دانشگاه شهید بهشتی

یادداشت رئیس دانشکده معماری به مناسبت درگذشت دکتر حسینعلی ­پور

تاریخ انتشار: 1399/05/06 04:14 ب.ظ

باسمه تعالی

دکتر حسینعلی­ پور را از اوائل دهه هفتاد می­شناسم و دوستی و الفتی که بین ما واقع شد در تمامی این سال­ها در محیط دانشگاه همراهمان بود. این آشنائی به روزهائی باز می­گردد که ایشان در پایان تحصیلات به ایران بازگشته بودند و در دانشگاه تربیت مدرس درصدد بودیم تا ورودهای تحصیلات تکمیلی در رشته معماری را گسترش بدهیم و از این جهت با آشنائی قبلی که از رشته مدیریت ساختمان داشتیم، تصمیم بر راه­اندازی این دوره شد. از حسن اتفاق ایشان فارغ­التحصیل همین رشته بودند. شرح درسی را فراهم کردند و مسیر بالنسبه دشوار أخذ مصوبه از وزارت متبوعمان طی شد و بالأخره در دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه هنر و دوره معماری برای اولین بار در این کشور دوره کارشناسی ارشد «مدیریت پروژه و ساخت» راه­اندازی شد و با بررسی دانشگاه­های جهان از سوئی و نیازهای کشور و شرائط نظام آموزشی عالی در آن زمان، این رشته از ترکیب دو گرایش مدیریت پروژه و مدیریت ساخت شکل گرفت و ادامه یافت. گر چه در ابتداء تصور بر این بود که این تصمیم برای مدتی محدود و موقتی است، تبعاً می­بایستی تفکیک به دو گرایش گردد. امری که تا به امروز محقق نشده است.

دکتر حسینعلی ­پور این خدمت بزرگ را بدون جنجال و هیاهو انجام داد و فرهیختگی علمی و رویکرد دانشگاهی ایشان در حد کمال با حضور در مراکز علمی ظاهر شد، ادامه یافت و تا آخر راه او را همراهی کرد. شاید کسانی ندانند که ایجاد و راه­اندازی و تداوم این رشته مرهون اوست. مورد بی­مهری واقع شد و دانشگاه تربیت مدرس را ترک کرد و این اقبال دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی شد و ایشان این راه علمی را در این دانشکده ادامه داد و البته که نیازی نیست تا از دستاوردها و حاصل تلاش ایشان به تفصیل چیزی گفت که ناگفته پیداست.

امروزه در هر کارگاه ساختمانی بالأخص در کارگاه­های متوسط و بزرگ، واحد کنترل پروژه به واقع با تکیه بر دانشی ایجاد می­گردد که به حق آقای دکتر حسینعلی­پور در نظام علمی کشور پایه گذاشتند. دست­اندرکاران این رشته بالأخص آنانی که اندکی حافظه تاریخی دارند با نام ایشان آشنایند.

اما دوستی ما همیشه ادامه داشت و امروز با نگاهی به 30 سال همکاری و همراهی و پشتیبانی از یکدیگر، افسوس می­خورم که دیگر در کنارمان نیست. آخرین باری که برای جویائی از احوالشان تلفن زدم پیام داد که «مشترک مورد نظر در دسترس نیست. پیام شما ارسال خواهد شد». نمی­دانم پیاممان را گرفت یا نه ولی می­دانم که روز بعد از میان ما رفت.

        او رفت و گذشت از این گذرگه             او کیست که نگذرد از این ره

                                 روحش شاد

 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: پیام، یادداشت،
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 351
اخبار : یادداشت رئیس دانشکده معماری به مناسبت درگذشت دکتر حسینعلی ­پور
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی