دانشگاه شهید بهشتی

پنجمین همایش ملی اعجاز قرآن افتتاح شد

تاریخ انتشار: 1398/07/10 02:07 ب.ظ

پنجمین همایش ملی اعجاز قرآن، با حضور دکتر سعداله نصیری قیداری سرپرست دانشگاه، دهم مهرماه در تالار ابوریحان مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکترسعداله نصیری قیداری سرپرست دانشگاه ضمن خیرمقدم و اظهار خرسندی از برگزاری همایشی با موضوع قرآن کریم، سخنرانی با عنوان «حیات در عالم از دیدگاه قرآن» ایراد نمود.

دکتر نصیری قیداری، با تفکیک تاریخ تحول علم نجوم به سه دوره، گفت: «دوره زمین مرکزی» که از تاریخ باستان تا اواخر قرن شانزدهم را شامل می‌شود و زمین مرکز عالم است.«دوره کهکشانی» از اوایل قرن هفدهم تا اواخر قرن نوزدهم که تصور می‌شد، کهکشان راه شیری همه عالم است. «دوره کیهانی» که از اوایل قرن بیستم آغازشده است، در این دوره عالم مشاهده‌شده متشکل از تعداد بی‌شماری از کهکشان‌ها است و از ابعاد عالم اطلاع نداریم.

SBU_6055.JPG

 سرپرست دانشگاه افزود: امروز پس از گذشت بیش از 400 سال و پیشرفت شگرف نظری و رصدی علم نجوم به‌جز موارد معدودی که مستقل از مرکزیت زمین است، بقیه فرضیات و نظریات دوره زمین مرکزی منسوخ‌شده و مورد قبول منجمان و کیهان شناسان نیست.

دکتر نصیری قیداری با بررسی نظریات احتمال وقوع حیات در سیارات دیگر، اظهار داشت: زمانی بشر ادعا می‌کرد زمینی که او بر روی آن قرار دارد مرکز عالم است، لکن دیدیم که نیست. حال اینکه حیات فقط در زمین باشد نیز دلیل قانع‌کننده‌ای ندارد. زمین سیاره‌ای است در کمربند حیاتی خورشید. اطراف هر ستاره دیگر اگر سیاره‌ای در چنین شرایطی وجود داشته باشد و شرایط نجومی و بیولوژیک آماده باشد می‌تواند حیات ایجاد گردد و نهایتاً پس از تکامل به حیات تمدن ساز تبدیل شود. صدها میلیارد ستاره در کهکشان ما و همین تعداد ستاره در هر کهکشان دیگر وجود دارد. لذا احتمال وقوع و حدوث حیات کم نیست.

SBU_6286.JPG

دکتر نصیری قیداری افزود: امیرالمومنین (ع) هزار و چهارصد سال پیش در حدیثی می‌فرماید «این ستارگانی که در آسمان می‌باشند شهرهایی هستند مانند شهرهای موجود در زمین که این شهرها با ستونی از نور مربوط و متّصل هستند که طول آن ستون در آسمان به‌اندازه مسیر دویست و پنجاه سال است».

سرپرست دانشگاه، با اشاره به یافته‌های دانشمندان و منجمان و مقایسه آن با حدیث حضرت علی (ع)، تصریح کرد: بر اساس یافته‌های دانشمندان، فاصله تخمینی هر دو تمدن در کهکشان ما بیش از 100 سال نوري است. یعنی حداقل 100 سال نوری باید برویم تا به اولین تمدن دیگر در کهکشان راه شیری برسیم.

دکتر روحانی مشهدی، دبیر همایش با ارائه گزارشی از فرایند برگزاری همایش گفت: 166 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد و پس از داوری 63 مقاله پذیرفته شد که از این تعداد 14 مقاله به‌صورت شفاهی و 49 مقاله در قالب پوستر ارائه می‌شود.

دبیر پنجمین همایش ملی اعجاز قرآن، در خصوص داوری مقالات اظهار داشت: داوری مقاله‌های دریافتی، توسط 5 داور متخصص در شاخه‌های مختلف علوم انجام شد.

دکتر محمدمهدی طهرانچی در اختتامیه پنجمین همایش ملی اعجاز قرآن کریم با اشاره به لزوم توجه به «ساحت تربیت علمی در تربیت قرآنی»، اظهار داشت: دوران تربیت که همراه با آموزش است، دوره ای 21 ساله است که از «دوران بارداری تا قبل از مدرسه»، «هفت سالگی تا چهارده سالگی» و «شروع دوران بلوغ تا بیست و یک سالگی» تشکیل شده است که از خانواده آغاز شده و تا دانشگاه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه الگوی تربیت شامل چیستی، مبانی و چگونگی است، گفت: زمانی که می‌خواهیم درباره چیستی تربیت سخن بگوییم، محیط‌های آموزشی که یکی از محیط‌های پنجگانه تربیتی محسوب می‌شود که ساحت تربیتی آن بسیار مهم است.

دکتر طهرانچی با اشاره به شش ساحت تربیت، تصریح کرد: ساحت تربیتی شامل مواردی ازجمله «اعتقادی، اخلاقی و عبادی»، «اجتماعی و تمدنی»، «زیستی و بدنی»، «زیبایی شناختی و هنری»، «اقتصادی و حرفه ای» و «علمی، فرهنگی و نوآوری» است که فقط به ساحت «اعتقادی، اخلاقی و عبادی» پرداخته می‌شود و به دیگر ساحت‌ها توجه کافی نمی شود.

 

گزارش تصویری


 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: پنجمین همایش ملی اعجاز قرآن، دکتر نصیری
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 1,943
اخبار : پنجمین همایش ملی اعجاز قرآن افتتاح شد
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی