دانشگاه شهید بهشتی

به مناسبت سالروز شهدای هفتم تیر

تاریخ انتشار: 1399/04/04 01:22 ب.ظ

پرتابل-بهشتی-97.jpg

​ روز هفتم تیر ماه 1360 بر اثر انفجار یک بمب نیرومند در مقر حزب جمهوري اسلامي در تهران آیت‌الله سیدمحمد حسینی بهشتی، رئیس وقت دیوان عالی کشور، و بیش از ۷۰ نفر از مقامات و چهره‌های برجستۀ سیاسی (4 وزیر، 12 معاون وزیر، ۲۷ نمایندۀ مجلس و جمعی از اعضای حزب جمهوری اسلامی) در جریان انفجار مقر اصلی این حزب به شهادت رسیدند.

این حادثه شش روز پس از عزل بنی‌صدر از ریاست ‌جمهوری صورت گرفت. روز سه‌شنبه 30 /3 /1360 طرح عدم­ کفایت سیاسی بنی‌صدر در مجلس شورای اسلامی بررسی و با 177 رأی موافق، 12 رأی ممتنع و یک رأی مخالف تصویب شد و روز اول تیرماه، حضرت امام خمینی(ره) حکم عزل بنی‌صدر را از مقام ریاست جمهوری صادر کردند.

به دنبال سقوط بنی­ صدر، سازمان مجاهدین خلق (منافقین) که با حمایت­های بنی ­صدر کمال استفاده را برده و تشکیلات خود را گسترش داده بود، رسماً به فعالیت­های تروریستی و اقدامات براندازی پرداخت. در رأس اهداف تروریستی منافقین، حزب جمهوری اسلامی و سران آن قرار داشت.

یک روز پس از سوءقصد به جان رهبر معظم انقلاب در ششم تیر ماه 1360، در ساعت 20 و 30 دقیقه شامگاه روز یکشنبه هفتم تیر 1360 جلسه‌ای در سالن اجتماعات دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی واقع در خیابان سرچشمۀ تهران برگزار شد. موضوع جلسه تورم و انتخابات ریاست جمهوری آینده بود. پس از تلاوت قرآن و اعلام برنامه، آیت‌الله سید محمد حسینی بهشتی سخنانش را بدین شکل آغاز کرد:

«ما بار دیگر نباید اجازه دهیم استعمارگران برای ما مهره‌سازی کنند و سرنوشت مردم ما را به بازی بگیرند. تلاش کنیم کسانی را که متعهد به مکتب هستند و سرنوشت مردم را به بازی نمی‌گیرند، انتخاب شوند...»

در این لحظه دو بمب بسیار قوی در دفتر مرکزی حزب منفجر شد که بر اثر شدت انفجار قسمت­هایی از ساختمان فرو ریخت و به دنبال انفجار بمبی در سالن اجتماعات، آیت‌الله دکتر بهشتی همراه با 72 نفر از شخصیت‌های سیاسی و مذهبی ایران به دست عناصر گروهک تروریستی منافقین به شهادت رسیدند.

 

 

منابع:

https://www.beytoote.com

https://www.tasnimnews.com

https://fa.alkawthartv.com

 ​

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: شهدای هفتم تیر
منبع خبر معاونت فرهنگی، اجتماعی- مدیریت امورشاهد و ایثارگر
تعداد مشاهده: 263
اخبار : به مناسبت سالروز شهدای هفتم تیر
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی