دانشگاه شهید بهشتی

​به مناسبت روز افشای حقوق بشر آمریکایی و حمله به هواپیمای ایرانی

تاریخ انتشار: 1399/04/11 08:05 ق.ظ
 

12 tir navgan.jpg

به مناسبت روز افشای حقوق بشر آمریکایی و حمله به هواپیمای مسافربری ایران

پرواز به مقصد آسمان

با آغاز جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۵۹ (۱۹۸۰ میلادی)، این دو کشور دست به حمله علیه نفت‌کش‌ها و ترابری‌های تجاری یکدیگر زدند که به جنگ نفت‌کش‌ها معروف شد. در سال ۱۹۸۴ جنگ ایران و عراق وارد مرحلۀ جدیدی شد و دو کشور حمله به نفت­کش‌های یکدیگر را شدت دادند. این حملات شامل حمله به کشتی‌های کشورهای همسایه که با انتقال نفت عراق عملاً به این کشور کمک می‌کردند، نیز می‌شد. حادثۀ پرواز ۶۵۵ ایران ایر یک سال پس از حملۀ یک جنگندۀ عراقی به ناوچۀ موشک‌انداز آمریکایی به نام «یواس‌اس استارک» توسط نیروی هوایی عراق در ۱۷ می ۱۹۸۷ که به کشته شدن ۳۷ ملوان آمریکایی این ناوچه انجامید، روی داد؛ همچنین نیروی دریایی ایالات متحده در اواخر ۱۹۸۷ به تبادل آتش پرداخته بود و ناو «ساموئل بی. رابرتز» نیروی دریایی آمریکا در اثر برخورد با یک مین ایرانی در آوریل ۱۹۸۸ آسیب دیده ‌بود. دو ماه پیش از حادثه، ایالات متحده طی عملیاتی در تبادل آتش با نیروی دریایی ایران، ناوچۀ ایرانی «سهند» را غرق نموده بود. در پاسخ به حملاتی که به کشتی‌های تجاری در منطقه انجام می‌شد، ایالات متحده در ۸ سپتامبر ۱۹۸۷ هشداری را به کلیۀ کشورهای منطقه ارسال نمود و از آنها درخواست کرد که هواپیماهای غیرنظامی فرکانس اضطراری هوایی، یا ۱۲۱ مگاهرتز وی اچ اف و فرکانس اضطراری نظامی ۲۳۴ مگاهرتز یو اچ اف را رصد کنند و آمادۀ معرفی خود و هدف خود به کشتی‌های نیروی دریایی ایالات متحده باشند.

بنابراین در زمان حادثه، تنش در منطقۀ تنگۀ هرمز بسیار بالا بود و یگان­های آمریکایی در حالت تهاجمی به سر می­بردند. ناو «وینسنس» جهت ایجاد پوشش و امنیت لازم به منظور جابه­جایی ناو حادثه دیدۀ «یو اس اس استارک» و جبران خلأ ایجاد شده به منطقه اعزام شد.

دوازدهم تیر ماه ۱۳۶۷ شمسی برابر با سوم ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی، هواپیمای مسافری ایرباس ایران که از بندرعباس عازم دُبی بود، بر فراز آب‌های خلیج فارس و در نزدیکی جزیرۀ هنگام، با موشک ناو جنگی وینسنس  مورد هجوم یگان‌های دریایی متجاوز آمریکایی قرار گرفت و تمام ۲۹۰ مسافر و خدمۀ آن به شهادت رسیدند. در میان سرنشینان این هواپیمای مسافربری، ۶۶ کودک زیر سیزده سال، ۵۳ زن و ۴۶ تن تبعۀ کشورهای خارجی نیز حضور داشتند.

ساقط کردن هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران از سوی جنایتکاران آمریکایی، در حقیقت یکی دیگر از مراحل رویارویی استکبار جهانی با ملت بزرگ ایران برای تقویت متجاوزان عراقی در جبهه­های جنگ بود. پس از سقوط این هواپیما، مقامات آمریکایی برای توجیه این جنایت نابخشودنی، دلایل ضد و نقیضی عنوان کردند و کوشیدند این اقدام خصمانه را یک اشتباه قلمداد کنند! اما با توجه به مجهز بودن کشتی جنگی وینسنس به پیشرفته‌ترین سیستم‌های راداری و رایانه‌ای و همچنین مشخص بودن نوع هواپیمای در حال پرواز، مسلم شد که احتمال اشتباه وجود نداشته و این اقدام کاملاً تعمدی و خصمانه بوده است.

مقام‌های آمریکایی پس از چندی، در توهینی آشکار به ملت ایران، مدال شجاعت بر گردن «ویلیام سی راجرز سوم» ناخدای این ناو جنگی انداختند و بدین­سان حمایت رسمی خود را از این جنایت اعلام کردند. درحالی که اجساد ۲۹۰ تن از سرنشینان این هواپیما بر روی آب‌های خلج فارس شناور بود، مقامات نظامی آمریکا با تکذیب خبر رادیو تهران مبنی بر اصابت موشک آمریکایی به یک فروند ایرباس، اعلام کردند که یک هواپیمای اف 14 را سرنگون کرده­ اند! اما فارغ از جنایت عریان تروریست‌های آمریکایی در ماجرای پرواز شمارۀ ۶۵۵ هواپیمای ایران، در این ماجرا، نقض تعهد بین‌المللی دولت آمریکا از طریق نقض مادۀ ۳ کنوانسیون حقوق هوایی، موسوم به شیکاگو و نیز عرف مسلم بین­المللی آشکار است.

 

 

منابع

http://www.farhangijdn.com/shownews

http://handle.dtic.mil

https://jangaavaran.ir

https://www.mizanonline.com

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: ​به مناسبت روز افشای حقوق بشر آمریکایی و حمله به هواپیمای مسافربری ایران
منبع خبر معاونت فرهنگی، اجتماعی- مدیریت امورشاهد و ایثارگر
تعداد مشاهده: 1,793
اخبار : ​به مناسبت روز افشای حقوق بشر آمریکایی و حمله به هواپیمای ایرانی
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی