دانشگاه شهید بهشتی

اولین سمینار فلسفه فناوری برگزار شد

تاریخ انتشار: 1398/07/14 12:31 ب.ظ

​ 

اولین سمینار فلسفه فناوری صبح دوشنبه 8 مهرماه 1398 با موضوع ظرفیت های سلبی و ایجابی حکمت متعالیه در مواجهه با فناوری مدرن و سخنرانی دکتر  جمیله علم الهدی به همت معاونت پژوهشی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه برگزار شد.

در این سمینار 2 ساعته،در آغاز جلسه حمیدرضا تقی پور دبیر سمینار و دانشجوی دکتری فناوری اطلاعات در آموزش عالی در خصوص ضرورت و اهمیت فلسفه فناوری و چرایی تشکیل این نوع نشست و سمینارها در دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی توضیحاتی را بیان نمود سپس دکتر جمیله الهدی سخنرانی خود را آغاز کرد.

 در این سمینار دکتر علم الهدی مقدمه ای از ضرورت مطالعه و پرداختن به فلسفه ارایه نمودندو در ادامه به تبیین برخی رویکردهای مکاتب فلسفی به فناوری پرداخت.وی در خصوص فلسفه متعالیه و اینکه چگونه میتوان از این منظر به ارتباط بین انسان و فناوری پرداخت بیان داشت: اگر بخواهیم نسبت فناوری و انسان را بسنجیم، ابتدا باید نسبت علم و فناوری را مشخص کنیم. علم معطوف به تجزیه و تحلیل یک پدیده بوده و فناوری، بررسی تغییر رفتار پدیده هاست. اگر بخواهیم با فلسفه فناوری کنار بیاییم باید دوگانه سوژه و اُبژه را کنار بگذاریم.

پس از سخنرانی خانم دکتر علم الهدی دانشجویان و دیگر شرکت کنندگان به بیان دیدگاه های خود پرداختند و پرسش هایی را متناسب با مباحث دکتر علم الهدی مطرح نموده و در پایان پاسخ هایی را بیان نمود.   

این مجموعه سمینارها با هدف آشنایی جامعه دانشگاهی به‌ویژه دانشجویان با فلسفه و مبانی نظری فناوری، بصورت ماهانه در روزهای دوشنبه  ساعت 10 الی 12 برگزار می شود.  

 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: سمینار - فلسفه فناوری
منبع خبر دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی
تعداد مشاهده: 47
اخبار : اولین سمینار فلسفه فناوری برگزار شد
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی