دانشگاه شهید بهشتی

نخستین پیش نشست همایش ری باستان با محوریت بزرگداشت استاد دکتر حسین کری

تاریخ انتشار: 1398/10/10 10:24 ق.ظ

​بسمه تعالی


روز سه شنبه سوم دی ماه 1398 گروه باستان شناسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی میزبان نخستین پیش نشست همایش ری باستان با محوریت بزرگداشت استاد دکتر حسین کریمان، بود. استاد دکتر حسین کریمان از سال 1339 در گروه زبان و ادبیات فارسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی تدریس و پژوهش می کردند و کتابخانه مرجع دانشکده به پاس خدمات ایشان و وقف کتابخانه شخصی شان به دانشکده، به نام ایشان نامگذاری شده است. اثر برجسته ایشان در حوزه ری شناسی، مهم ترین مرجع پژوهشگران حوزه مطالعات مربوط به ری کهن است. از این رو، این نشست در راستای برنامه های پژوهشی گروه باستان شناسی و به دنبال قرارداد سه جانبه میان دانشگاه، پژوهشگاه میراث فرهنگی و صنایع دستی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران و به مناسبت ورود این گروه به عرصه پژوهش های باستان شناسی دشت ری برگزار شد.

در بخش نخست نشست - که با حضور گرم دختر گرامی و بستگان استاد کریمان همراه بود - آقای دکتر سجادی از گروه زبان و ادبیات فارسی و دکتر شعبانی از گروه تاریخ، به یاد استاد کریمان و ویژگی های شخصیتی و علمی ایشان سخنان ارزشمندی بیان نمودند. در ادامه جناب آقای خلیل آبادی، رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران، ری و تجریش در خصوص لزوم توجه به میراث تاریخی ری و همکاری و تشریک مساعی نهادهای علمی و اجرایی در این زمینه صحبت کردند. در خاتمه بخش نخست جناب آقای فرهاد طاهری، پژوهشگر و نویسنده، در خصوص اهمیت پژوهش های تاریخی و ادبی استاد کریمان و هم نسلان ایشان و تاثیر ماندگار این آثار سترگ در مطالعات ایرانی سخن گفتند.

در بخش دوم نشست دکتر عطاالله حسنی از گروه تاریخ دانشکده، دکتر حسن فاضلی نشلی از گروه باستان شناسی دانشگاه تهران و آقای دکتر قدیر افروند از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران سه سخنرانی علمی در خصوص پیشینه تاریخی و باستان شناسی ری ایراد کردند.

علاوه بر سخنرانان، مهمانانی گرانقدر از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، اداره میراث فرهنگی شهر ری، شورای شهر آهار و پژوهشگران و اساتید حوزه مطالعات ایرانشناسی در این نشست شرکت داشتند. ​

ری شناسی 1.jpg
ری شناسی 2.jpg
ری شناسی 4.jpg
ری شناسی 5.jpg
ری شناسی 6.jpg

ری شناسی 8.jpg
ری شناسی 9.jpg
ری شناسی 10.jpg
ری شناسی 13.jpg
ری شناسی 15.jpg
ری شناسی 17.jpg
ری شناسی 3.jpg
ری شناسی 11.jpg
ری شناسی 12.jpg


Sorosh-Icon
کلید واژه ها: همایش ری باستان با محوریت بزرگداشت استاد دکتر حسین کریمان
منبع خبر دانشکده ادبیات و علوم انسانی
تعداد مشاهده: 1,013
اخبار : نخستین پیش نشست همایش ری باستان با محوریت بزرگداشت استاد دکتر حسین کری
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی