دانشگاه شهید بهشتی

معرفی کتاب: اصول و کاربردهای کشت بافت گیاهی

تاریخ انتشار: 1398/10/15 09:09 ق.ظ


 

اصول و کاربردهای کشت بافت گیاهی
نویسندگان: دکتر مسعود توحیدفر؛ دکتر رضوان السادات کازرونیان؛ صغری خلیلی

چاپ اول: 1398، 704 صفحۀ وزیری، قیمت: 1.000.000 ریال
 
  گذر از کشاورزی سنتی به کشاورزی پیشرفته به منظور همگام‌شدن با نرخ رشد جمعیت و رفع موانع تولید و افزایش بازدهی محصولات، در عصر ما اجتناب‌ناپذیر است. علاوه بر تأمین غذا، توجه به روش‌هایی که با آن‌ها بتوان در زمان کوتاه به حداکثر تولید دست یافت، یکی ازچالش‌های پیش روست. در حال حاضر روش‌های سنتی کشت و اصلاح گیاهان، غالباً از نظر زمانی و اقتصادی به‌صرفه نیستند. تردیدی نیست که آگاهی از علوم و فناوری‌های نوین و حرکت پویا در جهت پیشرفت‌های علمی، با توجه به نیازهای هر جامعه، عامل رشد صنعتی و اقتصادی آن خواهد بود. نمونه‌ای از این تحولات ارزشمند در حوزۀ علوم کشاورزی، معرفی روش‌های نوین بیوتکنولوژی از جمله کشت سلول و بافت گیاهی است، که گرچه مکمل اصلاح کلاسیک به شمار می‌آید، اما تا حد زیادی بر موانع و محدودیت‌های آن غلبه کرده و ابزاری کارآمد در زمینۀ بیوتکنولوژی است.
   کتاب اصول و کاربردهای کشت بافت گیاهی مشتمل بر شانزده فصل است. در این کتاب سعی شده است ابتدا اصول و تکنیک‌های کشت بافت و در ادامه جنبه‌های کاربردی کشت بافت بررسی شود. تجهیزات آزمایشگاهی و روش‌های تجهیز یک آزمایشگاه کشت بافت مناسب، آماده‌سازی محیط کشت، آنتی بیوتیک‌های کشت بافت گیاه، ریزازدیادی، کشت سوسپانسیون و جنبه‌های کاربردی آن، جنین‌زایی سوماتیکی، گرده‌افشانی درون شیشه‌ای، نجات جنین در تلاقی‌های دور و کاربرد آنها، تنوع سوموکلونال و دلایل و کاربرد آن، استفاده از هاپلوئیدی در تولید بذرهای هیبرید، کشت پروتوپلاست و کاربردهای آن، روش‌های تولید گیاهان عاری از ویروس، کاربرد کشت بافت در مهندسی ژنتیک و بیولوژی مولکولی و مهندسی متابولیت از جمله مباحث مهم این کتاب است.
   در این کتاب سعی شده است کاربردهای کشت بافت گیاهی از دیدگاه علمی و عملی به طور جامع و بر اساس سرفصل‌های درسی دانشجویان بحث و بررسی و به سؤالاتی که دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هنگام کار در آزمایشگاه با آنها مواجه می‌شوند پاسخ داده شود. همچنین، برای درک بهتر مطالب ارائه شده از تصاویر شماتیک و عکس‌های متعددی در فصول کتاب استفاده شده است. نویسندگان این کتاب امیدوارند نتیجۀ تلاش‌هایشان پاسخگوی مناسبی برای رفع ابهامات و نیازهای علاقه‌مندان به حوزۀ کشت بافت گیاهی باشد.
 
 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: معرفی کتاب
منبع خبر مرکز نشر آثار علمی دانشگاه
تعداد مشاهده: 1,228
اخبار : معرفی کتاب: اصول و کاربردهای کشت بافت گیاهی
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی