دانشگاه شهید بهشتی

گزارش آئین تودیع و معارفه سرپرست پردیس شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی

تاریخ انتشار: 1396/10/30 08:24 ب.ظ
_N3A6913_resize.JPG
به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی، صبح روز شنبه 30 دی 1396، آئین تودیع و تقدیر از زحمات دکتر عبداله رشیدی مهرآبادی سرپرست سابق و معارفه دکتر هومان لیاقتی سرپرست جدید پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی با حضور رئیس دانشگاه و هیئت رئیسه در سالن دکتر هشترودی پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور برگزار شد. این آئین با قرائت آیاتی چند از کلام ا... مجید توسط دکتر نعمت حسنی آغاز شد. سپس، دکتر سید محمدسجاد صدوق مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی، ضمن خیرمقدم به حاضران، برنامه تنظیم شده و  ساختار جلسه را ارائه داد.
سخنان حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا پورذهبی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا پورذهبی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری (مدظله) بر اساس احادیث و روایات ائمه اطهار، ویژگی های فرد مؤمن را خوش رویی، تواضع، ادب، عالم و میانه بودن توصیف کرد و ضمن تشکر از زحمات دکتر رشیدی در مدت سرپرستی پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور، وی را فردی متدین خواند. حاج آقا پورذهبی دکتر لیاقتی را نیز را فردی پرکار، خوش خلق و پرتلاش توصیف نمود و برای وی آرزوی توفیق کرد.
سخنان دکتر عبداله رشیدی مهرآبادی سرپرست سابق پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور
دکتر رشیدی، سرپرست پیشین پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور در سخنانی بیان داشت: "پردیس شهید عباسپور، بخش مهمی از دانشگاه شهید بهشتی محسوب می شود که حدود 2500 دانشجو و 120 عضو هیئت علمی در اینجا به تلاش و فعالیت مشغول هستند. دانشجویان جذب شده از رشته ریاضی و دارای ضریب هوشی بالا هستند که می توان از قابلیت های آن ها در جهت انجام فعالیت های علمی و پژوهشی بهره برد. با توجه به چالش های مربوط به آب و انرژی که جامعه با آن مواجه است، پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور ظرفیت مناسبی برای پرداختن به این مسائل و حل این چالش ها دارد. بنابراین، ظرفیت توسعه های جدید در پردیس بسیار زیاد است. پارک علم  و فناوری دانشگاه با وسعت زیاد در اینجا قرار دارد که از قابلیت های بالای آن می توان برای حل چالش های اساسی جامعه استفاده نمود."
 دکتر رشیدی به مرکز آموزش های تخصصی کشور اشاره کرد و افزود:"این مرکز، بزرگترین واحد آموزشی تخصصی کارکنان در سطح کشور است که در سال، به آموزش 20 تا 30 هزار نفر از کارکنان می پردازد." وی به ایجاد فضای مناسب برای دانشجویان و اعضای هیئت علمی جهت انجام فعالیت های آموزشی، پژوهشی و علمی اشاره کرد و بیان داشت:"تلاش شده است با نظارت بر فعالیت های جاری و عمرانی نسبت به برندسازی و جذب دانشجویان با سطح کیفیت بالا اقدام شود. ضمن اینکه برای توسعه دانشکده ها فضاهای لازم پیش بینی شده است."دکتر رشیدی به هماهنگی با معاونان دانشگاه اشاره کرد و افزود:" در حوزه آموزش تلاش شده است تمرکز زدایی انجام شود. در حوزه پژوهش اختیاراتی به پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور تفویض شد و در حوزه های فرهنگی و اجتماعی نیز با معاونت مربوطه هماهنگی ها انجام می شد." دکتر رشیدی مدیریت پردیس را یک کار تمام وقت دانست و نقش آفرینی این پردیس را در ارتباط با صنعت آب و برق برجسته و مهم خواند. وی در پایان ضمن تشکر از همکاران و آرزوی توفیق برای دکتر لیاقتی، ابراز امیدواری کرد پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور به الگوی یک پردیس صنعتی موفق تبدیل شود.
پس از سخنان دکتر رشیدی، مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی به معرفی سوابق برجسته علمی و اجرایی دکتر لیاقتی اشاره کرد.
_N3A6911_resize.JPG

سخنان دکتر هومان لیاقتی، سرپرست جدید پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور
 دکتر هومان لیاقتی سرپرست جدید پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور ضمن تشکر از اعتماد رئیس دانشگاه و تشکر از زحمات دکتر رشیدی در سخنانی بیان داشت:"با بهره گیری از مشاوره هایی که از دکتر رشیدی خواهد گرفت، فعالیت های انجام شده در پردیس را ادامه خواهد داد و برنامه های مورد انتظار رئیس دانشگاه را نیز اجرایی خواهد نمود. بی تردید توسعه پردیس، خدمت به دانشگاه، کشور و در جهت رسیدن به اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. پردیس دارای قابلیت های فراوان و مهمی است که منتفع شدن از آن به سود کل جامعه است."وی حضور دکتر رشیدی در مرکز آموزش های تخصصی پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور را یک فرصت توصیف کرد و ابراز امیدواری کرد، از تجربیات وی در جهت توسعه پردیس استفاده و بهره برداری شود. دکتر لیاقتی در انتها از حسن اعتماد رئیس دانشگاه مجدداً تشکر کرد.
مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی، متن حکم انتصاب دکتر لیاقتی و لوح تقدیر دکتر رشیدی را قرائت نمود و سپس، دکتر لیاقتی و دکتر رشیدی، حکم انتصاب و لوح تقدیر خود را از دکتر سید حسن صدوق رئیس دانشگاه دریافت کردند. همچنین از سوی حاج آقا پورذهبی، لوح تقدیر و یک جلد کلام ا... مجید به رسم یادبود به دکتر رشیدی اهداء شد.
_N3A6824_resize.JPG

سخنان دکتر سید حسن صدوق، رئیس دانشگاه شهید بهشتی
پدیده های ادغام و استقلال سازمان ها مواردی هستند که از نظر فرهنگی باید در ذهن افراد نهادینه شود.
دکتر سید حسن صدوق رئیس دانشگاه، ضمن تشکر از دکتر رشیدی در مدت سرپرستی پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور و آرزوی توفیق برای دکتر لیاقتی به عنوان سرپرست جدید پردیس بیان داشت:
"پدیده های ادغام و استقلال سازمان ها مواردی هستند که از نظر فرهنگی باید در ذهن افراد نهادینه شود. در مورد ادغام دو سازمان، پیش از آنها ادغام فیزیکی مد نظر باشد، باید در دل ها، تفکر و ذهن ها این ادغام انجام شود. واقعیت این است که متأسفانه در کشور  ما فرهنگ ادغام و استقلال هنوز جا نیافتاده است. هنگام استقلال دو نهاد، افراد به این فکر هستند که ساختمان ها یا بخش ها به چه کسی یا چه واحدی می رسد. در حوزه ادغام هم با مشکلاتی این چنینی مواجه هستیم. در واقع، در هنگام ادغام در ذهن و دل این ادغام و همبستگی باید رخ دهد. اینکه ما در راه ادغام چقدر از این مسیر همبستگی را طی کرده ایم جای سئوال است که دوستان ما در دانشگاه شهید بهشتی در ولنجک و پردیس عباسپور اذهانشان چه مقدار در همدیگر ذوب شده و اینجا را از خود می دانند و دوستانی که در اینجا هستند  واحد ولنجک را چقدر از خودشان می دانند. باید دید دو طرف چقدر خود را متعلق به یکدیگر می دانند. برکت ادغام دو دانشگاه باید نصیب کشور شود. اینکه در این مورد توفیق ناقصی وجود داشته باید علت هایش را در این بخش اخیر یعنی در واقع در اینکه دل ها به هم نزدیک باشتند و هرکسی هر دو بخش را از آن خودش بداند جستجو کرد.  این مسئله خیلی مهمی است. انشااله این مسیر را با اتفاقاتی که می افتد و امکاناتی که در اختیار است با سرعت بیشتری بتوانیم بپیماییم."
خوشبختانه در ادغام پردیس شهید عباسپور با دانشگاه شهید بهشتی یک فرصت فوق العاده بزرگ در ابعاد ملی به وجود آمده است
رئیس دانشگاه بیان داشت:"واقعیت این است رابطه بین صنعت و دانشگاه باید به درستی نهادینه شود. در قسمتهایی توفیقاتی وجود داشته ولی این امر به طور کامل صورت نگرفته است. خوشبختانه در ادغام پردیس شهید عباسپور با دانشگاه شهید بهشتی یک فرصت فوق العاده بزرگ در ابعاد ملی به وجود آمده است. برای کشور ما یک فضایی با این وسعت و با یک پیشینه غنی متعلق به یکی از بخش های بزرگ صنعت کشور که صنعت آب و برق هست و در آن فعالیت های آموزشی و پژوهشی انجام می شد وجود دارد. بنابر مصالحی که در واقع منافع و مصالح کشور است این ادغام انجام شده است. اکنون این فرصت در اختیار ماست تا از این موقعیت بتوانیم استفاده کنیم و به این سئوال اساسی که بالاخره رابطه بین صنعت و دانشگاه را چگونه می توانیم در کشور عملی کنیم؟ پاسخ دهیم. از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون، همه مقامات عالی کشور اعم از مقام معظم رهبری (مد ظله) و رؤسای جمهور بر ارتباط بین صنعت و دانشگاه تأکیده کرده اند ولی آنطور که شایسته است شاهد این ارتباط نیستیم. در صحبتی که با وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری داشتم یکی از فرصت های بزرگ را دردانشگاه شهید بهشتی ادغام صورت گرفته با پردیس شهید عباسپور اظهار کردم و گفتم اگر به درستی این رابطه مدیریت شود، دانشگاه ما می تواند برای کل نظام آموزش عالی کشور یک الگو در امر ارتباط دانشگاه با صنعت باشد، آنهم نه به صورت مکانیکی بلکه به صورت کاملاً طبیعی. این امر، آمادگی ما و وزارت نیرو را به عنوان نهادی که در رأس نهادهای صنعتی است می طلبد."
_N3A7071_resize.JPG

ظرفیت و پیشینه ای که پردیس شهید عباسپور در صنعت آب و برق دارد واقعا نمونه و یک فرصت بزرگ است تا نیازهای اساسی کشور تأمین شود
رئیس دانشگاه اضافه کرد:"خواهش من این است که همکاران محترم، این ارتباط را سرلوحه برنامه خود قرار دهند و اصلاً تفکر جدایی را در ذهن نداشته باشند. وجود این امکاناتی که در اختیار دانشگاهیان است، یک یک فرصت نمونه برای کل کشور است. به خصوص در شرایط فعلی که مسئولین محترم از مجلس یا از دولت می پرسند که دانشگاه برای جامعه چه کرده است؟ برای اشتغال چه می کند؟ برای نوآوری چه می کند؟ برای کارآفرینی و اقتصاد دانایی محور چه می کند؟ ما باید به این سئوالات پاسخ دهیم. ظرفیت و پیشینه ای که پردیس شهید عباسپور در صنعت آب و برق دارد واقعا نمونه و یک فرصت بزرگ است تا نیازهای اساسی کشور تأمین شود. اینکه همکاران ما در پردیس عباسپور بر اساس نیازهای کشور، با ذهنیتی صنعتی کار و تلاش می کنند و از طرف دیگر، همکاران دیگر با روحیه و ذهنیت نظری به کار پژوهشی و مقاله نویسی می پردازند فضاهای مجزایی را ایجاد کرده است و این خلاء باید پر شود. از یک سو به دانشگاهیان گفته می شود که توانایی انجام پروژه های اجرایی ندارند و فقط دنبال مسائل نظری هستند و از سوی دیگر دانشگاهیان می گویند پروژه های اجرایی باید مبتنی بر داده های علمی باشد. این دو فضا باید به هم نزدیک شود. همکاران در پردیس شهید عباسپور دنبال کارهای عملیاتی و برآورده سازی نیازهای اساسی کشور در حوزه آب و برق هستند. اگر ما بتوانیم از این جوهره صنعتی که دراین جاست استفاده کنیم و برای رفع خلاء جنبه های نظری از همکاران در ولنجک کمک بگیریم، در واقع جریانی به وجود آمده است که هر دو جریان مهم می توانند در خدمت مسائل توسعه کشور و در رأس آنها صنعت آب و برق کشور قرار گیرد. این یک قدم فوق العاده مهم است. در حال حاضر ما در کشور با مسائل زیست محیطی و بحران در حوزه آب مواجه هستیم که خیلی بارز و مشهود است و مسائل دیگر از جمله فرسایش خاک، تخریب جنگل ها، مسئله ریزگردها که از حوزه های مهم است و دکتر لیاقتی و همکارانشان انشااله سعی خواهند کرد با بهره گیری از امکاناتی که در پردیس شهید عباسپور موجود است ارتباط بین دانشکده عمران و محیط زیست و پژوهشکده علوم محیطی را وسعت بخشند."
امیدوارم که ما بتوانیم یک مدل مطلوب برای کشور و دستگاه آموزش عالی کشور حوزه ارتباط صنعت و دانشگاه ارائه بدهیم
دکتر سید حسن صدوق بیان داشت: "بنابراین، ما در قلب مسائل توسعه کشور قرار داریم و با توجه به فضای مناسب در پردیس شهید عباسپور، پارک علم و فناوری دانشگاه که آخرین پارک علم و فناوری است که وزارت علوم مصوب کرده می تواند در این فضای بزرگ و مناسب مستقر شود و به ایده پردازی و تولید محصول بپردازد. با ایده پردازی، بهره گیری از امکانات و صرفه جویی، بهتر می توانیم از فضای موجود بهره گیریم. امیدوارم که ما بتوانیم یک مدل مطلوب برای کشور و دستگاه آموزش عالی کشور حوزه ارتباط صنعت و دانشگاه ارائه بدهیم و از آقای دکتر پرند می خواهم اهتمام ویژه ای در استقرار شرکت هایی که قرار است درچارچوب علم و فناوری با دانشگاه همکاری کنند داشته باشند. در پردیس شهید عباسپور امکاناتی فراهم است که میتوان پایان نامه ها را در جهت تأمین نیازهای اساسی کشور جهت داد. در این شرایط که کشور ما دارد هیچ پایان نامه ای در مقاطع ارشد و دکتری بدون اینکه نیازی از کشور را برآورده کند واقعاً نباید تعریف شود. شرایط کشور شرایطی است که فوق العاده نیاز به این دارد که پایان نامه ها به سمت حل مسائل کشور جهت گیری شوند و این فوق العاده مهم است. آقای دکتر لیاقتی هم از تجربیات دکتر رشیدی استفاده می کنند و می توانند در چارچوب قراردادهایی که با دانشگاه منعقد می شود بتوانند بخشی از نیازهای مالی و همچنین جهت دهی پایان نامه ها را تأمین کنند.
ما پردیس شهید عباسپور، زیرآب و ولنجک را به یک چشم می بینیم
رئیس دانشگاه در پایان سخنان خود بیان داشت:"امکانات و آزمایشگاه هایی که در پردیس شهید عباسپور وجود دارد فضای مناسبی را برای فعالیت های علمی ایجاد کرده است. برای ارتباط صنعت و دانشگاه، اراده قوی وجود دارد و ما در این راه آماده ایم که همه گونه سختی را تحمل کنیم. انشاله شاهد نتایج خوب و با برکت خواهیم بود. ما پردیس شهید عباسپور، زیرآب و ولنجک را به یک چشم می بینیم."
_N3A6968_resize.JPG

سخنان دکتر کورش پرند، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه
دکتر کورش پرند، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه در سخنانی ضمن تشکر از زحمات و خدمات دکتر رشیدی و تبریک به دکتر لیاقتی، به انتظارات کشور از دانشگاه ها اشاره کرد و بیان داشت: "امروز، جامعه از دانشگاه ها انتظارات متعددی دارند و با توجه به اینکه کشور با معضل اساسی بیکاری مواجه است، مباحث تولید، اشتغال، نوآوری و کارآفرینی در بودجه ریزی دولت و در تبصره های مختلف آن دیده شده است. با توجه به امکانات مالی محدود دانشگاه ها، باید از فناوری بهره برد تا بتوان ایده را به محصول تبدیل کرد و محصول را نیز تجاری نمود." وی به توضیحاتی درباره فعالیت های پارک علمی و فناوری دانشگاه در پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور و وجود قابلیت ها و ظرفیت های فراوان دراین پردیس، در جهت ایجاد و توسعه شتابدهنده ها به خصوص در حوزه های فضای مجازی، محیط زیست، آب، انرژی و نانو داروها پرداخت.
آئین تودیع و معارفه سرپرستان پیشین و جدید پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور در ساعت یازده به پایان رسید. سپس رئیس دانشگاه، به همراه تنی چند از اعضای هیئت رئیسه و رؤسای دانشکده های پردیس شهید عباسپور از امکانات و آزمایشگاه های مختلف پردیس بازدید به عمل آوردند.   
Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 825
اخبار : گزارش آئین تودیع و معارفه سرپرست پردیس شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی