دانشگاه شهید بهشتی

گزارشی از اجلاس علم و فناوری سازمان همکاری اسلامی

تاریخ انتشار: 1396/06/19 11:30 ب.ظ
دکتر صدوق اجلاس.jpg

اولین گردهمایی وزرای علوم و فناوری کشورهای اسلامی در چارچوب OIC در روزهای 17 و 18 شهریور ماه در پایتخت قزاقستان-آستانه- برگزار گردید. این اجلاس، متصل به اجلاس روسای کشورهای عضو بود که یکشنبه 19 شهریور با حضور ریاست محترم جمهوری کشورمان، دکتر حسن روحانی، افتتاح گردید. رئیس جمهوری کشورمان در این اجلاس به سخنرانی پرداخت. ایشان در بخشی از سخنان خود بیان داشت:" امروز، بار دیگر امّت اسلامی در مواجهه با مرحله نوینی از جهش در تمدّن بشری و در آستانه تحولات عظیم اقتصاد دانش بنیان، با یک انتخاب تاریخی روبرو است. انتخاب میان "رویکرد فعّال و اصیل و مشارکت‌جویانه"، که با حفظ اصالتهای فرهنگی در تعاملی سازنده از تجارب و دستاوردهای دیگران نیز بهره می‌گیرد، و یا "رویکرد منفعلانه"‌ای که در طرف افراط به انزوا، و در طرف تفریط، با خود باختگی منتهی می‌شود. باید به جای هراس از رشد روز‌افزون علم و فناوری و گریز از آن، قدرت انتخاب و انطباق جوامع مسلمان را بالا برد. مهم‌ترین ضرورت‌های توسعة علوم و فنون جدید برای ما ایجاد شرایط مطمئن سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصاد برای جذب و هضم آنهاست. به علم و فناوری اکتفا نکنیم، راهبردها و راهکارهای دستیابی به آنها را بیابیم."

هیأت اعزامی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به ریاست دکتر عبدالحسین فریدون در این اجلاس حضور پیدا کرده است. لازم به ذکر است دکتر صدوق، رییس دانشگاه شهید بهشتی و دکتر ابطحی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه عضو هیأت اعزامی از سوی وزارت علوم هستند و به منظور شرکت در این اجلاس، از پنجشنبه ۱۶ شهریور ۹۶ به آستانه پایتخت قزاقستان سفر کرده اند.
در این اجلاس، سند مهم و مبسوطی به عنوان اولویت های علوم و فناوری کشورهای اسلامی پس از چند ماه کار کارشناسی و طرح در صحن جلسه نمایندگان کشورها به تصویب رسید. علاوه بر برنامه اصلی اجلاس، چند ملاقات و گفتگو با مقامات وزارت علوم کشورهای شرکت کننده انجام گرفت. هیأت اعزامی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به ریاست دکتر عبدالحسین فریدون در این اجلاس حضور پیدا کرده است. جلسه نمایندگان کشورها به تصویب رسید. علاوه بر برنامه اصلی اجلاس، چند ملاقات و گفتگو با مقامات وزارت علوم کشورهای شرکت کننده انجام گرفت.
 
Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 1,296
اخبار : گزارشی از اجلاس علم و فناوری سازمان همکاری اسلامی
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی