دانشگاه شهید بهشتی

تیروئید چیست؟ به مناسبت روز جهانی تیروئید

تاریخ انتشار: 1398/03/05 09:39 ق.ظ

 تیروئید غده ای پروانه ای شکل در اطراف گردن است که می تواند با تغییر در میزان ترشح هورمون هایش ، باعث کاهش یا افزایش سوخت و ساز بدن شود. زمانی که میزان هورمون ها به شدت کاهش یا افزایش پیدا کند، علائم و مشکلات متفاوتی را در بدن ایجاد خواهد کرد.

افزایش یا کاهش وزن بدن

تغییر در وزن بدن بدون هیچگونه علت خاصی، شایع ترین نشانه بدکاری غده تیروئید است. افزایش وزن بدن  بدلیل کاهش میزان ترشح هورمون هاست که به این وضعیت hypo thyroidism یا کم کاری تیروئید می گویند. در مقابل اگر تیروئید بیش از حد نیاز بدن هورمون ترشح کند، باعث کاهش وزن شده و به این حالت hyper thyroidism یا پرکاری تیروئید می گویند. کم کاری تیروئید در میان افراد بسیار شایع تر است.

      ورم در اطراف گردن

ورم و بزرگ شدن ناحیه اطراف گردن، بیانگرکارکرد نادرست غده تیروئید است. گواتر، یک بیماری است که هم در اثر پرکاری و هم در اثر کم کاری تیروئید بوجود می آید. گاهی تورم اطراف گردن ، ناشی از سرطان تیروئید یا ایجاد غدد سرطانی یا توده هایی هستند که داخل غده تیروئید رشد می کنند و ربطی به کارکرد خود تیروئید ندارند.

 تپش قلب یا تغییر در ضربان قلب

هورمون های تیروئید بر تمام اعضای بدن، حتی بر سرعت تپش قلب تاثیر می گذارند. کسانی که دچار کم کاری تیروئید می شوند  متوجه کاهش ضربان قلب می شوند. در مقابل ، پرکاری تیروئید منجر به افزایش ضربان قلب می شود؛ همچنین فشار خون را بالا برده و فرد احساس تپش قلب می کند.

 تغییر در انرژی و حالات شخص

اختلال در کارکرد تیروئید، به شکل قابل توجهی سطح توانایی و حالات روحی فرد را تغییر می دهد. با کم کاری تیروئید فرد احساس کسالت، خستگی و افسردگی می کند و با پرکاری تیروئید علائمی همچون اضطراب، مشکلات خواب، بی قراری و تحریک پذیری در فرد ظاهر می شود.

  ریزش مو

ریزش مو نشانه دیگری از عدم تعادل هورمون های تیروئید در بدن است. هر دو نوع پر کاری و کم کاری تیروئید منجر به ریزش مو می شود. در اکثر مواقع با درمان اختلالات هورمونی موهای ریخته شده دوباره رویش پیدا می کنند.

احساس سرما یا گرمای زیاد

اختلال در کار تیروئید ، توانایی بدن در تنظیم دما را از بین می برد. افرادی با علائم کم کاری تیروئید احساس سرمای بیش از حد معمول کرده و افراد با پرکاری تیروئید کاملاً برعکس یعنی احساس گرما و تعرق بیش از حد دارند.

سایر علائم کم کاری تیروئید:

- خشکی پوست و شکنندگی ناخن ها

- احساس کرخی و سوزن سوزن شدن دست ها

 - یبوست

- قاعدگی نامنظم

سایر علائم پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید علاوه بر مطالب ارائه شده  شامل علائم زیر است:

- ضعف عضلات و لرزش دست

- مشکلات بینایی

- اسهال

   - قاعدگی نامنظم

     چه کسانی باید آزمایش شوند؟

بر اساس اعلام انجمن تیروئید آمریکا همه افراد از سن 35 سالگی به بعد باید هر 5 سال یکبار آزمایش تیروئید بدهند. برای افراد با احتمال ریسک بالاتر لازم است این فاصله کمتر شود. کم کاری تیروئید بیشتر در زنان بالای 60 سال شایع است اما در خصوص پرکاری تیروئید هم در زنان و هم در مردان بالای 60 سال احتمال ابتلا زیاد است. سابقه خانوادگی بیماری احتمال ابتلا را بالا می برد.

 آزمایش تورم گردن

با مشاهده دقیق خود در آینه می توان بزرگ شدن تیروئید را تشخیص داده و به موقع به پزشک مراجعه کرد. برای این آزمایش باید سر خود را به عقب و بالا نگه دارید. یک لیوان آب بنوشید و زمانی که آب را فرو می دهید، ورم را در زیر سیب آدم و بالای استخوان ترقوه مشاهده می کنید. این آزمایش را چند مرتبه تکرار کرده و نتایج را بررسی کنید. در صورت مشاهده هرگونه ورم و بالا آمدگی به پزشک مراجعه کنید.

     عوارض پیچیده ناشی از اختلالات تیروئید

در صورتی که کم کاری تیروئید به موقع درمان نشود، می تواند باعث افزایش سطح کلسترول خون شده و احتمال بروز سکته مغزی و حمله قلبی را بالا ببرد. در مواقع حاد میزان بسیار کم هورمون تیروئید می تواند موجب از دست دادن هوشیاری شده و با کاهش دمای بدن  جان انسان را به خطر بیندازد. کم کاری تیروئید در صورتی که به موقع درمان نشود، مشکلات جدی قلبی و پوکی استخوان ایجاد می کند.

 درمان کم کاری تیروئید یا Hypo thyroidism

اگر پزشک برای شما بیماری کم کاری تیروئید را تشخیص دهد، حتماً قرص هایی تجویز می کند که حاوی هورمون تیروئید هستند. معمولاً در کمتر از چند هفته شخص بهبود پیدا می کند. درمان بلند مدت باعث افزایش انرژی بدن، کاهش سطح کلسترول اضافی و کاهش تدریجی وزن اضافه بدن می شود. معمولاً افرادی که دچار این عارضه هستند باید تا آخر عمر با انجام آزمایش های کنترلی و زیر نظر پزشک از دارو استفاده کنند.

درمان پر کاری تیروئید یا Hyper thyroidism

رایج ترین روش درمان پرکاری تیروئید، استفاده از داروهای ضد تیروئید است که هدف آنها کاهش سطح هورمون های ترشح شده توسط غده تیروئید است. این بیماری  با مصرف یک دوره دارو  به تدریج از بین می رود. اما برای برخی افراد لازم است تا دوره درمان طولانی تری را سپری کنند.

درمان تیروئید با جراحی

با در آوردن غده تیروئید به کمک جراحی می توان پرکاری تیروئید را درمان کرد اما از این روش در شرایط خاص استفاده می شود. جراحی برای بیمارانی که در غده تیروئید خود نودل های کوچک دارند نیز پیشنهاد می شود. از زمانی که تیروئید از بدن خارج شود بیماران نیاز مند مکمل های روزانه هورمون تیروئید  برای جبران کار تیروئید دارند.

 

اداره بهداشت ودرمان دانشگاه شهید بهشتی ​ 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: تیروئید
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 670
اخبار : تیروئید چیست؟ به مناسبت روز جهانی تیروئید
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی