دانشگاه شهید بهشتی

حاج حسین مَلِک، بزر‌گ ترین واقف تاریخ معاصر ایران

تاریخ انتشار: 1399/05/03 08:19 ب.ظ

 

حاج حسین  مَلِک، بزر‌گ ترین واقف تاریخ معاصر ایران

حاج حسین ملک، واقف و بنیانگذار کتابخانه و موزه ملی ملک در۱۰ خرداد ۱۲۵۰ خورشیدی مصادف با ۱۱ ربیع الاول سال ۱۲۸۸ ه.ق در تهران متولد شد. خانواده اش اصالتا تبریزی بودند.

Hajj_hossein_malek.jpg

کتابخانه ای که ملک از حدود سال ۱۲۷۸ خورشیدی فراهم آورد، ابتدا در مشهد بود و سپس به خانه پدری او در بازار بین الحرمین تهران منتقل شد تا در اختیار اهل فضل و دانش قرار گیرد. آن گاه در سال ۱۳۱۶ به شرحی که در بخش وقف نامه آمده است، تقدیم آستان امام رضا (ع) شد. حسین ملک همچنین املاک و مستغلات زیادی را در تهران و خراسان وقف امور خیریه و عام المنفعه کرده و بدین ترتیب در جایگاه بزر‌گ ترین واقف تاریخ معاصر ایران نشسته است.

این واقف بزرگ و دوستدار فرهنگ در چهارم مردادماه سال ۱۳۵۱ خورشیدی در ۱۰۱ سالگی چشم از جهان فروبست و در حرم امام رضاعلیه السلام به خاک سپرده شد.

کتابخانه ملی ملک با داشتن ۱۹ هزار عنوان نسخه خطی نادر و نفیس، یکی از شش گنجینه بزرگ نسخ خطی ایران است. این کتابخانه دارای حدود ۱۰۰ هزار کتاب چاپی، ۳۵۶۸ کتاب چاپ سنگی و ۵۴۸ عنوان نشریه ادواری در ۶۰۰۰ مجلد است. بخش قابل توجهی از کتاب های چاپی متعلق به پیش از سال ۱۳۲۰ خورشیدی هستند و در زمره نخستین کتاب های چاپی ایران قرار می گیرند. کتابخانه ملک پیوسته با خرید کتاب های خطی و چاپی از محل عواید موقوفات ملک غنی تر می شود.

غیر از مخازن کتاب و تالارهای مطالعه، بخش های مجهزی هم برای انجام امور فنی از قبیل مرمت نسخ خطی، عکاسی و تهیه میکروفیلم، صحافی، جلدسازی و ... ایجاد شده اند.

13990429000535_Test_NewPhotoFree.png

کتاب «روزگار ملک» تاریخ شفاهی زندگی حاج حسین آقا ملک بزرگترین واقف فرهنگی ایران است که در آن 80 خاطره از افرادی همچون ژاله آموزگار، محمدعلی اسلامی ندوشن، صدیقه ملک، جلال ستاری، سید عبدالله انوار، گوهرکامرانی، مسعود نیرومند و... که هم دوره حاج حسین ملک بوده اند و یا با او زیست کرده اند، توسط مهدی یساولی روزنامه‌نگار، پژوهشگر و دانش‌آموخته تاریخ از دانشگاه شهید بهشتی  به رشته تحریر درآمده است.


پورتال کتابخانه  موزه ملی ملک 

 


Sorosh-Icon
کلید واژه ها: حسین ملک، کتابخانه
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 344
اخبار : حاج حسین مَلِک، بزر‌گ ترین واقف تاریخ معاصر ایران
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی