دانشگاه شهید بهشتی

​معرفی کتاب انرژی خورشیدی؛ انرژی پاک آینده

تاریخ انتشار: 1397/10/19 11:08 ق.ظ

enerji.jpg 
 
 

انرژی خورشیدی؛ انرژی پاک آینده

نوشتۀ دکتر مجید زندی و دکتر مریم امیرحسینی

چاپ اول: 1397، 346صفحه، قیمت: 350،000 ریال

 

از ابتدای قرن جدید میلادی و به علت ملاحظه‌های فنی، اقتصادی و ‌محیط‌زیستی، سهم تولید پراکندة انرژی الکتریکی، به‌خصوص با استفاده از منابع اولیة انرژی‌های تجدیدپذیر همچون انرژی خورشیدی و انرژی بادی در سبد جهانی تولید برق چند برابر شده است. با توجه به نگرانی‌های جامعة جهانی در مورد افزایش دمای کرة زمین و تقاضای روبه‌رشد انرژی و همچنین فراوانی منبع اولیة انرژی خورشیدی در بیشتر نقاط زمین در برابر کاهش ذخایر منابع اولیة انرژی هیدروکربوری، بهره‌گیری گسترده از انرژی خورشیدی برای تولید انرژی مصرفی موردنیاز بشر ضرورتی انکارناپذیر به‌نظر می‌رسد.

انرژی خورشیدی منبع اصلی بیشتر انرژی‌های موجود در زمین، منحصربه‌فردترین نوع انرژی تجدیدپذیر در جهان است. هم‌اکنون با توجه به رشد فناوری در ساخت تجهیزات تبدیل انرژی، تبدیل انرژی خورشیدی به دو شکل انرژی مصرفی حرارتی و الکتریکی نسبت به گذشته فراگیر شده است. در تبدیل آن به برق از تجهیزاتی به نام سیستم فتوولتاییک بهره می‌گیرند. چشم‌انداز آیندة تولید برق، با توجه به فراگیرشدن سیستم‌های فتوولتاییک در آینده‌ای بسیار نزدیک و در بیشتر نقاط جهان، تغییر رویکرد تبدیل انرژی حرارتی سوخت‌های فسیلی به برق، به‌سوی بهره‌گیری از انرژی نورانی خورشید خواهد بود. لذا شناخت هرچه کامل‌تر و علمی‌تر انواع تکنولوژی‌های استفاده از انرژی خورشید و توسعة ساخت انواع مختلف سلول‌های خورشیدی در بالابردن مشخصه‌های کارکردی آنها امری ضروری است.

با توجه به اهمیت انرژی خورشیدی به‌مثابه یکی از منابع قابل‌اتکای انرژی در حال و آینده، نگارش این کتاب براساس آخرین یافته‌ها و دستاوردها در این زمینه انجام شده است که گامی نوین در پیشرفت بیشتر فنی و اقتصادی سیستم‌های خورشیدی است. آنچه در این کتاب ارائه شده، موضوعاتی است که به آگاهی مهندسان و محققان این حوزه برای نگرشی نو به مقولة انرژی خورشیدی کمک خواهد کرد. مطالعة این کتاب برای افزایش توانمندی دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته‌های مهندسی انرژی و مهندسی برق در یادگیری بهتر دروس ارائه‌شده پیشنهاد می‌شود.

در تمامی فصل‌های کتاب مطالب و روند محاسبه‌ها و طراحی‌های لازم آن از ابتدا تا انتها از به‌هم‌پیوستگی لازم برخوردار است. به‌همین‌دلیل این کتاب از یکسو مرجعی مناسب برای یادگیری مفاهیم انرژی خورشیدی است و از سوی دیگر، طراحی، ساخت و شبیه‌سازی نمونه‌هایی از سلول‌های خورشیدی را ممکن می‌سازد. این کتاب شامل شش فصل است. در فصل نخست خواننده با خورشید و مفاهیم کلی انرژی خورشیدی آشنا می‌شود. در فصل دوم استفاده از انرژی حرارتی خورشید به‌صورت اکتیو و پسیو و تبدیل آن به دو شکل انرژی مصرفی حرارتی و برق توضیح داده می‌شود. در فصل سوم استفاده از انرژی نورانی خورشید به‌صورت اکتیو و پسیو و تبدیل آن به‌صورت انرژی الکتریکی توسط سیستم‌های فتوولتاییک شرح داده می‌شود. در فصل چهارم به مبانی طراحی و عملکرد سلول‌های فتوولتاییک پرداخته می‌شود. در ادامه در فصل پنجم روش شبیه‌سازی انواع سلول‌های فتوولتاییک بیان می‌شود. در پایان و در فصل آخر نیز برخی روش‌های ساخت سلول‌های خورشیدی به‌طور مختصر شرح داده می‌شود.

 ​

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: انرژی خورشیدی؛ انرژی پاک آینده -دکتر مجید زندی - دکتر مریم امیرحسینی
منبع خبر مرکز نشر آثار علمی دانشگاه
تعداد مشاهده: 4,095
اخبار : ​معرفی کتاب انرژی خورشیدی؛ انرژی پاک آینده
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی