دانشگاه شهید بهشتی

گزارش تکمیلی نخستین نشست هیئت‌امنای دانشگاه در سال 1398

تاریخ انتشار: 1398/04/26 09:10 ق.ظ

نخستین نشست هیئت‌امنای دانشگاه شهید بهشتی در سال 1398 دوشنبه 24 تیرماه در تالار شهید شهریاری حوزۀ ریاست برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دانشگاه، در این نشست دکتر باقری قائم‌مقام وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت‌های امناء و هیئت‌های ممیزه، دکتر سید حسن صدوق، رئیس دانشگاه شهید بهشتی، دکتر سهراب پور رئیس کمیسیون دائمی هیئت‌امنای دانشگاه، آیت‌الله دکتر مصطفی محقق داماد، دکتر هادی ندیمی، دکتر محمدحسین شریف زادگان، دکتر رضایی معاون مرکز هیئت‌های امنا و هیئت‌های ممیزه، مهندس وثوقی معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر محمد صالح اولیاء نماینده وزیر نیرو، دکتر اطاعت معاون پشتیبانی، مالی و مدیریت منابع، دکتر سیدمحمدسجاد صدوق مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی، دکتر شکری معاون پژوهشی و فناوری، دکترطبرسا مدیر برنامه بودجه و تحول اداری، دکتر ذکائی مدیر امور هیئت‌علمی و خانم اخوان مدیر امور مالی حضور داشتند.

دکتر صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی، در ابتدای جلسه با تبریک میلاد حضرت امام رضا (ع) ضمن خیرمقدم به اعضای هیئت‌امنا، با اشاره به تاریخچه تأسیس دانشگاه گفت: با تلاش‌های مرحوم دکتر شیخ‌الاسلام، دانشگاه ملی در سال 1338 با دو دانشکده معماری و علوم بانکی و اقتصادی تأسیس شد و در سال 1339 اولین هیئت‌امنا تشکیل جلسه داد و اساسنامه دانشگاه نهایی و تصویب شد.

 _BU_9260.jpgاز همه‌کسانی که طی 60 سال عمر دانشگاه شهید بهشتی برای رشد، ارتقاء و بالندگی آن تلاش کرده‌اند تشکر می‌نمایم

دکتر صدوق با قدردانی از زحمات پیشینیان در تأسیس و استقرار و تداوم فعالیت دانشگاه، اظهار داشت: از همه‌کسانی که طی 60 سال عمر دانشگاه شهید بهشتی برای رشد، ارتقاء و بالندگی آن تلاش کرده‌اند تشکر می‌نمایم، اینک دانشگاه شهید بهشتی به پشتوانه فعالیت اعضاء فرهیخته، در زمره دانشگاه‌های بزرگ و تراز اول کشور قرار دارد.

دکتر صدوق به اشاره به وضع موجود دانشگاه گفت: دانشگاه شهید بهشتی در فضایی بالغ‌بر یک‌میلیون و 164 هزار مترمربع در 4 پردیس از 19 دانشکده و 10 پژوهشکده و 4 مرکز تحقیقاتی تشکیل‌شده است. 872 عضو هیئت‌علمی، آموزش و تربیت 19 هزار و 225 دانشجو را در 119 گروه آموزشی بر عهده‌دارند.

 گسترش ارتباط با بخش صنعت و جامعه خط مش اصلـی دانشگاه است

رئیس دانشگاه، با تشریح عملکرد و دستاوردهای دانشگاه در دو ساله گذشته در حوزه‌های مختلف گفت: با آغاز مسئولیت اینجانب در بهمن‌ماه 1395، خط مشی اصلی دانشگاه با الهام از مسائل اقتصادی و مسئله اشتغال دانش‌آموختگان، بر گسترش ارتباط دانشگاه با بخش صنعت و جامعه متمرکزشده است.

دکتر صدوق به دو اولویت مهم در مدیریت کلان دانشگاه اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط و اقتضائات «انتظام و انضباط مالی» و «کارآفرینی» دو خط مشی راهبردی در اداره امور دانشگاه است و تلاش شده تا این دو خط مشی در تمامی فعالیت‌های دانشگاه پیاده‌سازی شود.

رئیس دانشگاه، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه آموزش گفت: تمهیدات مناسب برای هدفمندسازی حق‌التدریس‌ها متناسب با نیاز دانشگاه اتخاذ شد که از این طریق سالانه 2 هزار ساعت و قریب به 2 میلیارد تومان حفظ شد.

دکتر صدوق ادامه داد: در بخش کارآفرینی نیز طرح مهارت افزایی باهدف اشتغال پذیری دانش‌آموختگان در دانشگاه اجرا می‌شود. در این طرح 40 دوره فرعی با بازنگری و به‌روزرسانی محتوای دروس و در قالب آموزش‌های خارج از برنامه درسی تعریف شد و دانشجویان مازاد بر واحدهای درسی می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند تا با فراگیری مهارت در آینده از فرصت‌های شغلی بیشتری بهره‌مند شوند.

_BU_9271.jpg


دانشـگاه، افـق‌های روشنـی پیش رو دارد

دکتر صدوق در خصوص فعالیت‌های پژوهشی و با برشمردن جایگاه دانشگاه در ارزیابی‌های جهانی یادآور شد: علی رغم اینکه اتحادیه اروپا دانشگاه شهید بهشتی را تحریم کرده است دانشگاه ما در رتبه‌بندی‌های ملی و بین‌المللی جایگاه رو به رشدی را به خود اختصاص داده است و با توجه به ظرفیت و توانمندی‌ها، دانشگاه افق‌های روشنی پیش رو دارد.

 

هدفمند کردن پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی دغدغه مهم دانشگاه است

رئیس دانشگاه با اشاره به منویات مقام معظم رهبری (مدظله) در خصوص لزوم حمایت سازمان‌ها از پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی گفت: رویکرد دانشگاه شهید بهشتی مبنی بر هدفمند کردن پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی آثار مثبتی را به دنبال داشته است از آن جمله در رشته های مختلف، تعداد قابل‌توجهی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی موضوعات پایان‌نامه‌های خود را به اولویت‌ها و مسائل سازمان‌ها و نهادهایی همچون شهرداری و وزارت نفت اختصاص داده‌اند که این همکاری متقابل زمینه را برای اشتغال این دانشجویان پس از دانش‌آموختگی فراهم آورده است؛ بی‌تردید جهت‌دهی پایان‌نامه‌ها در راستای نیازهای کشور گام مهمی در جهت توسعه خواهد بود.

دکتر صدوق در خصوص طرح‌های برون‌سازمانی دانشگاه گفت: نوع توزیع قراردادهای پژوهشی دغدغه اصلی مدیران دانشگاه است، الزام به استفاده از ظرفیت‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی و مشارکت اعضای هیئت‌علمی در انجام طرح‌های برون‌سازمانی رویکرد اصلی در دانشگاه است ازاین‌رو، حسن اجرای قراردادهای بالای 100 میلیون تومان بدون داشتن تیم همکار اعم از دانشجو و عضو هیئت علمی تائید نمی‌شود.

دکتر صدوق با اشاره به آثار تحریم دانشگاه شهید بهشتی از سوی اتحادیه اروپا گفت: تمام اهتمام براین بوده که علی‌رغم تحریم، فعالیت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه پیگیری شود و خوشبختانه باوجود محدودیت‌ها توانسته‌ایم درراه خود موفق عمل نماییم و سرآمد باشیم.

_BU_9477.jpg


مرکز رشد و شرکت هوشمند اول بهشتی بازوهای توانمند دانشگاه در حوزه کارآفرینی هستند

رئیس دانشگاه در خصوص فعالیت‌ها و برنامه‌های دانشگاه در حوزه کارآفرینی گفت: با تصویب وزارت علوم، پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی شکل گرفت و با تلاش‌های صورت گرفته در سال 98، از سوی مجلس شورای اسلامی ردیف به این پارک اختصاص داده شد. مرکز رشد دانشگاه و شرکت هوشمند اول بهشتی (هاب) از دیگر بازوهای توانمند دانشگاه در حوزه کارآفرینی است. شتاب دهی به رشد کسب‌وکارهای نوآورانه و نقش‌آفرینی به‌عنوان یک بازیگر مهم در نظام نوآور اقتصاد دیجیتالی کشور، ازجمله مأموریت‌های هاب است.

دکتر صدوق با برشمردن مهم‌ترین برنامه‌های دانشگاه در حوزه فرهنگی و دانشجویی گفت: مرکز فنی و حرفه‌ای در دانشگاه شهید بهشتی با مجوز سازمان فنی و حرفه‌ای ایجادشده است، دراین مرکز بالغ‌بر 800 عنوان شغلی برای مهارت افزایی دانشجویان همراه با مدرک بین‌المللی ارائه می‌شود.


سپس هیئت‌امنا وارد بخش دستور کاری خود شد و 21  دستور مطرح و پس از بحث و تبادل‌نظر، تصمیم‌گیری شد.

_BU_9374.jpg


بازدید قائم‌مقام وزیر علـوم از پروژه هـای عمرانی دانشگاه

پس از نشست هیئت‌امنا دانشگاه، دکتر باقری قائم‌مقام وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت‌های امناء و هیئت‌های ممیزه با همراهی دکتر صدوق رئیس دانشگاه، دکتر اطاعت دکتر اطاعت معاون پشتیبانی، مالی و مدیریت منابع و دکتر سیدمحمدسجاد صدوق مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی از ساختمان هاب، سردر شرقی و دانشکده معماری و شهرسازی بازدید به عمل آوردند.

گزارش تصویری

_BU_9530.jpg


 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: نشست هیئت‌امنای دانشگاه در سال 1398
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 1,178
اخبار : گزارش تکمیلی نخستین نشست هیئت‌امنای دانشگاه در سال 1398
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی