دانشگاه شهید بهشتی

دیدار هیئت «بنیاد آبزرور» هند از پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای

تاریخ انتشار: 1396/02/04 01:39 ب.ظ
پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای روز یکشنبه، 27 فروردین ماه، میزبان دو تن از اعضای ارشد «بنیاد پژوهشی آبزرور» (Observer Research Foundation)، از جمله موسسات معتبر پژوهشی استراتژیک کشور هند بود. اعضای هیئت هندی را ناندان اونیکریشنان، قائم‌مقام و راکش سود، پژوهشگر ممتاز این موسسه تشکیل می‌دادند.
در این دیدار، علاوه بر مسائل مربوط به همکاری‌های علمی و پژوهشی میان دو طرف، مباحثی در حوزه روابط دوجانبه ایران و هند و نیز مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، با توجه به حوزه تمرکز و فعالیت پژوهشکده مطرح شد. در این چارچوب، میهمانان هندی و اعضای هیئت علمی پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای درباره مسائلی از جمله وضعیت و چشم‌انداز روابط ایران و هند، تأثیر عوامل داخلی بر سیاست دو کشور نسبت به یکدیگر، نقش عوامل و بازیگران خارجی، به ویژه قدرت‌های بزرگ بر روابط دوجانبه و همچنین مسائل جاری منطقه خاورمیانه و آسیای جنوبی به گفت‌و‌گو پرداختند. در پایان، هیئت هندی نسبت به امضای تفاهم‌نامه با پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای و تعریف پروژه‌های مشترک در چارچوب‌هایی همچون تألیف کتب مشترک و یا مشارکت در برگزاری کنفرانس‌ها ابراز تمایل نمود.
بنیاد پژوهشی آبزرور در سال 1990 با هدف پژوهش در راستای کمک به ورود فعال هند به نظم اقتصادی بین‌المللی شکل گرفت و خود را موسسه‌ای مستقل از دولت با رویکردی عملگرایانه تعریف می‌کند. در همین راستا، این موسسه اقدام به جذب پژوهشگران، تحلیلگران و سیاستمداران سابق از سرتاسر هند کرده و در حال حاضر با ده‌ها عضو وابسته و پیوسته به فعالیت خود ادامه می‌دهد. ناندان اونیکریشنان، قائم‌مقام و پژوهشگر ارشد این موسسه، در حوزه مطالعاتی روسیه و اوراسیا فعال است. وی پیش از پیوستن به بنیاد آبزرور در سال 2004، در موسسه مطالعات دفاعی هند و تلویزیون ملی این کشور فعال بوده است. راکش سود، پژوهشگر ممتاز بنیاد آبزرور نیز دارای 38 سابقه دیپلماتیک است. فعالیت به عنوان سفیر هند در افغانستان، نپال و فرانسه و نیز فعالیت به عنوان نماینده ویژه نخست وزیر هند در امور خلع سلاح و عدم اشاعه هسته‌ای، از جمله مهمترین سمت‌های دیپلماتیک وی بوده است.
Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر پژوهشکده مطالعات منطقه ای
تعداد مشاهده: 1,738
اخبار : دیدار هیئت «بنیاد آبزرور» هند از پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی