دانشگاه شهید بهشتی

گزارش ملاقات سفیر اتریش و هیئت همراه با رئیس دانشگاه

تاریخ انتشار: 1396/07/12 05:26 ب.ظ

 

safir.jpg
به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی، آقای اشتفان شولتز، سفیر جدید کشور اتریش در جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه پیش از ظهر دوشنبه دهم شهریور ماه 1396 با دکتر سید حسن صدوق، رئیس دانشگاه شهید بهشتی دیدار کردند. در این جلسه تعدادی از مدیران دانشگاه حضور داشتند.
رئیس دانشگاه پس از خیر مقدم به میهمانان گفت: " امیدوارم همانگونه که با دانشگاه­های مختلف در اتحادیه اروپا روند گسترش همکاری را طی می­کنیم با کشور اتریش نیز زمینه گسترش همکاری دانشگاهی بوجود آید، زیرا علاوه بر این­که دانشگاه شهید بهشتی برای ارتباط و همکاری با دانشگاه­های اتحادیه اروپا اهمیت قائل است، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز از گسترش همکاری با دانشگاه­های اروپایی را حمایت می­کند."
دکتر صدوق افزود: "در گسترش همکاری دانشگاه های ایران و اتحادیه اروپا، علی­رغم سوء تفاهم­های موجود در روابط علمی و فرهنگی، اتفاق نظر وجود داشته است. امروز خوشحالیم که نه تنها سوء تفاهمی برای همکاری های مختلف علمی و دانشگاهی بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا باقی نمانده است، بلکه در فضای پس از برجام این فعالیت ها افزایش هم یافته اند."
رئیس دانشگاه شهید بهشتی در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: "زمینه­های همکاری­های میان دانشگاه­های اتحادیه اروپا و به­ویژه کشور اتریش با دانشگاه شهید بهشتی و پردیس­های شهید عباسپور، پردیس دانشگاهی( اکباتان)، پارک علمی، تحقیقاتی زیراب و آبسرد،  متعدد هستند و در حوزه­های مختلف زمینه­های همکاری علمی و دانشگاهی فراهم است."
سفیر اتریش در دانشگاه شهید بهشتی.jpg
آقای اشتفان شولتز سفیر جدید کشور اتریش نیز ضمن تشکر از استقبال گرم مسئولان دانشگاه از وی، گفت: "مدت زیادی نیست که به عنوان سفیر کشور اتریش استوار نامه خود را به جناب آقای دکتر روحانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران تقدیم داشته­ام، بنابراین فرصت زیادی برای همکاری مشترک فراهم است. وی افزود: پیش از اینکه به سفارت اتریش در ایران منسوب شوم در 5 سال گذشته مدیریت بخش برنامه ریزی استراتژیک در کشور های خارجی را در وزارت خارجه اتریش بر عهده داشتم و به واسطه همین امر علاقه­مند به ایجاد زمینه های همکاری بیشتر در حوزه های علمی و فرهنگی بین دو کشور می باشم."
شولتز بیان داشت: "آنچه که باید بین جوامع و نهاد ها ایجاد، افزایش و حتی قدرتمند تر شود، ارتباطی است که می تواند بین دانشگاه ها، مردم، دانشمندان و سازمان های غیر دولتی و مردم نهاد بوجود آید. من به علت شغلی که داشتم، به این موضوع بیش از پیش اهمیت می دهم، که نوع بافت این همکاری ها هر چه زودتر تعیین شود و همکاری ها اجرایی شوند."
سفیر اتریش افزود: "برای من به­عنوان سفیر، مهم است که ارتباطات چند جانبه و گسترده و دارای ابعاد مختلف را ایجاد کنم که این ارتباطات گسترده باعث می شوند نسبت به سیاست های روز مقاومت کمتر شود".
سفیر اتریش اظهار داشت: "سیاست در اروپا به صورت متمرکز است. اما با وجود سیاست های متمرکز اروپایی، اتریش همواره موضع بی طرفانه خود را حتی در موضوع برجام اتخاذ کرده است."
شولتز تأکیدکرد: "پس از گذشت دو سال از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) زمان آن فرا رسیده است که زمینه های اجرایی برنامه ها به طور جدی فراهم شود. اکنون در بروکسل کمیته های مختلف حاضرند که در راستای تقویت ارتباط، کمک های فراوانی به ایران داشته باشند، حتی وین هم حاضر است در شرایط فعلی که هنوز تحریم­ها کامل رفع نشده­اند، برای گسترش همکاری­های ایران با اتحادیه اروپا مشاوره دهد. سفیر اتریش ادامه داد: می­توان برای همکاری­های دو جانبه و چند جانبه راه­های حقوقی بین­المللی اتخاذ کرد که البته این گام­ها در اتحادیه اروپا برداشته خواهد شد."
دیدار سفیر اتریش.jpg
در بخش دیگری از این دیدار، دکتر شیرانی، مدیر همکاری­های علمی بین­المللی نیز ضمن معرفی مختصر واحد­های مختلف دانشگاه، زمینه های همکاری در حوزه های آب، انرژی و محیط زیست را یادآور شد.
در این دیدار آقایان دکتر شاملو، مدیر حقوقی دانشگاه؛ دکتر قاسمپور، رئیس پژوهشکده گیاهان و مواد اولیه دارویی؛ دکتر هومان لیاقتی، رئیس پژوهشکده علوم محیطی و دکتر اسماعیل­پور، سرپرست مرکز آموزش فارسی به غیر فارسی زبانان دانشکده ادبیات و علوم انسانی از دیگر حاضران این جلسه بودند.
پس از ملاقات با رئیس دانشگاه، هیئت اتریشی از گروه زبان و ادبیات آلمانی دانشکده ادبیات و علوم انسانی، پژوهشکده گیاهان و مواد اولیه دارویی و پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه بازدید داشته و با مسئولان و اعضای هیئت علمی مراکز یاد شده ملاقات و دیدار داشتند.
 
Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 2,062
اخبار : گزارش ملاقات سفیر اتریش و هیئت همراه با رئیس دانشگاه
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی