دانشگاه شهید بهشتی

ویژه‌نامه نشریه علمی- حقوقی عدالت کیفری

تاریخ انتشار: 1399/10/02 04:20 ب.ظ

سه سال است که از انتشار نخستین شماره نشریه علمی- حقوقی عدالت کیفری می‌گذرد و دوستان عزیزی از اغاز تا به امروز با ما همکاری کردند به‌گونه‌ای که با هم‌فکری با یکدیگر توانستیم گام‌های مثبتی در راه اعتلا و ارتقای نشریه برداریم؛ در این شماره که «ویژه‌نامه» است، ضمن تشکر از دوستان عزیز پژوهشگر همیشه همراه، از انان دعوت کردیم متن‌های خویش را برای این شماره ارسال نمایند و به رسم همیشه یک موضوع حقوقی روز جامعه را برگزیدیم.

این شماره به تحریم اختصاص پیدا کرده است؛ تحریم واژه‌ای است کم و بیش اشنا و از موضوعاتی است که امروزه در اخبار، رسانه‌ها، محافل علمی و ... زیاد از ان سخن گفته می‌شود به‌ویژه تحریم ایران توسط امریکا. تحریم را می‌توان به مجموعه اقداماتی از سوی قدرت‌های جهان اطلاق نمود که در جهت وادار کردن کشوری به انجام یا عدم انجام عملی به کار گرفته می‌شود.

تحریم در ابعاد مختلفی از جمله پزشکی، فناوری، دارو، غذا و ... تجلی می‌یابد. یکی از تحریم‌ها که هم‌اکنون جامعه ما با ان روبه‌رو است «تحریم اقتصادی» است، مصاحبه این شماره با دکتر قاسم قاسمی است، ایشان ضمن بیان ابعاد مختلف تحریم و اثار هریک از انها، از تحریم اقتصادی به عنوان «یک جنگ تمام عیار» نام‌ برده‌اند. سایر نویسندگان این شماره ابعاد مختلف تحریم را بررسی نموده‌اند بدین‌گونه که یکی از نویسندگان تاثیر تحریم را بر فضای سایبر تبیین کرده و در جستجوی ان است که تحریم چه‌تاثیری بر استفاده از فضای سایبر دارد؛ نویسنده دیگری به تاثیر تحریم بر فناوری بیت‌کوین پرداخته و به ارائه راه‌حل در راستای دورزدن سیاست‌های اقتصادی امریکا می‌پردازد.

دو نویسنده دیگر به تبیین تحریم از دیدگاه بین‌المللی می‌پردازند که ایا یک نوع جنایت علیه بشریت است یا خیر؟  یکی از انان تحریم را یک نوع جنایت علیه بشریت می‌داند و دیگری خیر. نویسنده دیگری به بررسی اثر تحریم‌ها بر سیاست جنایی ایران در قبال جرایم اقتصادی می‌پردازد و در نهایت در این شماره بازخوانی پرونده داریم که نویسندگان به صورت مستند و مستدل به ارزیابی و نقد یک دستور قضایی مبنی بر فیلترینگ تلگرام می‌پردازند. در ادامه نشریه نیز به رسم همیشه گزارش، تازه‌های ارای وحدت رویه و طرح، تازه‌های نشر فارسی و لاتین را خواهیم داشت.​

دانلود​

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: ویژه‌نامه نشریه علمی- حقوقی عدالت کیفری
منبع خبر دانشکده حقوق
تعداد مشاهده: 165
اخبار : ویژه‌نامه نشریه علمی- حقوقی عدالت کیفری
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی