دانشگاه شهید بهشتی

​به مناسبت​ شهادت آیت­ الله محمد صدوقی چهارمین شهید محراب

تاریخ انتشار: 1399/04/10 08:29 ق.ظ
آیت الله صدوقی.jpg
به مناسبت​ شهادت آیت­ الله محمد صدوقی چهارمین شهید محراب

آیت­ الله محمد صدوقی در روز ۸ صفر ۱۳۲۷ مطابق با ۱۰ اسفند ۱۲۸۷ در یزد به دنیا آمد. وی از نسل شیخ صدوق است. پدرش ملا ابوطالب و جد دوم او علامه ملا محمدمهدی کرمانشاهی بود که بر اثر درگیری با فتحعلی شاه قاجار به یزد تبعید شد.

آیت­ الله صدوقی بخشی از تحصیلات خود را در یزد و اصفهان گذراند و سپس برای ادامۀ تحصیل به قم مهاجرت کرد و به مدت ۲۱ سال در قم به فراگیری علوم ­اسلامی پرداخت و از محضر شیخ عبدالکریم حائری یزدی، سید صدرالدین صدر، سیدمحمدتقی خوانساری، سید محمد حجت کوه‌کمری و امام خمینی بهره برد. پس از درگذشت آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری، مؤسس و مدیر حوزۀ علمیۀ قم، ادارۀ قسمتی از حوزه به وی واگذار شد.

صدوقی در سال 1330 شمسی به یزد مراجعت کرد و بنا به پیشنهاد روحانیان سرشناس یزد در آن شهر ماندگار و به تدریس علوم دینی پرداخت و علاوه بر ایجاد تغییراتی، مدارس دینی را نوسازی نمود. ایشان پس از چند سال اقامت در یزد بار دیگر عازم قم گردید و در آنجا با امام (ره) که از مدرسین بزرگ حوزه بودند، بیش از پیش آشنا شد. با شروع نهضت امام و تداوم آن، آیت­ الله صدوقی نیز با نهضت ایشان همراه و همگام شد و نقش بزرگی را در سازماندهی روحانیان و روشنگری مردم یزد ایفا نمود. پس از تبعید امام به ترکیه و سپس به نجف اشرف، ارتباط وی با امام (ره) از طریق مراسلات برقرار بود و تا آخرین حد توان خویش، امام را در مبارزه با رژیم شاه همراهی کرد.

پس از واقعۀ فیضیه در ۲ فروردین ۱۳۴2، صدوقی اعلامیه‌­ای نوشت و آن را به امضای دیگر علما نیز رساند. بعد از قیام ۱۹ دی قم و ۲۹ بهمن ۵۶ تبریز، صدوقی ضمن پیامی، نوروز ۵۷ را عزای عمومی اعلام کرد. در ماه­های آخر سال ۵۷ دولت به بازاریان پیشنهاد کرد که با انتخاب نماینده­ای با دولت مذاکره بنشینید، اما صدوقی بیانیه­‌ای صادر کرد که در آن این پیشنهاد را نوعی حیلۀ شیطانی قلمداد نمود، مبنی بر این­که دولت می‌­خواهد بدین ­وسیله میان صفوف انقلابیون رخنه کرده و با تفرقه میان آنان نتیجه ­­گیری نماید.

صدوقی اعلامیه‌های دیگری نیز صادر کرد: اعلام عزای عمومی ۱۵ خرداد ۱۳۵۷، بیانیۀ تحریم جشن­های نیمۀ شعبان، بیانیه به مناسبت واقعۀ سینما رکس آبادان، صدور اعلامیه علیه دولت آشتی ملی (دولت شریف امامی) و صدور بیانیه به مناسبت جمعه خونین ۱۷ شهریور ۱۳۵۷.

صدوقی در زمان اقامت آیت ­الله خمینی در پاریس به دیدار او رفت و همچنین در تحصن علما در دانشگاه تهران در اعتراض به بسته شدن فرودگاه توسط بختیار شرکت کرد که پس از تحصن فرودگاه بازگشایی شد. ایشان بعد از انقلاب به عنوان نمایندۀ امام و امام جمعۀ یزد به فعالیت پرداخت و در مجلس خبرگان قانون اساسی نیز از سوی مردم یزد انتخاب و وارد مجلس شد. با شروع جنگ عراق و ایران وی در تجهیز مردم برای رفتن به جبهه می‌کوشید و گاهی خود شخصاً در جبهه‌ها به قصد سرکشی و تقویت روحیۀ رزمندگان حاضر می‌شد.

در آخرین نماز جمعۀ آیت­ الله صدوق در مسجد «ملا اسماعیل»، مصادف با دهم ماه مبارک رمضان 1402، مطابق با یازدهم تیرماه 1361، پس از ادای نماز، یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق به آیت­ الله نزدیک شد و ایشان را در آغوش کشید و با منفجر کردن نارنجکی که در دست داشت، وی را به شهادت رساند. با شهادت آیت ­الله محمد صدوقی، وی چهارمین شهید محراب نام گرفت. شهداي محراب پنج نفر مي‌باشند كه عبارتند از آيت ­الله سيد محمدعلي قاضي طباطبائي، آيت­ الله سيد اسدالله مدني تبريزي، آيت­الله سيد عبدالحسين دستغيب، آيت­الله محمد صدوقي و آيت­ الله اشرفي اصفهاني.

منابع

http://fa.wikishia.net/view

https://www.mehrnews.com

https://basijnews.ir/fa/news

https://www.andisheqom.com

 

 
Sorosh-Icon
کلید واژه ها: شهادت آیت­ الله محمد صدوقی
منبع خبر معاونت فرهنگی، اجتماعی- مدیریت امورشاهد و ایثارگر
تعداد مشاهده: 1,737
اخبار : ​به مناسبت​ شهادت آیت­ الله محمد صدوقی چهارمین شهید محراب
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی