دانشگاه شهید بهشتی

گفتگو با دکتر مجتبی وحیدی سرپرست تیم برنامه‎نویسی ACM دانشگاه

تاریخ انتشار: 1397/11/06 09:29 ق.ظ

 

تیم برنامهنویسی ACM دانشگاه شهید بهشتی برای دومین سال پیاپی قهرمان مسابقات منطقهای کابل شد و جواز حضور در مسابقات جهانی 2019 را کسب نمود. برای آشنایی با تیم دانشگاه برنامهنویسی ACM گفتگویی با دکتر مجتبی وحیدی سرپرست تیم اعزامی به مسابقات ترتیب داده‌ایم که در زیر می‌خوانید:

 

دکتر وحیدی اصل دانش‌آموخته دکتری رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار است و کارشناسی را در دانشگاه امیرکبیر و کارشناسی ارشد و دکترا را از دانشگاه علم و صنعت اخذ کرده است. تست نرم‌افزار، بازی‌های رایانه ای و تعامل انسان و کامپیوتر از علایق پژوهشی ایشان است. دکتر وحیدی طی 4 سال متمادی سرپرستی تیم اعزامی برنامهنویسی ACM دانشگاه را برعهده ‌گرفته داشته است. ایشان از سال 1393 به‌عنوان عضو هیئت‌علمی با دانشگاه شهید بهشتی همکاری می‌نماید. گروه برنامه نویسی ACM دانشگاه شیدبهشتی زیر نظر دکتر رامک قوامی زاد،عضو هیات علمی دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر اداره می شود و دکتر وحیدی سرپرستی تیمهای اعزامی گروه ACM به مسابقات داخلی و خارجی را برعهده دارد.

_BU_9378.JPG

   دکتر وحیدی در خصوص مسابقات جهانی برنامه‌نویسی کامپیوتر گفت: مسابقات جهانی برنامه‌نویسی کامپیوتر (ACM- ICPC)، معتبرترین مسابقه کامپیوتر و بزرگ‌ترین رویداد دانشگاهی در جهان است که به تشخیص کمیته علمی مسابقات، هرسال دریکی از کشورهای جهان برگزار می‌شود. سال آینده، این مسابقات در روزهای 31 ماه مارس تا 5 ماه آوریل سال 2019، در شهر پورتو در کشور پرتغال برگزار خواهد شد. برای گرفتن جواز حضور در مسابقات فینال 2019، حدود پنجاه‌هزار دانشجو از 3 هزار دانشگاه مختلف جهان در نیمه دوم سال 2018 در رقابت‌های منطقه‌ای در مناطق مختلف جهان شرکت کردند.

 

سرپرست تیم برنامه نویسی اعزامی دانشگاه افزود: دومین دوره مسابقات منطقهای ACM /ICPC غرب آسیا در تاریخ 15 و 16 نوامبر سال 2018 (24 و 25 آبان ماه سال جاری) در شهر کابل افغانستان به میزبانی دانشگاه کاتب برگزار شد. مسابقات منطقهای از این لحاظ حائز اهمیت هستند که تیمهای قهرمان این مسابقات جواز حضور در فینال مهم‌ترین رویداد دانشگاهی جهان در حوزه برنامهنویسی را کسب مینمایند.

 

دکتر وحیدی با اشاره به موفقیت تیم برنامه‌نویسی دانشگاه در این دوره از مسابقات اظهار داشت: تیم برنامهنویسی ACM دانشگاه شهید بهشتی برای دومین سال پیاپی قهرمان مسابقات منطقهای کابل شد و جواز حضور در مسابقات جهانی 2019 را کسب نمود. این پنجمین سال پیاپی است که تیم دانشگاه شهید بهشتی در میان 140 تیم نهایی قرار میگیرد که از بین 3 هزار دانشگاه جهان برای دریافت مجوز حضور در مسابقات جهانی در رقابت‌های منطقهای شرکت مینماید.

 

عضو هیئت‌علمی دانشکده علوم و مهندسی کامپیوتر با معرفی اعضای تیم گفت: تیم دانشگاه شهید بهشتی متشکل از آقایان عرفان علیمحمدی و محمدرضا محسنی دانشجویان دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر و امین انوری سرور دانشجوی دانشکده علوم ریاضی بود و آقای مهدی کاظمی به‌عنوان مربی، راهنمایی دانشجویان را برعهده‌گرفته داشت.

_BU_9350.JPG


 

 دکتر وحیدی با اشاره به فرایند برگزاری مسابقات در دانشگاه کاتب افغانستان گفت: رقابت‌های برنامهنویسی منطقهای افغانستان در دو روز پنجشنبه و جمعه 24 و 25 آبان ماه در دانشگاه کاتب در شهر کابل برگزار شد. در صبح روز اول این رویداد، مراسم افتتاحیه برگزار شد. در مراسم افتتاحیه، درباره اهمیت مسابقات ACM/ICPC و چالش‌های برگزارکنندگان در دومین سال برگزاری این رویداد، مطالبی ارائه شد. در این مراسم، همچنین درباره فرصتها و انگیزههای شرکت در مسابقات دانشگاهی برنامهنویسی ICPC برای دانشجویان صحبت شد و قواعد مسابقه توضیح داده شد. بعدازظهر همان روز، یک جلسه تمرینی برای آشنایی شرکتکنندگان با محیط رقابت اصلی برگزار شد و در پایان آن روز، جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد.

 

 سرپرست تیم منتخب برنامهنویسی ACM دانشگاه افزود: در روز دوم این رویداد مسابقه رأس ساعت 08:00 صبح آغاز شد و در ساعت 13:30 خاتمه یافت. در این مسابقه حدود 40 تیم از دانشگاههای مختلف افغانستان و همچنین تیمی از دانشگاه شهید بهشتی شرکت کردند. در بین تیمهای افغانستان، دانشجویانی از دانشگاه کاتب، دانشگاه کابل، دانشگاه غَرجسان، دانشگاه کاردان، دانشگاه پلی تکنیک، دانشگاه ابن سینا حضور داشتند. حضور تیمی از دانشگاه شهید بهشتی از سوی برگزارکنندگان و رسانههای افغان موردتوجه بسیاری قرار گرفت و در جای‌جای رویداد به اهمیت حضور و جایگاه دانشگاه شهید بهشتی در این مسابقه بین‌المللی اشاره شد. در مراسم اختتامیه که 25 آبان ماه برگزار شد، تیم دانشگاه شهید بهشتی به‌عنوان قهرمان این مسابقات اعلام شد و مجوز حضور در مسابقات جهانی 2019 پورتو را به دست آورد. پس از دریافت جایزه و لوح تقدیر، تیمهای دوم و سوم نیز معرفی و از برگزارکنندگان مسابقه تجلیل شد.    

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: دکتر مجتبی وحیدی ، تیم برنامه‎نویسی ACM دانشگاه
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 1,867
اخبار : گفتگو با دکتر مجتبی وحیدی سرپرست تیم برنامه‎نویسی ACM دانشگاه
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی