دانشگاه شهید بهشتی

انعقاد تفاهم نامه با برنامه اسکان بشر ملل متحد (UNHABITAT)

تاریخ انتشار: 1397/12/26 10:57 ق.ظ

مهندس سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران، دکتر فرزین  فرد دانش و خانم دکتر حبیبی، روز چهارشنبه 22 اسفند ماه ضمن حضور در دانشگاه شهید بهشتی در جلسه هم اندیشی با حضور دکتر حافظی ریاست، دکتر رضوی معاونت پژوهشی و دکتر صرافی عضو هیات علمی گروه برنامه ریزی شهری و منطقه ای دانشکده معماری و شهرسازی و همچنین نماینده دفتر همکاری های علمی بین المللی شرکت نمودند.

در این جلسه که با هدف اعلام و اشاعه دستور کار اسکان بشر ملل متحد و ایجاد همکاری و تبادلات علمی در دفتر ریاست دانشکده معماری و شهرسازی برگزار گردید، مهندس مقدم به داشتن همکاری در چهارچوب منابع موجود، معرفی دستور کار و حوزه های تمرکز آن سازمان همچون شهر هوشمند، فضاهای عمومی و بهبود فضاهای شهری، بافت فرسوده، کار آفرینی و اشتغال برای بانوان سرپرست خانوار، انجمن های محلی، انتشار کتابچه راهنمای سازمان، برگزاری کارگاه آموزشی شهری و نشست تخصصی تاکید نمود. وی همچنین درخواست نمود تجارب عملی و اجرایی ایران در حوزه تامین مسکن برای اقشار کم درآمد (مسکن مهر)، برای کمک به علم جهانی در این حوزه انتشار یابد.

1.jpg 
 
 

سپس دکتر حافظی در خصوص امتیاز ویژه دانشکده به جهت برخورداری از مرکز اسناد جامع که به نوعی اسناد هویت ملی نیز می باشد اشاره نمود. همچنین در ارتباط با معضلات محیط زیستی حال حاضر شهرهای کشور و همچنین مدیریت بحران در شرایط کنونی نکاتی را بیان نمود.

در ادامه دکتر صرافی از برنامه اسکان بشر ملل متحد به عنوان مرکز خرد کارشناسی جهان در حوزه مسائل شهری یاد کرد و در راستای همکاری طرفین پیشنهاداتی را همچون تعریف و تشکیل مرکز  ملی و منطقه ای با عنوان "سپهر ایران فرهنگی" به جهت داشتن ریشه عمیق فرهنگی و ارتباطی میان کشورهای منطقه به عنوان مقر مرکزی برنامه اسکان بشر ملل متحد در منطقه ارائه نمود. همچنین به واسطه تاسیس یک دفتر یا پژوهشکده در دانشگاه در جهت ارتباط با سایر دانشگاه ها و مشارکت همه کشورهای منطقه و همچنین آسیب شناسی و استفاده از تجارب گذشته جهت جلوگیری از ایجاد تنش فکری و برداشتی در میان سایر مشارکت کنندگان از وجود این مقر در ایران پیشنهاد نمود. همچنین وی در ارتباط با اهداف، دستورکار و کتابچه راهنمای آن سازمان، به اهمیت شناخت مسائل مختص ایران و بومی سازی برنامه ها و همچنین اضافه کردن مسائل مورد علاقه و موجود حال حاضر بومی تاکید داشت.

در پایان این نشست طرفین به ایجاد زیر ساخت در راستای  یک سیستم پویا و پایدار در جهت انجام همکاری های مداوم و پایا تاکید داشتند و برای تحکیم روابط طرفین به امضای تفاهم نامه علمی پرداختند. موضوع این تفاهم نامه، تدوین چارچوبی برای همکاری بین دانشگاه و آن سازمان در زمینه تاب‌آوری، توسعه پایدار، برنامه‌ریزی شهری، منظر و مسکن می باشد.

2.jpg 
 
 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: UNHABITAT - سازمان ملل متحد - تفاهم نامه - دانشکده معماری و شهرسازی
منبع خبر مدیریت همکاری‌های علمی بین‌المللی
تعداد مشاهده: 525
اخبار : انعقاد تفاهم نامه با برنامه اسکان بشر ملل متحد (UNHABITAT)
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی