دانشگاه شهید بهشتی

دیدار وزیر آموزش و فرهنگ قبرس با رئیس دانشگاه شهید بهشتی

تاریخ انتشار: 1397/12/08 03:34 ب.ظ

دکتر کوستاس چامپیائوریس، وزیر آموزش و فرهنگ قبرس و هیئت همراه، پنجم اسفند ۱۳۹۷، با دکتر سید حسن صدوق، رئیس دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر Georges Demosthenous، رئیس دانشگاه­های قبرس و دکتر Niki Papadopoulou، مدیر اداره روابط بین ­الملل وزارت و همچنین پتروس ت. ناکوزیس، سفیر جمهوری قبرس در تهران، وزیر آموزش و فرهنگ قبرس را همراهی می‌کردند.

در این دیدار، دو طرف درزمینهٔ‌هایی از قبیل همکاری‌های علمی، تبادل استاد و دانشجو، برگزاری دوره‌های مشترک و ترغیب استادان و دانشجویان برای تبادل و همکاری علمی با دانشگاه‌های قبرس بحث و تبادل‌نظر کردند.

دکتر سید حسن صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی، ضمن خوشامدگویی به وزیر آموزش و فرهنگ قبرس گفت: امیدوارم این سفر بستر خوبی را برای گسترش همکاری‌های علمی و دانشگاهی میان جمهوری اسلامی ایران و قبرس فراهم آورد و در آینده نزدیک از ثمرات آن بهره‌مند شویم.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به موقعیت قبرس در منطقه اظهار داشت: کشور قبرس در شرق دریای مدیترانه علی‌رغم مساحت کوچک با برخورداری از یک موقعیت استراتژیک، از اهمیت زیادی برخوردار است.

دیدار هیئت قبرسی-8874.jpg

دکتر صدوق در ادامه، به پیشینه تعاملات دو کشور قبرس و جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و اظهار داشت: روابط جمهوری اسلامی ایران و سرزمینی که قبرس در آن قرارگرفته قدمت بالایی دارد و همکاری علمی و فرهنگی بین دو کشور همواره وجود داشته، بی‌تردید این ریشه‌ها در وضعیت فعلی و گسترش تعاملات نیز تاثیرگذارخواهد بود.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی، تعاملات علمی و فرهنگی را یکی از عوامل استحکام‌بخش در  روابط کشورها و دولت‌ها دانست و افزود: دانشجویانی از جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه جامع نیکوزیا که یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دانشگاه‌های کشور قبرس است تحصیل می‌نمایند؛ رویکرد دانشگاه  شهید بهشتی بر ایجاد و تعمیق روابط با دانشگاه بزرگ نیکوزیا است.

دکتر صدوق، با اشاره به ظرفیت‌ها و توانمندی دانشگاه شهید بهشتی تأکید کرد: دانشگاه شهید بهشتی دانشگاه جامعی است که تمام رشته‌ها در سه حوزه مهندسی و فنی، علوم پایه و علوم انسانی را در برمی‌گیرد.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی در پایان سخنان خود گفت: با توجه به اینکه « تعلیم، تربیت و آموزش»، حوزه تخصصی و مطالعاتی کوستاس چامپیائوریس، وزیر آموزش و فرهنگ قبرس است امیدوارم شناخت و اشراف ایشان بر حوزه آموزش، عاملی برای گسترش روابط علمی بین دو کشور باشد.

وزیر فرهنگ و آموزش قبرس نیز در سخنانی، ضمن ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه شهید بهشتی بر تعمیق و گسترش همکاری‌های علمی و دانشگاهی با دانشگاه‌های معتبر قبرس تأکید کرد.

دیدار هیئت قبرسی-8959.jpg


 

دکتر کوستاس چامپیائوریس با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری در حوزه­های علمی، تحقیقاتی با وزارت علوم در روز گذشته گفت: امضاء تفاهم‌نامه، فرصت همکاری خوبی بین دانشگاه‌های دو کشور را از طریق اعطای بورس، تبادل محقق، استاد و دانشجو، گسترش پروژه­های تحقیقاتی مشترک با حمایت مالی اتحادیه اروپا یا دیگر منابع به وجود می‌آورد.

وی با پیشنهاد برگزاری دوره­های مشترک و تبادل دوطرفه تجربیات و اطلاعات اظهار داشت: اعتقاددارم که امضای تفاهم‌نامه یا قرارداد برای شناخت زمینه‌های همکاری دوجانبه در آموزش عالی بسیار مهم است.

 دکتر کوستاس چامپیائوریس با اشاره به درج اطلاعات دانشگاه­های قبرس در وب‌سایت وزارت آموزش و فرهنگ بیان نمود:  در جمهوری قبرس 8 دانشگاه وجود دارد که از این تعداد 3 دانشگاه به‌صورت دولتی و 5 دانشگاه به‌صورت خصوصی فعالیت می‌کنند.

وزیر فرهنگ و آموزش قبرس در انتها تأکید کرد:  این دیدار هدف گشودن افق­های جدید بین دو کشور برگزار می‌شود، می­دانیم که ایرانیان و یونانی­ها دارای پیشینه تاریخی از گذشته هستند بنابراین امیدواریم که راهی برای همکاری درزمینۀ آموزش عالی پیدا کنیم.

در ادامه جلسه دکتر Georges رئیس دانشگاه­‌های قبرس، با ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه شهید بهشتی گفت: در جمهوری قبرس علاوه بر 8 دانشگاه 2 مرکز تحقیقاتی وجود دارد که توسط دولت حمایت مالی می­شوند که یکی بر روی مهندسی و دیگری در ژنتیک و نورولوژی تمرکز دارد.

وی افزود: امضاء تفاهم‌نامه اولین قدم همکاری است، استفاده از چتر حمایتی اراسموس که پس از این نشست با همکاران خود در دانشگاه­های قبرس در خصوص همکاری مشترک مشورت خواهیم کرد دومین قدم خواهد بود و تلاش جهت برقراری برنامه­های مشترک در قالب اراسموس و یا پروژه­های مشترک در قالب برنامه افق 2020 اتحادیه اروپا گام بعدی در راستای همکاری‌های دوجانبه است.

دیدار هیئت قبرسی-9105.jpg

در ادامه دکتر شیرانی​ اطلاعات جامعی در خصوص تاریخچه، پردیس­ها، دانشکده­ها، پژوهشکده­ها و مراکز تحقیقاتی دانشگاه شهید بهشتی ارائه نمود گفت: دانشگاه شهید بهشتی آماده هرگونه همکاری دوجانبه با دانشگاه­های قبرس بر اساس زمینه­های همکاری مشترک است. همچنین در این راستا مقرر شد دفتر همکاری­های علمی بین ­المللی دانشگاه شهید بهشتی با ارسال نامه، پیش‌نویس تفاهم­نامه همکاری و همچنین علاقه ­مندی­های دانشکده­ ها و پژوهشکده­ های مستقر در دانشگاه را جهت همکاری با دانشگاه­های جمهوری قبرس جمع­آوری و به‌طرف قبرسی ارائه نماید.

دکتر افضلیان معاون آموزشی دانشگاه، نیز در سخنانی با اشاره به وجود پروژه­های مشترک با تعدادی از دانشگاه­های فرانسوی و هلندی در قالب طرح اراسموس در حوزه­های انرژی­های تجدید پذیر، گفت: می‌توانیم در آینده با دانشگاه­های قبرسی تبادل استاد و دانشجو داشته باشیم و همچنین دوره­های مدرک مشترک مشابه با آنچه در حال حاضر بین دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه سوربن فرانسه وجود دارد، برگزار نماییم.

گزارش تصویری

دیدار هیئت قبرسی-9098.jpg


 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: دیدار وزیر آموزش و فرهنگ قبرس با رئیس دانشگاه
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 1,178
اخبار : دیدار وزیر آموزش و فرهنگ قبرس با رئیس دانشگاه شهید بهشتی
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی