دانشگاه شهید بهشتی

دیدار فعالان فرهنگی – تربیتی پاکستانی با دکتر جمیله علم الهدی

تاریخ انتشار: 1398/08/13 06:01 ب.ظ

IMG_1509.JPG 
 
 

جمعی از معلمان و فعالان حوزه تعلیم و تربیت از کشور پاکستان، با دکتر جمیله علم الهدی رییس پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار صمیمانه که در سالن کنفرانس پژوهشکده برگزار شد دکتر علم الهدی به بیان مطالبی پیرامون بحث تعلیم و تربیت اسلامی پرداخت. وی با بیان این نکته که امروزه ما در عصر تسلط سکولاریسم بر نهاد های مدنی، به خصوص تعلیم و تربیت قرار داریم و حتی در برخی موارد به ویژه در بحث عمل حرفه ای خودمان ناخواسته سکولار شده ایم، راه برون رفت از سیطره سکولاریسم  را توجه به تربیت قرآنی عنوان کردند که باید بیشتر  مورد توجه قرار بگیرد. 

دکتر علم الهدی با ذکر آیه:(( فاذْکر الله قیاماً و قُعوداً اذکروالله ذکرا کثیرا))  اظهار داشت: عبارت های ذکر و تذکر برای ما که در برابر سکولاریسم و فراموشی خداوند همیشه در تهدید هستیم و باید به خودمان تذکر دهیم بسیار مفید و گره گشاست.درکارهای حرفه ای هم این بحث قابل تعمیم است و باید بطور مستمر خود را تذکر دهیم تا از هوای نفسانی و فریب های شیطانی در امان باشیم نماز والاترین روش ذکر و ارتباط با معبود و دوری از هوای نفس است.
با الهام از قرآن می توان با سکولاریسم تربیتی مواجه شد.

دکتر علم الهدی که دارای دکترای  فلسفه تعلیم و تربیت و از نظریه پردازان حوزه تعلیم و تربیت اسلامی به شمار می روند در ادامه مباحث خود عنوان نمود: مفهوم ذکر و شعار در قرآن کریم می تواند به عنوان مبنایی برای طرد سکولاریسم تربیتی تلقی شود .برای درک بعد اجتماعی تربیت دینی شایسته است از واژه قرآنی شعائر کمک گرفت مثلا حج یکی از شعائر اسلامی است یا اذان یکی دیگر از شعائر است با کمک  این  واژه قرآنی می توان به جنگ سکولاریسم تربیتی تلقی شود.

این نشست در ساعت 3 بعد از ظهر به پایان رسید.

 

IMG_1505.JPG 
 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: هیئت پاکستانی، تعلیم و تربیت، دکتر علم الهدی
منبع خبر پژوهشكده مطالعات بنيادين علم و فناوري
تعداد مشاهده: 2,187
اخبار : دیدار فعالان فرهنگی – تربیتی پاکستانی با دکتر جمیله علم الهدی
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی