دانشگاه شهید بهشتی

برنامه‌هایی برای حمایت از گروه‌های علوم پایه در حال تدوین است

تاریخ انتشار: 1398/04/13 12:56 ب.ظ

دکتر منصور غلامی در حاشیه بازدید از آزمون سراسری سال ۹۸ که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد در خصوص  این آزمون گفت: در آزمون سراسری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سال 1398 بیش از یک‌میلیون و ۱۱۹ هزار داوطلب طی  دو روز در  ۵۱۸ شعبه در کشور با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت که از این تعداد  42 درصد آقا و 58 درصد خانم هستند.

وزیر علوم، به اقبال گروه علوم تجربی در بین داوطلبان اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر گرایش به سمت گروه علوم تجربی در بین داوطلبان آزمون سراسری افزایش‌یافته است، در آزمون سال جاری، 56 درصد داوطلبان در گروه علوم تجربی ثبت‌نام نموده‌اند، این در حالی است که ظرفیت دانشگاه‌ها کشش این تعداد داوطلب را ندارد.

_BU_8590.jpg

دکتر غلامی از برنامه‌های وزارت علوم برای حمایت از گروه‌های آموزشی کم اقبال خبر داد و اظهار داشت: در وزارت علوم برنامه‌هایی برای حمایت از گروه‌های علوم پایه و ریاضی و فیزیک که با استقبال کمتری مواجه هستند در حال تدوین است و در دانشگاه‌های بزرگ تلاش بر این است تا تسهیلات ویژه‌ای برای تحصیل در گروه علوم پایه فراهم آید. تشویق استعدادهای برتر به تحصیل در علوم پایه به‌عنوان علوم مهم و بنیادین در توسعه دانش با اعطای بورس تحصیلی و تعریف مقاطع تحصیلی پیوسته ازجمله این برنامه‌ها است؛ این برنامه‌ها پس از تصویب در وزارت علوم، به دانشگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.

وزیر علوم با تشریح علل افزایش تعداد متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها در سال جاری گفت: سال گذشته در گروه‌های فنی و حرفه‌ای آموزش‌وپرورش فارغ‌التحصیل نداشتیم اما در سال جاری فارغ‌التحصیلان این گروه به جمع داوطلبان ورود به دانشگاه پیوستند. امسال داوطلبان برای نخستین بار می‌توانستند بدون تأثیر نمرات آزمون سراسری، درخواست ثبت‌نام برای ارزیابی سوابق تحصیلی را به دانشگاه‌ها ارسال نمایند که اقبال ازاین‌روش پایین‌تر از میزان پیش‌بینی‌ها بود.

دکتر غلامی یادآور شد: در حال حاضر ظرفیت دانشگاه‌ها بیش از یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است که این رقم شامل مجموعه تمام آموزش عالی در حوزه دولتی و غیردولتی است ازاین‌رو برای داوطلبانی که توزیع انتخاب رشته آن‌ها متعادل انجام بگیرد صندلی در دانشگاه‌ها داریم.

وزیر علوم در خصوص حذف کنکور تصریح کرد: حذف کنکور به برنامه رسمی و مصوب نیاز دارد که این موضوع در حال پیگیری است اما در حال حاضر با توجه به ظرفیت‌ دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عالی کشور امکان پذیرش ۸۵ درصدی داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها بدون نیاز به آزمون سراسری وجود دارد.

دکتر غلامی از برگزاری اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور به میزبانی دانشگاه الزهرا خبر داد و افزود: ارتباط دانشگاه با جامعه،‌ مسائل اجتماعی، ارتباط با صنعت و رونق تولید و افزایش زمینه‌های اشتغال محورهای اصلی مطرح در این اجلاس خواهد بود که در یک روز کاری با وزرای ذی‌ربط بحث و تبادل‌نظر خواهد شد. امیدواریم با دریافت نظرات، دیدگاه‌ها و برنامه‌های وزرای محترم و باهم اندیشی و همفکری با روسای دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی، بتوانیم برنامه‌های وزارت علوم را به مسیرهای تأثیرگذار هدایت نماییم.

_BU_8597.jpg

 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: وزیر علوم، دکتر غلامی
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 460
اخبار : برنامه‌هایی برای حمایت از گروه‌های علوم پایه در حال تدوین است
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی