جرقة اولیه در ذهن خواننده راجع به موضوع آغاز می‌شود و با مقدمه‌ای برای روشن‌شدن ابعاد موضوع در نظر خواننده ادامه می‌یابد تا درک بهتری از آن فراهم شود. سپس به ابعاد کاربردی و ذکر نمونه‌ از نتایج کاربرد روش‌های معرفی‌شده روی مثال‌های عینی پرداخته می‌شود. در پایان هر فصل نیز تحلیلی از نحوة ارتباط موضوع مطرح‌شده در هر فصل با مفهوم پیچیدگی در توسعة نرم‌افزار ارائه شده است.

برای فراهم‌آوردن درکی عمیق‌تر و نیز دسترسی به منابع استفاده‌شده در کتاب، سعی شده است دربارۀ منابع اصلی و نحوة ارتباط آن‌ها با مطالب هر فصل، به‌طور جداگانه توضیح مختصری ارائه شود. علاوه بر این، به‌منظور مرور و فهم بهتر نکات آن فصل و نیز استفادة مدرسان و دانشجویان، تمرین‌هایی که اغلب جنبه‌های مطرح‌شده در آن فصل را پوشش می‌دهند آماده شده است.

شایان ذکر است که مخاطبان اصلی کتاب اصول مهندسی نرم‌افزار پیشرفته برای مواجهه با پیچیدگی دانش‌پژوهان جامعة مهندسی نرم‌افزار و به‌ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی در رشته‌های مهندسی و علوم کامپیوتر در نظر گرفته شده‌اند و این کتاب به‌عنوان منبع درس مهندسی نرم‌افزار پیشرفته نیز کاربرد دارد.

افزودن نظرات