دانشگاه شهید بهشتی

​‌‌‌هفته سلامت روان گرامی باد

تاریخ انتشار: 1399/07/15 02:52 ب.ظ

سلامت روان برای همه: سرمایه گذاری بیشتر، دسترسی بیشتربرای همه و همه جا

سلامت روان به معنی سلامت هیجانی و روانشناختی است ؛ به شکلی که فرد بتواند از تفکر و توانایی‌های خود استفاده کند، در جامعه عملکرد مناسبی داشته باشد و نیازهای معمول زندگی روزمره  خود را برآورده سازد. فردی که ازسلامت روانی برخوردار است به طور معمول می‌تواند از خود در برابر بیماری های روانی مراقبت کند. پیشگیری از پیدایش بیماری های روانی و سالم کردن محیط روان شناختی  از ضروریات اولیه تامین بهداشت روانی محسوب می شود. بهداشت روانی فقط به تشریح علل اختلالات نمی پردازد، بلکه پیشگیری ناراحتی های روانی به معنای وسیع را به منظور جلوگیری از وقوع بیماری های شدید روانی ، را دنبال می کند.

10 اکتبر برابر با 19 مهرماه از طرف سازمان جهانی بهداشت روان به عنوان "روز جهــــــانی بهـــــــداشت روان" اسم نهاده شده است. این سازمان برای این روز، در هر سال یک شعار خاص را برمی گزیند. شعار سال 2020 عبارت است از: " سلامت برای همه : سرمایه گذاری بیشتر، برای همه و همه جا " . در ایران نیز از 19 تا 24 مهرماه به نام هفته بهداشت روان نام گذاری شده  و عمده ترین هدف در این هفته ارتقا و افزایش آگاهی و تغییر و اصلاح نگرش مردم نسبت به مسائل بهداشت روان درنظر گرفته شده است . در اساس نامه سازمان جهانی بهداشت (WHO ) سلامت نه تنها فقدان بیماری یا معلولیت،  بلکه حالت بهینه خوب بودن جسمی، روانی و اجتماعی  تعریف شده است . مفهوم سلامت روانی نیز از نظر WHO چیزی فراتر از نبود اختلال‌های روانی تعریف شده و شامل :

 1. بهزیستی ذهنی
 2. ادارک خودکار آمدی
 3. استقلال و خود مختاری
 4. کفایت و شایستگی
 5. وابستگی میان نسلی

خود شکوفایی توانمندی‌های بالقوه فکری و هیجانی می‌ گردد.

اختلال رفتاری- روانی عبارت است از حالات قابل توجه بالینی که با تغییر در تفکر، خلق، هیجان یا رفتار مشخص و با ناراحتی و تشویش شخصی و یا اختلال کارکرد زندگی همراه باشد. این تغییرات در گستره هنجار جامعه قرار نمی‌گیرند و به وضوح غیر عادی و بیمارگونه و مداوم یا عود کننده هستند.

افرادی که سلامت روان دارند، دارای ویژگی‌های زیر می‌باشند؛

*حس رضایت و خرسندی

*توانایی خندیدن و هیجان و سرگرمی داشتن در زندگی

*توانایی مقابله با استرس

*هدف داشتن در فعالیت‌ها، روابط و زندگی 

*انعطاف در یادگیری مهارت‌های جدید و توانایی تغییر

*تعادل بین کار و بازی، استراحت و فعالیت

*توانایی ساخت و بهبود روابط

*اعتماد به نفس و عزت نفس

افراد با سلامت ذهن و روان، کنترل بهتری روی احساسات خود دارند ؛ افرادی با انرژی و مثبت نگر هستند و راه های زیادی را برای افزایش سلامت روان می‌شناسند.

چرا بهداشت روان اهمیت دارد؟

بهداشت روانی بر همه‌ بخش‌های زندگی تاثیر گذار است : از عملکرد کاری گرفته تا روابط اجتماعی و خانوادگی!

مشکل اینجاست که در بسیاری موارد، افراد برخی علائم مرتبط با عدم بهداشت روان را تجربه می‌کنند ، در حالی که خودشان نسبت به آن آگاه نیستند. مطابق با نظر وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده ، برخی از علائم اولیه‌ وجود مشکلات روان شناختی عبارتند از:

 • تغییر قابل توجه در اشتها
 • تغییر در الگوی خواب (به هم ریختن نظم معمول خواب یا بیش از اندازه کم یا زیاد خوابیدن)
 • نداشتن انرژی
 • نوسانات خلق و خوی
 • بحث و جدل با افراد مورد علاقه
 • احساس سردرگمی، غم یا خشم

شایع‌ترین اختلالات بهداشت روانی نیز شامل موارد زیر است :

 • اضطراب
 • استرس
 • افسردگی

 

بدیهی است که با توجه به تغییرات روز افزون اجتماعی و نیاز به انطباق سریع با شرایط، مهارت آموزی می تواند یکی از راهکار های موثر در سپری نمودن مسیر موفقیت با حفظ سلامت روان باشد. با توجه به این مهم ، تقویم کارگاه های آموزشی مرکز مشاوره و آموزش های اجتماعی در نیمسال اول سال تحصیلی 1400-1399 جهت مهارت افزایی و افزایش دانش روان شناختی دانشگاهیان عزیز اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی نموده است که می توانید جهت کسب اطلاع بیشتر در خصوص شرکت در کارگاه ها باشماره اعلام شده تماس حاصل بفرمایید . اطلاع به شرح زیر می باشد:

 

تلفن تماس جهت ثبت نام: 29903263

آدرس:معاونت فرهنگی و اجتماعی، طبقه دوم، مرکز مشاوره و آموزش های اجتماعی​

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: سلامت روان، مرکز مشاوره،
منبع خبر معاونت فرهنگی، اجتماعی - مرکز مشاوره
تعداد مشاهده: 1,396
اخبار : ​‌‌‌هفته سلامت روان گرامی باد
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی