دانشگاه شهید بهشتی

آیین استقبال از نو دانشجویان سال 1397 دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد

تاریخ انتشار: 1397/07/17 10:57 ق.ظ
 

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی، سه شنبه 17 مهر 1397 آیین استقبال از نو دانشجویان سال 1397 دانشگاه شهید بهشتی در سالن ابوریحان مرکز همایشهای بین المللی دانشگاه و با استقبال کم نظیر این دانشجویان برگزار شد. در این آیین، دکتر سید حسن صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی، دکتر اصغر واعظی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، و دکتر کورش پرند رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه برای نودانشجویان به سخنرانی پرداختند. سخنرانی تشکلهای دانشجویی و دبیران انجمن علمی دانشجویی از دیگر بخشهایی این آیین بود. این برنامه با گرفتن عکس یادگاری به پایان رسید.

سخنان دکتر صدوق، رئیس دانشگاه شهید بهشتی
دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی به لحاظ ادب و آداب باید سرآمد باشد
به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی، دکتر سیّد حسن صدوق، رئیس دانشگاه شهید بهشتی در این مراسم، در سخنانی با خیرمقدم به دانشجویان کارشناسی ورودی جدید، آغاز سال تحصیلی جدید را تبریک گفت و اظهار داشت: «خرسندم که شما جوانان نخبه دانشگاه بزرگ شهید بهشتی را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید، امیدوارم میزبان شایسته‌ای برای شما عزیزان باشیم».
دکتر صدوق بر لزوم برخورد محترمانه دانشجویان با اساتید و کارکنان دانشگاه تأکید کرد و گفت: «شایسته است با استادان و کارکنان دانشگاه با احترام برخورد کنید، دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی به لحاظ ادب و آداب باید سرآمد باشد. دغدغه تمام کارکنان، بخش‌ها و واحدهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی و همچنین افرادی که پاسدار و نگهبان آسایش و امنیت شما عزیزان هستند، خدمت است؛ مطمئناً برخورد همراه با احترام شما خدمت‌رسانی مؤثر را تسهیل خواهد کرد».
دانشگاه معتبر و فاخر شهید بهشتی از زیرساخت‌ها، توانمندی‌ها و امکانات علمی و پژوهشی بسیار خوبی برخوردار است
400 نودانشجویان1.jpgرئیس دانشگاه با اشاره به حضور دانشگاه شهید بهشتی در بین دانشگاه‌های سطح یک کشور تصریح کرد: «دانشگاه معتبر و فاخر شهید بهشتی در بین دانشگاه‌های برتر کشور قرار دارد که از زیرساخت‌ها، توانمندی‌ها و امکانات علمی و پژوهشی بسیار خوبی برخوردار است؛ قرار گرفتن این دانشگاه در شمال پایتخت و موقعیت جغرافیایی ویژه نیز بر جذابیت آن افزوده است. در این دانشگاه بالغ‌بر 19 هزار دانشجو دارد که 7 هزار و ۵۰۰ نفر از آنها در مقطع کارشناسی، 9هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 2500 نفر در مقطع دکتری مشغول به تحصیل هستند».
دکتر صدوق، از پذیرش 5828 دانشجو در سال تحصیلی جدید خبر داد و افزود: «از این تعداد 1682 نفر در دوره کارشناسی، 3748 نفر در دوره کارشناسی ارشد و 400 نفر نیز در دوره دکتری پذیرفته‌شده‌اند».
رئیس دانشگاه همچنین با تأکید بر ضرورت تأمل و ارتباط دانشجویان با پارک علم و فناوری دانشگاه گفت: «پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی باهدف تشویق و حمایت از کارآفرینان، نوآوران و توسعه فناوری و کسب‌وکارهای دانش‌محور تأسیس‌شده است. این پارک امکانات ویژه ­ای در اختیار دانشجویان نخبه و مستعد در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا قرار می دهد؛ توصیه مؤکد دارم تا با این پارک در تعامل سازنده باشید تا با شناسایی و شکوفایی استعدادهایتان بتوانید با ظرفیت‌ها و بسترهای خارج از دانشگاه ارتباط برقرار کنید».
اقتصاد کشور برای رسیدن به توسعه دانش‌محور و پایدار، نیازمند دانش‌آموختگان نخبه و نیروی انسانی توانمند است
دکتر صدوق در ادامه، با برشمردن ویژگی‌ها و مزیت‌های تحصیل در دانشگاه400 نودانشجویان3.jpg دولتی تأکید کرد: «دولت‌ها در اختصاص اعتبارات به دانشگاه‌های دولتی حسابگرتر از گذشته شده‌اند یعنی به این مسئله مهم می‌اندیشند که «دولت در قبال سهمی از بودجه ملی که به دانشگاه‌ها  اختصاص می‌دهد چه چیزی را به دست خواهد آورد؟» این پرسش ازآنجا اهمیت یافت که صاحب‌نظران بر این باورند که اقتصاد کشور برای رسیدن به توسعه دانش‌محور و پایدار، نیازمند دانش‌آموختگان نخبه و نیروی انسانی توانمند است و تربیت آنها وظیفه و رسالت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی است».
 
افزایش مهارت در سال‌های تحصیل در دوره کارشناسی، متضمن کسب حرفه و دریافت شغل در آینده خواهد بود
دکتر صدوق، در بخش دیگری از سخنان خود توصیه‌هایی نیز به دانشجویان ورودی جدید داشت. رئیس دانشگاه با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی جدی و دقیق برای کسب مهارت و ارتقاء توانمندی برای موفقیت در بازار کسب‌وکار و اشتغال تصریح کرد: «در کنار آموزش‌هایی که در کلاس درس فرامی‌گیرید، آموختن مهارت‌هایی متناسب با رشته تحصیلی‌تان را در اولویت قرار دهید، همواره به خاطر داشته باشید که افزایش مهارت در سال‌های تحصیل در دوره کارشناسی، متضمن کسب حرفه و دریافت شغل در آینده خواهد بود. دانش توأمان بامهارت که مزین به ویژگی‌های فرهنگی و آموزه­های دینی باشد تابلو شخصیت و هویت شمارا پس از فارغ‌التحصیلی تشکیل خواهد داد».
تحصیل علم و دانش همراه با تهذیب نفس، پایه‌های استوار هویت و شخصیت شمارا خواهند ساخت
رئیس دانشگاه ادامه داد: «حضور شما عزیزان به‌عنوان دانشجو در محیط دانشگاه و تلمذ در محضر استادان فرهیخته و تعامل با بخش نخبه جامعه فرصت مغتنمی است که باید قدر بدانید و حداکثر بهره را از این فرصت ببرید تا با شور و شوق در کسب علم گام بردارید».
400 نودانشجویان2.jpgدکتر صدوق دانشگاه را بستر مستعد و  مناسبی در فرآیند «فرهنگی شدن» دانشجویان دانست و اظهار داشت: «تشکل‌های فعال در دانشگاه‌ها، جریان فرهنگی شدن دانشجویان را تسریع خواهند نمود اما هرگز خودتان را به دلیل همکاری با یک تشکل، رو در روی تشکل دیگر فرض نکنید. بی‌شک تحصیل علم و دانش همراه با تهذیب نفس، پایه‌های استوار هویت و شخصیت شمارا خواهند ساخت».
رئیس دانشگاه در پایان سخنان خود تأکید کرد: «دانشجو باید شناخت جامع و کاملی دربارۀ کشورش داشته باشد که مطالعه عمیق و ژرف، ضرورت رسیدن به این شناخت است. دانشجو باید به سرزمینش عشق بورزد در هرجای دنیا که بود وطنش را فراموش نکند و برای سربلندی آن بکوشد؛ همواره به خاطر داشته باشید جامعه باوجود مشکلات مالی که با آن دست‌به‌گریبان است در حد توان، امکانات در اختیار شما قرار داده و شرایط تحصیل را برای شما فراهم آورده است به امید روزی که استعداد و نبوغ شما صرف توسعه و آبادانی کشور شود».

 

سخنان دکتر واعظی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه
دکتر اصغر واعظی، معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه بابیان تبریک و  خوش‌آمد گویی 400واعظی.jpg
به دانشجویان جدیدالورود گفت: «تالار ابوریحان یکی از بزرگ‌ترین تالارهای کشور است و بسیار خرسند هستیم که امروز در جمع شما و میزبان عزیزان بهشتی هستیم». وی در ادامه افزود: «هدف و مقصود کارکنان معاونت فرهنگی اجتماعی، همواره حمایت و شکوفایی استعدادهای دانشجویان
  می‌باشد که علاوه بر تحصیل و پرداختن به علم، مهارت‌آموزی را فراموش نمی‌کنند.» دکتر واعظی با اشاره به فعالیت تشکل‌ها و جذب علاقه‌مندان برای شرکت در این حوزه‌ها، خاطرنشان کرد: «تمامی غرفه‌های موجود در تالار ابوریحان جهت آشنایی شما با این انجمن‌ها و تشکل‌ها برپاشده است که می‌توانید بی‌شک، علاقه، خلاقیت، استعدادیابی را در این غرفه‌ها مشاهده کنید همچنین در تمامی سال‌ها این تشکل‌ها با فعالیت‌های منحصربه‌فرد و هدف‌یابی خود خوش درخشیدند و امروز با تمام قوا آماده شکوفایی استعداد و جذب شما عزیزان می‌باشند». واعظی در پایان سخنرانی خود ضمن آرزوی توفیق و شکوفایی دانشجویان، تأکید کرد: «فراموش نکنید که دانشگاه شهید بهشتی پس از دانشگاه تهران، با 64 انجمن فعال در رتبه دوم قرار دارد که امیدوارم شکوفا شوید».
 
سخنان دکتر پرند، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی
 400 پرند.jpgپس‌ازآن دکتر کوروش پرند رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه در سخنانی بیان داشت: «وضعیت بازار کار با توجه به مشکلات جامعه رو به روند نامناسبی است که لازم است دانشجویان پس از ورود به دانشگاه و رجوع به علاقه‌مندی‌های شغلی‌شان، مهارت بیاموزند تا در آینده بتوانند مانند افراد شاغل تأثیرگذار در جامعه حضور یابند. وی بیان کرد: آمار کار در سال 1395 به ما نشان می‌دهد که حدود 40 میلیون جمعیت غیرفعال وجود دارد که در میان آن‌ها دانشجو هم وجود دارد و گفتنی است که 1میلیون نفر شاغل، دارای تحصیلات عالیه هستند پس بدانید که قبولی شما در این دانشگاه خودش یک مقام بالا است و نخبه بودن را به شما متصل می‌کند». رئیس پارک علم و فناوری با اشاره به کارآفرینی و شرکت در استارتاپ‌ها، خاطرنشان کرد: «برای دستیابی به شغل مناسب، می‌بایست ایده خوبی داشته باشید و از آن در مسیر درست استفاده کنید. یکی از آن راه‌های درست  ورود به استارتاپ‌ها است که ایجاد کسب‌وکار جدیدی می‌باشد». پرند در پایان با توجه به اهمیت استارتاپ‌ها یادآور شد: «استارتاپ‌ها حول محور تکنولوژی شکل می‌گیرد و افراد حاضر، عموماً دارای مشکلات مالی هستند اما پارک علم و فناوری حضور دارد تا از علاقه‌مندان به حوزه کار و کارآفرینی حمایت کند».
در ادامه مراسم، مسئولین تشکل‌ها و انجمن‌های علمی، اسلامی و... جهت اطلاع‌رسانی برنامه و تصمیم‌ها در جهت بهبود حوزه خود سخنرانی کردند. گفتنی است که در پایان مراسم، علاوه بر پذیرایی، هدایایی جهت یادبود به نودانشجویان اهدا شد.
  

 

گزارش تصویری-1

گزارش تصویری -2

Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 1,333
اخبار : آیین استقبال از نو دانشجویان سال 1397 دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی