دانشگاه شهید بهشتی

مشروح سخنان رئیس دانشگاه و معاون وزیر امور خارجه در نشست روندهای تسلیحاتی و امنیت منطقه ای در غرب آسیا

تاریخ انتشار: 1396/08/24 02:17 ب.ظ
 435838679_213264.jpg
 
نشست علمی «روندهای تسلیحاتی و امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا»، چهارشنبه 24  آبان  1396 با حضور دکتر سید حسن صدوق، رئیس دانشگاه شهید بهشتی و دکتر عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه و مدعوین بین‌المللی در تالار شهید بهشتی دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید بهشتی، دکتر سید حسن صدوق، رئیس دانشگاه طی سخنانی ضمن خیرمقدم به میهمانان، با اظهار خرسندی از برگزاری این نشست در دانشگاه شهید بهشتی گفت: دانشگاه شهید بهشتی یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین دانشگاه‌های جامع کشور است که با قریب به هزار عضو هیئت علمی برجسته، تربیت و آموزش بالغ بر 18 هزار و پانصد دانشجو را بر عهده دارد. دانشگاه شهید بهشتی با این نیروی فکری و اندیشه عظیم و توانمند، محل بسیار مناسبی برای برگزاری این نشست بسیار مهم است.
دکتر صدوق با تأکید بر ضرورت ارتباط و تعامل دانشگاه‌ها با نهادهای اجرایی کشور گفت: دانش، زیربنا و موتور توسعه پایدار کشور است، تعمیق و گسترش ارتباط نهادهای اجرایی با دانشگاه‌ها از سویی عامل سازنده در توسعه کشور است و از سوی دیگر در شکوفایی دانشگاه‌ها نیز نافع خواهد بود.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی، با اشاره به نقش و مأموریت دانشگاه‌ها در طول ادوار مختلف خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های نسل اول آموزش محور بودند، در دوره‌های بعد دانشگاه‌های پژوهش محور ظهور پیدا کردند و در حال حاضر شاهد دانشگاه‌های نسل سوم هستیم که ارتباط با جامعه و صنعت را اولویت و رویکرد سیاست‌گذاری و برنامه‌های خود قرار داده‌اند.
دکتر صدوق با آسیب‌شناسی ارتباط دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی تحقیقاتی با جامعه و صنعت تصریح کرد: باوجود تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله) و دیگر مسئولان کشور بر هم‌افزایی دانشگاه و نهادهای اجرایی و جامعه، متأسفانه این امر هنوز کاملاًَ محقق نشده و گاهی شاهد انتقاداتی مبنی بر برخورد صرفاً تئوریک و نظری با مسائل دانشگاه‌ها و اعضای هیئت علمی هستیم و از سویی اندیشمندان و دانشگاهیان نیز سازمان‌های اجرایی را به مواجه غیرعلمی با مسائل و بحران‌ها متهم می‌کنند.
7N3A0606_resize.jpgرئیس دانشگاه شهید بهشتی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن قدردانی از فعالیت‌های دکتر عراقچی در پرونده برجام، به جایگاه مهم  ایران در منطقه و جهان اشاره کرد و افزود: کشور ما در منطقه حساس خاورمیانه و بر سر آبراه بسیار مهم خلیج‌فارس و تنگه هرمز قرار دارد. منطقه‌ای که شاهد تنش‌های فراوان سیاسی، نظامی و تحرکات تروریستی مخرب است. حضور  گروه‌های تروریستی افراطی در غرب و شرق کشور، تنش‌هایی را در مرزهای سرزمینمان ایجاد می‌کند و باعث ناامنی می‌شود.
دکتر صدوق ادامه داد: موقعیت عالی و فاخر سیاسی ایران در منطقه و جهان، خاری در چشم دشمنان است و از نظر من هدف اصلی تنش‌های نظامی و سیاسی منطقه که توسط گروه‌های تروریستی ایجادشده، جمهوری اسلامی ایران است که با بازیچه قرار گرفتن آنها توسط قدرت‌های فرا منطقه‌ای مایل به دست‌اندازی به سرزمینمان هستند. امروز بر همگان روشن است که این دیدگاه و نظریه که مسئولان سیاسی و نظامی کشور اعلام کردند که "اگر در دمشق و عراق با دشمن مقابله نکنیم، فردا مجبور به رویارویی با دشمن در تهران خواهیم بود" وهم و خیال نبوده است.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اظهار خرسندی از مهار خطر گروه داعش در منطقه گفت: با درخواست رسمی کشورهای عراق و سوریه توانستیم نقش مهم و اساسی را در حل این بحران داشته باشیم و امیدوارم به زودی شاهد ریشه‌کنی کامل تفکرات افراطی و گروه‌های تندرو تروریستی باشیم.
دکتر صدوق در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله «برجام» پرداخت و افزود: برجام جدای از برکاتی که برای کشور داشته و خواهد داشت و علی‌رغم مخالفت‌ها، بدعهدی‌ها و سنگ‌اندازی‌های رئیس جمهور آمریکا - که بازیچه رژیم صهیونیستی است و به‌هیچ‌عنوان مشخصات یک سیاستمدار برجسته و شرایط ریاست جمهوری کشور آمریکا را ندارد تز جدیدی را در صحنه سیاسی جهان به وجود آورده است. برجام رویکرد کشورهای اروپایی را که همواره در مسائل مهم جهان، هماهنگ با آمریکا عمل می‌کردند، تغییر داد؛ درواقع دستاورد بسیار مهم برجام این است که اروپایی‌ها راهشان را از آمریکا جدا کردند و این ثمره‌ای است که آثارش در سایر نقاط جهان باقی خواهد ماند.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی وجود جمهوری اسلامی ایران قدرتمند را عامل ثبات در منطقه خواند و تأکید کرد: وجود ایران قدرتمند، مسئول در منطقه و در غرب آسیا، به نفع همه است. اگر قرار باشد روزی مسئله صهیونیسم در منطقه حل شود و کشورها بتوانند راه توسعه را طی نمایند، یکی از شرایط آن ایران مقتدر است که به لحاظ جغرافیایی، از منابع طبیعی، ثروت و مهم‌تر از همه نیروی فکری و رهبری فرهیخته و فرزانه برخوردار است.
دکتر صدوق خطاب به دکتر عراقچی گفت: شما در چشم و دل مردم ما عزیز هستید، مردم، اندیشمندان و دانشگاهیان قدردان زحمات شما هستند. 
رئیس دانشگاه شهید بهشتی در بخش پایانی سخنان خود اظهار امیدواری کرد: دانشجویان به مسائل مهم کشور توجه داشته باشند و از حضور شخصیت‌های سیاسی در دانشگاه بهره‌مند شوند.
دکتر عراقچی: خردمندترین بازیگر منطقه، جمهوری اسلامی ایران است.
دکتر سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه دیگر سخنران سمینار بین‌المللی "روندهای تسلیحاتی و امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا" بود. وی روندهای تسلیحاتی در منطقه غرب آسیا را نگران‌کننده خواند. معاون وزیر امور خارجه در توضیح دیدگاه خود به تبیین این مسئله در سه حوزه تسلیحات متعارف، تسلیحات غیرمتعارف و تسلیحات غیرمتقارن اشاره کرد.
دکتر عراقچی گفت: در حوزه تسلیحات متعارف، واقع امر این است که غرب آسیا به7N3A0676_resize.jpg بزرگ‌ترین بازار تسلیحاتی دنیا تبدیل‌شده است، به‌طوری‌که از سال 2012 فروش تسلیحات در دنیا 10 درصد افزایش یافته است که این امر بعد از جنگ سرد بی‌سابقه است.
معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه اضافه کرد: یک‌سوم از این تسلیحات از سوی آمریکا، یک‌چهارم از سوی روسیه و بقیه توسط چین و برخی از کشورهای اروپایی تأمین می‌شود. وی بزرگ‌ترین بازار تسلیحات متعارف را خاورمیانه عنوان کرد و اظهار داشت: بزرگ‌ترین خریداران تسلیحات متعارف عربستان، قطر، امارات و ترکیه هستند.
دکتر عراقچی تمایل غرب به فروش سلاح و منافع اقتصادی سرشار آن را، از جمله عواملی عنوان کرد که زمینه‌ساز تمایل آن‌ها به ایجاد بحران و تنش و امنیت سازی در منطقه خاورمیانه است. وی یادآور شد، در بحران‌های پی‌درپی و درگیری‌های منطقه در همه‌جا ردپای فروشندگان سلاح را می‌توان دید.
معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: در حوزه سلاح‌های نامتعارف، برآوردها نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی بین 85 تا 400 کلاهک هسته‌ای دارد. اگر غرب آسیا را هم در این منطقه به حساب آوریم، کلاهک‌های پاکستان هم حدود 100 کلاهک برآورد می‌شود و البته گفته می‌شود مواد لازم برای تأمین 200 کلاهک را دارد.
دکتر عراقچی در بخش دیگری از سخنان خود به نظریه خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای اشاره کرد و گفت: این ایده شاید از دهه هفتاد در منطقه مطرح بوده و مصر و ایران بنیان‌گذار این ایده بوده‌اند، بااین‌حال مانع اصلی رژیم صهیونیستی بود که اجازه نداد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای شکل بگیرد.
معاون وزیر امور خارجه یادآور شد: در کنفرانس بازنگری NPT در سال 2010 این نقطه‌نظر به‌طورجدی مطرح و قرار شد، در سال 2012 کنفرانس بین‌المللی در این خصوص شکل بگیرد. لیکن با کارشکنی رژیم صهیونیستی و حمایت‌های آمریکا این امر محقق نشد.
دکتر عراقچی در ادامه به سلاح‌های شیمیایی اشاره کرد و گفت: رژیم صهیونیستی و مصر عضو کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی نیستند و سوریه هم عضو این کنوانسیون نبود و سلاح شیمیایی داشت اما در جریان بحران اخیر سوریه به عضویت کنوانسیون درآمد و سلاح‌های خود را نابود کرد، اما دلایل روشنی وجود دارد که جریانات تروریستی و داعش از سلاح های شیمیایی استفاده می کنند.
معاون وزیر امور خارجه به سلاح‌های نامتعارف و نگرانی‌های ناشی از آن اشاره کرد و گفت تنها تحول مثبت در این حوزه برجام است و برجام توافقی است که در حوزه عدم اشاعه صورت گرفته است.
دکتر عراقچی افزود: برجام توافقی است که در آن یک کشور به اراده خود نسبت به عدم دست‌یابی به سلاح هسته‌ای اعتمادسازی می‌کند و در مقابل حق آن کشور برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای و اجرای آن به رسمیت شناخته می‌شود.
وی یادآور شد: ایران فقط برای سال‌های محدودی، محدودیت‌هایی را پذیرفته است تا ماهیت صلح‌آمیز برنامه خود را نشان دهد و در مقابل به‌حق جمهوری اسلامی برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای به خصوص در حوزه غنی‌سازی احترام گذاشته شود. دکتر عراقچی اضافه کرد: این امر توسط شورای امنیت موردپذیرش واقع شد، ما سابقه نداریم که شورای امنیت به کشوری چراغ سبزی بدهد مگر در قطعنامه 2231 برای ایران.
دکتر عراقچی توسعه‌نیافتگی، فقر و فاصله طبقاتی را ازجمله معضلات منطقه عنوان کرد و افزود: گزارش توسعه منابع انسانی نشان می‌دهد که در منطقه غرب آسیا وضع چگونه است و نتایج خطرناک آن را می‌توان مشاهده کرد. مجموع درآمدهای بیست کشور عربی از تولید ناخالص یک کشور کوچک اروپایی کمتر است.
وی گفت: توسعه‌نیافتگی همراه با جمعیت جوان و معضلاتی که در منطقه وجود دارد و رژیم‌های سرکوبگر، از معضلات دیگری است که نتایج آن را در جنگ یمن و بحرین می‌توان دید.
دکتر عراقچی افزود: به اعتراف منابع غربی، خردمندترین بازیگر منطقه، جمهوری اسلامی ایران بوده است.
 عراقچی گفت: اشتباه محاسباتی متعدد  دولت عربستان سعودی در یمن و سوریه و حمایت آنها از گروه‌های تروریستی ازجمله مسائلی است که در منطقه وجود دارد. وی تأکید کرد: عربستان در قضیه لبنان اشتباه کاملاً بچه‌گانه‌ای کرد. البته به اعتراف منابع غربی خردمندترین بازیگر منطقه، ایران بوده است.
 
 
Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 2,173
اخبار : مشروح سخنان رئیس دانشگاه و معاون وزیر امور خارجه در نشست روندهای تسلیحاتی و امنیت منطقه ای در غرب آسیا
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی