دانشگاه شهید بهشتی
ورود  English
اذان صبح به افق تهران: 05:12:15

یازدهمین جلسه کرسی محیط زیست و امنیت ملی با عنوان "تنوع زیستی و امنیت ملی" در پژوهشکده علوم محیطی برگزار شد

تاریخ انتشار: 1396/10/24 01:57 ب.ظ
 
یازدهمین جلسه کرسی محیط زیست و امنیت ملی با عنوان (تنوع زیستی و امنیت ملی) با شرکت کارشناسان کرسی امنیت ملی، کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان شیلات، کارشناسان محیط زیست شهرداری تهران و اعضای کرسی محیط زیست سه شنبه نوزدهم دی ماه در پژوهشکده علوم محیطی برگزار شد.
11-korsi 1.gif
در این جلسه دکتر اصغر عبدلی عضو هیئت علمی گروه تنوع زیستی پژوهشکده علوم محیطی در خصوص گونه های مهاجم آبزی و تهدید امنیت ملی سخنرانی کرد و در ادامه در مورد اثرات گونه­های مهاجم بر اکوسیستم های آبی ایران و تهدید امنیت ملی بحث و گفتگو شد.
11-korsi 2.gif
دکتر عبدلی در بخش­هایی از سخنانش بیان داشت: در حال حاضر متاسفانه با توجه به برداشت بیش از حد آب در اثر توسعه شهرها، کشاورزی، آبزی پروری و در کنار اثرات گسترده تغییر اقلیم اغلب این اکوسیستم­های آبی در معرض تهدید هستند و شرایط سخت باعث شده است که ضمن از بین رفتن گونه­های بومی شرایط جدید برای رشد گونه­های غیر­بومی که بسیاری از آنها مقاوم­تر به شرایط سخت جدید هستند فراهم شود.
وی افزود: برخی از این گونه­های غیربومی که با هدف آبزی­پروری و یا سهوا به این محیط های آبی وارد شده­اند توانایی تکثیر زیاد دارند و باعث می شوند در مدت کوتاهی تبدیل به گونه غالب شوند. این گونه ها علاوه بر اینکه باعث از بین رفتن سایر موجودات آبزی می­شوند در برخی منابع از طریق وارد نمودن فضولات باعث غنی تر شدن آب و رشد بیش از حد جلبک ها می شوند که می تواند باعث کاهش شدید کیفیت آب شوند.
11-korsi 3.gif
دکتر عبدلی در ادامه تأکید کرد: از بین بردن و یا مبارزه با این گونه های مهاجم که دارای ابعاد گسترده محیط زیستی و اقتصادی اجتماعی هستند در اغلب موارد سخت و پر هزینه و یا غیر ممکن است و خسارت­های زیادی را وارد می­کند به عنوان نمونه برآورد شده است که در آمریکا خسارت گونه­های غیربومی نزدیک به 130 میلیارد دلار است اگرچه در کشور ایران این برآورد انجام نشده است اما قطعا خسارت­های وارده کم نیست.
به گفته وی نمونه­هایی از این گونه­های مهاجم که توسط سازمان پدافند غیر عامل نیز به عنوان تهدید زیستی معرفی شده است تیلاپیا زیلی در استان خوزستان است که تبعات اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی گسترده­ای داشته است و یا شانه دار دریای خزر که ضمن بیکاری صد ها نفر صیاد خسارات جبران ناپذیری به اکوسیستم دریای خزر وارد کرده است.
در پایان جلسه ضمن بحث و گفتگو پیرامون موضوع بر ضرورت اقدام هر چه سریع تر در زمینه کنترل تهاجم گونه های غیر بومی تاکید شد.
 
Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر پژوهشکده علوم محیطی
تعداد مشاهده: 665
 

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی