دانشگاه شهید بهشتی

گفتگوی ویژه با دکتر امیرسعید شیرانی، مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه شهید بهشتی

تاریخ انتشار: 1397/04/09 09:10 ق.ظ
 بررسی نظام‌های رتبه‌بندی جهانی نشان می‌دهد که همکاری و وجهه بین‌المللی شاخص مهم و تأثیرگذاری در سطح‌بندی دانشگاه‌هاست. رسیدن به جایگاه معتبر بین‌المللی وظیفه‌ای نوین است که بر عهده دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گذارده شده است. دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی در دانشگاه به‌صورت تخصصی به ابعاد مختلف و متنوع این امر مهم می‌پردازد.
دکتر امیر سعید شیرانی، کارشناسی رشته مهندسی شیمی از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف و دکترای مهندسی مکانیک را از دانشگاه انرژی مسکو دریافت کرده است. ایشان سابقه مدیریتی در شرکت‌های وابسته به وزارت نفت و همچنین مدیریت پروژه در احداث چندین نیروگاه مهم کشور را در کارنامه خود دارد.
دکتر شیرانی از سال 1393 تاکنون به‌عنوان «مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی» مشغول به فعالیت است.
                              IMG_7307.jpg

 ·       لطفاً درباره پیشینه فعالیت این مدیریت در دانشگاه و چرایی تأسیس آن برای ما توضیح دهید.
از نخستین روزهای تأسیس دانشگاه، ایجاد روابط دانشگاهی و بسط و گسترش همکاری‌های علمی و پژوهشی در دستور کار مسئولین و برنامه‌ریزان دانشگاه قرار داشته است. دفتر بین‌الملل دانشگاه باهدف تجمیع و یکپارچه نمودن تمامي امور علمي بین‌المللی دانشگاه و ايجاد و گسترش روابط بين دانشگاهي در سطح بین‌المللی تأسیس شد و در دوره‌های زمانی مختلف با عناوین متفاوتی فعالیت کرد، همچنین با تفکیک وظایف به‌عنوان سه مدیریت در معاونت‌های پژوهشی، دانشجویی و آموزش به کار خود ادامه داد و نهایتاً با احیا دوباره با عنوان «مدیریت همکاری‌های علمی و بین‌المللی» فعالیت می‌نماید. عمده‌ترین اهداف مدیریت روابط دانشگاهی و همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی، بهره‌مندی از مجموعه‌ی‌ توانمندی‌های موجود دانشگاهی به‌منظور ایجاد تعامل دوسویه با محیط علمی و پژوهشی دنیای خارج است. به همین منظور نیز مهم‌ترین مسئولیت این مدیریت ارتقاء سطح روابط علمی و پژوهشی در محیط بین‌المللی است.
·       وظایف و فعالیت‌های این مدیریت چیست؟
توسعه و گسترش ارتباط و همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز علمی، سازمان‌ها و نهادهای علمی و فرهنگی خارجی، ایجاد و تسهیل ارتباط دانشگاه و دانشگاهیان با مراکز برجسته علمی جهان از طرق مختلف به‌خصوص تدوین و امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری، تلاش به‌منظور اجرایی نمودن آن‌ها و تمدید تفاهم‌نامه‌های گذشته با مؤسسات علمی آموزشی بین‌المللی، کمک به اعزام اساتید و دانشجویان به خارج از دانشگاه برای شرکت در کنفرانس های علمی و اجرای پروژه های مشترک و احیانا جذب و مبادله اساتید در چارچوب تفاهم‌نامه‌های منعقده با مؤسسات آموزشی ذیربط، انجام مکاتبات خارجی دانشگاه و پیگیری آن‌ها، هماهنگی بازدیدهای میهمانان خارجی و البته همکاری با دفتر پذیرش و هدایت تحصیلی دانشجویان خارجی به‌منظور جذب بیشتر این دانشجویان از مهم‌ترین وظایف دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه است.
·       اهم اقدامات انجام‌شده در مدیریت همکاری‌های علمی و بین‌المللی چیست؟
در دو سال اخیر، میزان بازدید هیئت‌های علمی، سیاسی و فرهنگی از دانشگاه به‌طور متوسط در هرسال 100% افزایش‌یافته است. بیشترین بازدیدها از کشورهای فرانسه ، آلمان، اتریش و عراق بوده است. دانشکده‌های معماری و شهرسازی، ادبیات و علوم انسانی و پژوهشکده علوم محیطی بیشترین حضور کارشناسان مربوط به اتباع کشورهای خارجی را به خود اختصاص دادند که از این میان، بیشترین حضور کارشناسان مربوط به اتباع کشورهای آلمان و فرانسه است. از سال 94 تا 96 درمجموع تعداد 11 عضو هیئت‌علمی از  فرصت مطالعاتی استفاده کردند. 119 نفر از اعضای هیئت‌علمی در سال 1396 برای شرکت در کنفرانس‌ها و دوره های کوتاه مدت اعزام‌شده‌اند که 65 درصد از این تعداد به اروپا، 26 درصد آسیا، 5درصد آمریکا و 3درصد اقیانوسیه و 1 درصد آفریقا سفر کردند. همچنین در همین زمان 143 نفر از دانشجویان به خارج از کشور اعزام‌شده‌اند که 42 درصد آن در قالب فرصت مطالعاتی، 18 درصد شرکت در کنفرانس و 40درصد شرکت در مسابقات و سایر موارد صورت گرفته، کشورهای کانادا، آلمان، ایتالیا و آمریکا از محبوب‌ترین مقاصد دانشجویان در سال 96 بودند.
·       مهم‌ترین دستاوردهای مدیریت همکاری‌های علمی و بین‌المللی چیست؟
توسعه همکاری‌ها با دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشور روسیه با توجه به واگذاری مسئولیت کارگروه ملی همکاری‌ها با کشور روسیه به دانشگاه شهید بهشتی، مشارکت فعال در سه دوره اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه، عقد تفاهم‌نامه‌های همکاری با دانشگاههای جمهوری فدراتیو روسیه، برگزاری دو دوره جلسه هماهنگی دانشگاه‌ها و مؤسسات عضو کارگروه همکاری‌ها با کشور روسیه در دانشگاه شهید بهشتی، قرار دادن لینک‌های اطلاعاتی مرتبط با کارگروه روسیه و دانشگاه‌های روسیه و فراخوان‌های بورس دولت روسیه در وب‌سایت دانشگاه، استفاده از بورس دکترا در کشور روسیه برای 10 نفر از دانشجویان فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه شهید بهشتی تاکنون، توسعه همکاری‌ها با دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشور قزاقستان (ابلاغ کارگروه ملی همکاری‌ها با کشور قزاقستان به دانشگاه شهید بهشتی)، برگزاری اولین اجلاس مشترکات فرهنگی ایران و قزاقستان به ابتکار دانشگاه شهید بهشتی در محل دانشگاه شهید بهشتی 2014 و مشارکت فعال در برگزاری دومین اجلاس مشترکات فرهنگی ایران و قزاقستان در محل دانشگاه ملی الفارابی در آلماتی 2016 از دستاوردهای این مدیریت است. همچنین در حوزه کشور فرانسه اقدامات خوبی در همکاریها در حوزه هایی مثل حقوق ، انرژیهای تجدیدپذیر و مدیریت منابع آبی صورت پذیرفته که نتایج آن به مرور مشخص می شوند.
·       چه برنامه‌هایی برای توسعه فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه صورت گرفته است؟
 از نظر ما حفظ جایگاه و احترام به اعضای محترم هیات علمی دانشگاه اولویت اول است. دانشگاه شهید بهشتی دانشگاه بزرگ و معتبری است و باید این بزرگی و اعتبار به اعضای هیات علمی و حتی دانشجویان این دانشگاه تسری یابد و بنابراین همه باید برای حفظ و ارتقای جایگاه اساتید و دانشجویان این دانشگاه هم در سطح ملی و هم در سطح بین المللی کوشا باشیم. ارتقای جایگاه دانشگاه از طریق ارتقای جایگاه اساتید و دانشجویان محقق می گردد.
در همین راستا تلاش در جهت اطلاع‌رسانی به‌موقع فعالیت‌های مرتبط با حوزه بین‌الملل به واحدهای دانشگاه، تلاش در جهت کاستن از گردش اداری و زمان امور مرتبط اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان و ارائه خدمات حتی در حوزه‌هایی که قبلاً چنین خدمتی از سوی دفتر بین‌الملل انجام نمی‌شده است، تلاش در جهت به‌روز کردن و انعکاس فعالیت‌های بین‌الملل دانشگاه شهید بهشتی در وب‌سایت فارسی و همچنین انگلیسی دانشگاه، تلاش در جهت مطرح کردن نام دانشگاه شهید بهشتی در حوزه فعالیت‌های بین‌المللی علیرغم محدودیتهای اعمال شده بواسطه تحریم دانشگاه،  از طریق مشارکت فعال در جلسات مرتبط وزارتخانه و سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات و اخذ مسؤولیت‌های این حوزه در سطح ملی در وزارتخانه و همین‌طور ارتباط‌گیری فعال با طرف‌های خارجی و عضویت در سازمان‌های بین‌المللی همانند AUFو AUAP و همکاری با موسساتی نظیر DAAD و همچنین تلاش در جهت گرفتن اعتبار مورد نیاز جهت توسعه و یا حداقل ادامه کار حوزه بین‌الملل دانشگاه از مجاری بالادستی ازجمله مهم‌ترین برنامه‌های این مدیریت برای توسعه فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها بوده است.
·       لطفاً به برنامه‌ها و فعالیت‌های آینده مدیریت همکاری‌های علمی و بین‌المللی اشاره نمایید.
مایلم اولا تاکید کنم فعالیتهای بین المللی یک موضوع لوکس، تشریفاتی و مازاد بر فعالیتهای جاری یک دانشگاه نیست و بلکه از ضرورتهای توسعه هر دانشگاهی است. دوم آنکه جوهره فعالیتهای بین المللی زودبازده نیست و دستاوردهای آن تنها با طی زمان بدست می آیند. این دستاوردها متاسفانه از سیاستهای کلان (Mega-policy) متاثر می گردد و لذا آنچه که در طول چندسال ساخته اید ممکن است طی یک شب از دست برود. بهرحال ما یکسری برنامه های کلان را در چارچوب منافع ملی و دانشگاه، همانند توسعه همکاریها با کشورهای هدف را دنبال می کنیم که اینها محور اصلی برنامه های آتی ما را شکل می دهند.
در کنار آن یکسری موارد جزیی همانند اصلاح و به‌روزرسانی مداوم وب‌سایت دانشگاه و قرار دادن اطلاعات محورهای پژوهشی اساتید، چاپ بروشورهای تبلیغاتی با محتوای به‌روز شده، تهیه ویدیو کلیپ درخور دانشگاه برای معرفی دانشگاه شهید بهشتی به زبان انگلیسی، تشویق شرکت اساتید در همایش‌های بین المللی و بازاریابی و شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی حوزه  آموزش عالی و برگزاری سمینارهای معرفی دانشگاه  شهید بهشتی در کشورهای هدف به‌منظور جذب دانشجویان شهریه پرداز، ایجاد و یا بهره‌گیری از شعب خارجی و یا همکاران خارجی برای این جذب بر مبنای مکانیزم بازار و تهیه برنامه‌های آموزشی با محتوا و ارائه به زبان انگلیسی به شکل ماتریسی بین گروهی ازجمله مهم‌ترین برنامه‌های در دست اقدام است.
درخاتمه ضمن تشکر از اطلاع رسانی خوب شما به جامعه دانشگاهی برای آگاهی رسانی فعالیتهای مدیریتهای ستادی دانشگاه، باید عرض کنم که توسعه همکاریهای علمی بین المللی دانشگاه بدون فعالیت تک تک اساتید و دانشجویان میسر نمی شود و ما باید به تعداد همه اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه، کانال ارتباطی با مراکز علمی و اساتید خارجی داشته باشیم. تنها در صورت بهره گیری از این پتانسیل، امکان عبور از چالشهای پیش رو وجود دارد.
 گفتگو از: نسرین کشاورز رضوان
عکس از: مسعود گنجی

Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 1,585
اخبار : گفتگوی ویژه با دکتر امیرسعید شیرانی، مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه شهید بهشتی
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی