دانشگاه شهید بهشتی

گفتگو با دکتر نیلفروشان مجری فاز یک طرح توسعه فناوری‌های نوین ژئوشیمی

تاریخ انتشار: 1397/12/19 12:20 ب.ظ

مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، 21 اسفندماه 1396 با 5 دانشگاه مرجع داخلی، قرارداد 10 ساله امضا کرد و دانشگاه شهید بهشتی طرح پژوهشی «توسعه فناوری‌های نوین ژئوشیمیایی اکتشافی با تأکید بر مدل‌سازی حوضه‌های رسوبی» را عهده‌دار شد. برای آشنایی با این طرح گفت‌وگویی با دکتر نیلفروشان مجری فاز 1 این طرح صورت گرفته که در ادامه می‌خوانید:

 

دکتر هادی نیلفروشان متولد شهر تهران است. مدرک کارشناسی را در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت اخذ کرده، کارشناسی ارشد رشته اقتصاد از دانشگاه فردوسی مشهد دارد و دوره دکترا را در رشته سیاست‌گذاری علم و فناوری در دانشگاه صنعتی شریف گذرانده است. ایشان 12 سال سابقه همکاری با صنعت نفت را دارد و از سال 1394 با پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی به‌عنوان عضو هیئت‌علمی همکاری می‌نماید.

 دکتر نیل فروشان-1334.jpg

دکتر نیلفروشان با اشاره به پیشینه طرح گفت: طی سال‌های گذشته بخش مهمی از بودجه تحقیقاتی کشور از منابع مالی شرکت نفت تأمین می‌شد، اما به دلیل ماهیت طرح‌های تحقیقاتی، صنعت نفت علی‌رغم تزریق منابع مالی، خروجی و حاصل قابل قبولی از این طرح‌ها برداشت نکرده است، ازاین‌رو در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای ایجاد تحول و اصلاح این مسیر صورت گرفت که تدوین «نظام جدید پژوهش و فناوری در وزارت نفت» ازجمله اقدامات برای ساماندهی تحقیقات بود که در فاز نخست در راستای توسعه و دستیابی به دانش فنی، برای نخستین بار در تاریخ صنعت نفت کشور با 9 دانشگاه و مرکز پژوهشی قرارداد در حوزه بالادست منعقد شد.

عضو هیئت‌علمی پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری افزود: علی‌رغم اینکه طرح‌های تحقیقاتی انفرادی و پراکنده‌ای درزمینهٔ نفت و گاز در دانشگاه شهید بهشتی صورت گرفته بود اما به دلیل عدم انسجام این فعالیت‌ها و نبود ساختار، سازمان و دپارتمان رسمی مرتبط با حوزه نفت در دانشگاه شهید بهشتی، این دانشگاه در فاز نخست از قراردادهای بالادستی جا ماند؛ به دنبال این اتفاق، مدیریت کلان دانشگاه با ساماندهی ساختار، درصدد رفع موانع برآمد.

دکتر نیلفروشان به اشاره به گسترش و توسعه همکاری‌های پژوهشی بین صنعت نفت و دانشگاه‌ها بیان داشت: با پیگیری و تلاش‌های همکاران دانشگاهی ازجمله آقای دکتر آدابی و استقبال شرکت نفت، مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در فاز دوم با 5 دانشگاه شهید بهشتی، خوارزمی، شهید چمران اهواز، فردوسی مشهد و دانشگاه صنعتی شاهرود قرارداد 10 ساله امضا کرد، بر این اساس دانشگاه شهید بهشتی طرح «توسعه فناوری‌های نوین ژئوشیمیایی اکتشافی با تأکید بر مدل‌سازی هیدروکربنی حوضه رسوبی در ناحیه دزفول شمالی» را عهده‌دار است.

وی در خصوص ویژگی‌های قراردادهای فاز دوم تأکید کرد: در این قراردادها از فعالیت‌های پژوهشی انفرادی فاصله گرفته و کار به دانشگاه‌ها واگذارشده است. از سویی با توجه به اینکه دستیابی به تکنولوژی، هدف اصلی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از انجام این طرح‌های تحقیقاتی عنوان‌شده، قراردادها به‌صورت بلندمدت و برای 10 سال تعریف‌شده است. همچنین ضمن تمرکز بر تولید و توسعه دانش و فناوری، پیشنهادشده یک شرکت دانش‌بنیان در دانشگاه بنیان‌گذاری شود به‌طوری‌که تمام فعالیت‌های مربوط به کسب‌وکار فناوری محور در آن دیده شود و دانشگاه به‌عنوان سهامدار، کار را تا مرحله تجاری‌سازی و تولید ثروت پیگیری نماید.

دکتر نیلفروشان با تشریح پیش‌نیازهای دستیابی به تکنولوژی افزود: بی‌تردید دستیابی به دانش فنی، کار پیچیده و دشواری است؛ شکلگیری شبکه‌ی از متخصصان در حوزه‌های مختلف، به‌منظور بهره‌مندی از تمام ظرفیت‌های کشور ازجمله پیش‌نیازهای ضروری برای تولید دانش است، به این منظور در حوزه ژئوشیمی که برعهده دانشگاه شهید بهشتی است، مقررشده این دانشگاه در قالب «هاب شبکه» عمل کرده و زیرمجموعه‌ای از متخصصان را از دانشگاه‌های دیگر گرد هم آورد. همچنین با توجه به رویکرد جدید حاکم بر مدیریت پژوهش و فناوری در مجموعه اکتشاف، دانشگاه‌ها ملزم هستند با همکاری یک شریک خارجی، مسیر دستیابی به تکنولوژی را کوتاه نمایند از این رو دانشگاه‌های گوبکین و کازان روسیه، دانشگاه آخن آلمان و یک شرکت نروژی ازجمله گزینه‌های مطرح برای همکاری با دانشگاه شهید بهشتی هستند. تاکنون در مسیر ترسیم نقشه راه فناوری این حوزه، 8 پروژه فناوری به مبلغ حدودی 46 میلیارد تومان و 15 میلیون یورو تعریف و انجام این طرح‌ها برای 9 سال آتی برنامه‌ریزی‌شده است.

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: دکتر نیلفروشان، مدیریت اکتشاف شرکت نفت
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 688
اخبار : گفتگو با دکتر نیلفروشان مجری فاز یک طرح توسعه فناوری‌های نوین ژئوشیمی
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی