دانشگاه شهید بهشتی

اختلالات خواب سبب تغییر در ساختار و عملکرد مغز می‌شود

تاریخ انتشار: 1399/05/07 12:24 ب.ظ


 

اختلالات خواب یکی از معضلات شایع جوامع مدرن است که با مشکلات جدی روان شناختی، افزایش بیماری های مختلف جسمی، اختلال تنظیم هیجانی، افزایش تصادفات رانندگی و کاهش عملکرد شغلی و تحصیلی بیماران در ارتباط است.

دکتر مسعود طهماسیان، عضو هیات علمی و معاون آموزشی- پژوهشی پژوهشکده علوم و فناوریهای پزشکی دانشگاه شهید بهشتی، با اعلام مطلب فوق افزود: در حال حاضر حدود سی درصد افراد جهان دچار علائم بیخوابی هستند و ده درصد با اختلال بیخوابی (بیخوابی بیش از سه بار در هفته و بیش از سه ماه) دست و پنجه نرم می‌کنند. این اختلالات ارتباط جدی با افسردگی دارد به طوری که بعضاً شاهد افسردگی مقاوم به درمان در این افراد هستیم که این ارتباط دو طرفه، عمدتا با اختلال در شبكه هاي عملكردي مغز مرتبط است.

Tahmasian2016.jpg


دکتر طهماسیان، با اشاره به تاثیر اختلالات خواب بر عملکرد مغز اظهار داشت: در پژوهشهای متعدد پژوهشکده علوم و فناوریهای پزشکی که با همکاری مرکز تحقیقات اختلالات خواب دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و دانشمندان برجسته ای از کشورهای آلمان، انگلیس، امریکا و کانادا انجام شده و در مجلات معتبر این زمینه چاپ شده اند، رابطه معنی داری بین زمان کم خواب و افزایش افسردگی، افزایش چاقی و تغییرات ساختاری مغز دیده شده است. همچنین رابطه قابل توجهی بین علایم بیخوابی در سه ماهه سوم بارداری و افسردگی پس از زایمان نشان داده شده است و درمان بیخوابی در دوران بارداری منجر به کاهش علایم افسردگی پس از زایمان می شود. همچنین آپنه تنفسی (قطع تنفس) در حین خواب که در 4-7 درصد جمعیت عمومی وجود دارد، تا پنج برابر خطر بیماری آلزایمر را افزایش می‌دهد و آپنه خواب تنها فاکتورخطر قابل پیشگیری بیماری آلزایمر است.

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم و فناوریهای پزشکی، به نتایج مطالعات صورت گرفته در خصوص عوارض بی خوابی اشاره کرد و گفت: در سالهای اخیر، تصويربرداري ساختاري و عملكردي مغز در بیماران با اختلالات خواب مانند آپنه خواب و اختلال بي خوابي به شناخت مكانيسم اين بيماري‌ها و تغييرات ناشي از آنها در مغز منجر شده است. در مطالعات فراتحلیل تصویربرداری مغز، ارتباط مستقيم بين اختلالات خواب و تغييرات شبكه هاي عملكردي مغز مانند شبكه پیش فرض مغز و شبكه درك هيجان و نيز تغییر ساختاری در بخش هاي مختلف مغز مانند هيپوكامپ، اینسولا و آميگدال ديده شده است. همچنین در مطالعه دیگری نشان داده شد که بی‌خوابی کوتاه مدت (24 ساعته) می تواند عوارض خطرناک و غیرقابل بازگشتی در عملکرد قشر آهیانه ای مغز داشته باشد.

دکتر طهماسیان، از انتخاب ایران به عنوان پایگاه اصلی مطالعات بین المللی خواب خبر داد و یادآور شد: پيرو برگزاري همايش سالیانه بین المللی نقشه برداري مغز ايران در دانشگاه شهيد بهشتي و حضور دانشمندان برجسته جهان در اين رشته و با توجه به كيفيت مقالات چاپ شده در اين زمينه از دانشگاه شهید بهشتی، پروفسور پل تامسون، استاد دانشگاه كاليفرنياي جنوبي و رئيس پروژه بين المللي انيگما‌، پيشنهاد تاسيس گروه تحقيقاتي خواب را به ايران داد و پژوهشكده علوم و فناوري هاي پزشكي دانشگاه شهيد بهشتي را به عنوان پايگاه اصلي مطالعات بين المللي خواب انتخاب كرد. اين گروه در اين مدت موفق به جذب سی و سه نفر از پژوهشگران برجسته اي از آمریکا، هلند، انگليس، آلمان، استرالیا، نروژ، بلژیک و کره جنوبی براي همكاري با گروه خواب «انيگما» شده است.

 

معاون آموزشی- پژوهشی پژوهشکده علوم و فناوریهای پزشکی، در خصوص پروژه انیگما، تصریح  کرد: انيگما يك كنسرسيوم بين المللي با مشاركت حدود چهل كشور جهان است كه پژوهشگران در زمينه‌هاي مختلف بيماري هاي مغز و اعصاب با استفاده از تصویربرداری مغز و ژنتیک با يكديگر همكاري مي‌كنند. در اين پروژه محققان با به اشترك گذاشتن نتايج تحقيقات خود به انجام پژوهش‌هاي جهاني كمك كرده و نتايج آن را به صورت مقالات فراتحليل در معتبرترين مجلات علمي انتشار مي دهند.

دکتر طهماسیان، در خصوص روش های درمان در اختلالات خواب، تاکید کرد: بطور خلاصه، اگرچه اختلالات خواب منجر به تغییرات در ساختار و عملکرد مغز می شود اما با درمانهای دارویی و غیردارویی موجود قابل مدیریت است. متاسفانه از آنجا که مصرف خودسرانه و نامناسب دارو در کشور ما شیوع بالایی دارد، این امر باعث تشدید اختلالات خواب شده است. کلینیک‌های خواب نقش بسزایی در تشخیص دقیق و شروع زودهنگام درمان این اختلال دارند اما باید توسعه بیشتری در این زمینه و شناخت عوامل مرتبط و تغییرات مغزی همراه با آنها انجام گیرد.

 

 

 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: گفتگو، احتلالات خواب، دکتر طهماسیان، انیگما
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 711
اخبار : اختلالات خواب سبب تغییر در ساختار و عملکرد مغز می‌شود
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی