دانشگاه شهید بهشتی

معرفی كتاب: مباحث کلیدی در فراگیری زبان دوم

تاریخ انتشار: 1398/12/13 01:13 ب.ظ


مباحث کلیدی در فراگیری زبان دوم
 
ترجمۀ: دکتر ساسان بالغی‌زاده و سلماز آقازاده
چاپ اول: 1398، 268 صفحۀ وزیری، قیمت: 400.000 ریال
 
اهمیت یادگیری زبان انگلیسی در جهان امروز بر همگان آشکار است و با گسترش ارتباطات میان جوامع گوناگون، روزبه‌روز بر اهمیت آن نیز افزوده می‌شود. با افزایش روند جهانی‌سازی ارتباطات بین‌المللی، فراگیری زبان انگلیسی به‌مثابة زبان بین‌المللی ابزار مهمی برای تبادل افکار و اطلاعات مردم سراسر جهان است. مطالعات بسیار پیشرفته در حوزۀ فراگیری زبان دوم با کمک ابزارهای جدید دریچه‌های تازه‌ای از زبان به روی ما گشوده‌اند و هر روز درکی کامل‌تر و دقیق‌تر از پدیدۀ زبان در اختیارمان می‌گذارند.
این کتاب شامل هشت فصل یا مبحث کلیدی دربارۀ پژوهش‌های فراگیری زبان دوم است. هریک از فصل‌های کتاب خود شامل مباحثی مقدماتی در زمینۀ مسائل مرتبط با آموزش و یادگیری زبان دوم است و پیشنهادها و منابع گوناگونی برای مطالعۀ بیشتر در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. در این کتاب موضوعاتی مانند نحوۀ ارتباط دو زبان در ذهن، بهترین سن برای یادگیری زبان دوم، اهمیت دستور زبان در فراگیری و استفاده از زبان دوم، نحوۀ یادگیری واژه‌ها در زبان دوم، نحوۀ یادگیری مهارت نوشتاری در زبان دوم، نقش انگیزش و نگرش در یادگیری زبان دوم و اهمیت مطالعات پژوهشی در فراگیری زبان دوم برای آموزش زبان بررسی شده‌اند.
انتخاب این کتاب برای ترجمه به چند علت مهم بوده است: نخست آنکه این کتاب نه‌فقط مباحث مطرح‌شده در مسائل کلیدی در فراگیری زبان دوم را در بستر زمان با ارائۀ مثال‌هایی مرتبط به‌گونه‌ای ساده و قابل‌فهم بیان می‌کند، بلکه مطالب مهمی را نیز با هدف ایجاد ارتباط بین یافته‌های پژوهشی، محیط‌های آموزشی و فعالیت‌های آموزشی بررسی می‌کند. علت بارز دیگر این است که، باوجود کتاب‌های فراوانی که به بررسی موضوعات نظری در حوزۀ فراگیری زبان دوم پرداخته‌اند، کتاب مباحث کلیدی در فراگیری زبان دوم از کتاب‌های بِروز جهان است که توانسته است، با ارائۀ اطلاعاتی بسیار جذاب، چشم‌اندازی نوین برای خوانندگان ترسیم کند. همچنین نویسندگان کتاب، ویویان کوک و دیوید سینگلتون، از زبان‌شناسان برجسته و بنیان‌گذاران مباحث اصلی و پایه‌ای در حوزۀ فراگیری و آموزش زبان دوم هستند که بی‌شک با نوشتن چنین کتاب جامعی تجربه و بینش عالمانه و پژوهشی خود را در زمینه‌های گوناگون فراگیری زبان در اختیار علاقه‌مندان به این علم نوین گذاشته‌اند. افزون بر این، کتاب مباحث کلیدی در فراگیری زبان دوم می‌تواند منبع درسی مناسبی برای دانشجویان رشته‌های زبان‌شناسی، آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان (آزفا) و نیز دیگر دانشجویان علاقه‌مند به حوزۀ فراگیری زبان دوم باشد.


Sorosh-Icon
کلید واژه ها: معرفي كتاب
منبع خبر مرکز نشر آثار علمی دانشگاه
تعداد مشاهده: 1,069
اخبار : معرفی كتاب: مباحث کلیدی در فراگیری زبان دوم
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی