دانشگاه شهید بهشتی

بازدید مدیران کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه از موسسه سحاب

تاریخ انتشار: 1397/11/15 02:23 ب.ظ

 

مدیران کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شهید بهشتی روز چهارشنبه مورخ 3 بهمن ماه جهت ارزیابی فضای لازم برای اهدای منابع و تجهیزات موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب به دانشگاه شهید بهشتی از این موسسه بازدید کردند.

موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب در سال 1315 به کوشش عباس سحاب ، با تهیه و انتشار نخستین نقشه گردشگری شهر تهران، به عنوان اولین موسسه جغرافیائی و کارتوگرافی در ایران و خاورمیانه تأسیس شد.

مجموعه سحاب دارای نقشه‌های شهرهایی چون: اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، اردبیل، کرمانشاه، کرمان، زاهدان، اهواز، آبادان، خرمشهر، ساری، رشت و دیگر شهرهای ایران است که علاوه بر اطلاعات جغرافیائی حاوی تصاویری از آثار تاریخی و صنایع دستی و محصولات کشاورزی هر شهر است.

تهیه نقشه‏های استانی و منطقه‏ای، تهیه نقشه‌های کشورهای منطقه خاورمیانه، تهیه نقشه‏های جغرافیائی برای آموزش جغرافیا، نخستین کره جغرافیائی فارسی در جهان، تألیف و تدوین دوره نقشه‏های تاریخی ایران، تهیه اطلس و نقشه های آموزشی برای مدارس افغانستان نیز یکی دیگر از کارهای این موسسه است.

از نقشه‌های اولیه این موسسه می‌توان به نقشه "تهران و اطراف آن" اشاره نمود که در آن زمان با حداقل امکانات " یک قلم هاشور و یک شیشه مرکب" توسط خود استاد ترسیم شده است.

نمایشگاه‌های جغرافیائی برای نخستین بار در کشور توسط عباس سحاب برگزار شده است که می‌توان به برگزاری نمایشگاهی از این دست در دانشگاه شهید بهشتی به سال 1352 اشاره نمود.

شایان ذکر است جناب اقای عباس سحاب به همراه هیات همراه از مرکز موزه و اسناد دانشگاه شهید بهشتی قبل از بازدید مدیران کتابخانه مرکزی از موسسه مذکور بازدید داشته‌اند.

در حال حاضر مسئولین دانشگاه شهید بهشتی در حال بررسی فضا و تجهیزات مورد نیاز جهت انتقال این مجموعه و سازماندهی آن در دانشگاه هستند.

sahab1.JPG

sahab3.JPG

sahab4.JPG

sahab6.JPG

sahab5.JPG

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: موسسه سحاب
منبع خبر کتابخانه مرکزی
تعداد مشاهده: 393
اخبار : بازدید مدیران کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه از موسسه سحاب
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی