دانشگاه شهید بهشتی

اولین نشست علوم، فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا برگزار شد

تاریخ انتشار: 1396/02/02 03:14 ب.ظ

 

وزیر علوم اعلام کرد: ایران در منطقه مستحکم ترین نظام آموزش عالی را پایه ریزی کرده است
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایران اسلامی امروزه نه تنها در میان کشورهای منطقه بلکه در کشورهای توسعه یافته نیز از لحاظ شاخص رشد نیروی انسانی در جایگاه بالایی قرار دارد و بلاشک در منطقه مستحکم ترین نظام آموزش عالی را پایه ریزی کرده است.
دکتر محمد فرهادی در اولین نشست علوم، فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا در دانشگاه شهید بهشتی افزود: دو ملت بزرگ ایران و ایتالیا دارای ظرفیت‌های بی‌شماری در همکاری‌های فیمابین هستند که می‌تواند در راستای رشد و تعالی مردم آن مورد استفاده قرار گیرد.
دکتر فرهادی گفت: ایران و ایتالیا دو کشور باستانی با تمدن دیرینه و فرهنگ ساز می باشند که در طول تاریخ همواره ارتباط خوب و منطقی داشته و احترام به مردم و ملت یکدیگر را مدنظر قرار داده اند.
وزیر علوم با اشاره به یادداشت تفاهم همکاری‌های علمی ایران و ایتالیا که در شهریور ۱۳۹۴ (سپتامبر ۲۰۱۵) امضاء شد گفت: تشکیل کمیته علمی مشترک فی‌مابین و ارتباط دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی دو کشور به همراه روابط عمیق فرهنگی و عزم اراده دو کشور برای توسعه همکاری‌های علمی و فناوری، پشتوانه فعالیت‌های کنونی و آتی دو کشور به حساب می‌آید و برگزاری اولین نشست علم، فناوری و نوآوری نیز می‌تواند نقطه عطف این مراودات علمی باشد.
دکتر فرهادی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در تمامی زمینه‌ها با کشور دوست، ایتالیا آمادگی دارد و همکاری در بخش علم و فناوری، که مخاطب اصلی آن، قشر تحصیل‌کرده، نخبه و توانا می‌باشند می‌تواند بستر مناسبی برای رشد این همکاری‌ها باشد.
وزیر علوم گفت: ما اعتقاد داریم که مابین دانشمندان و فناوران کشورها نباید مرز و مانعی وجود داشته باشد. علم امروز دنیا نتایج هزاران سال تلاش دانشمندان در اقصی نقاط جهان است و مشارکت علمی جهانیان نه یک پیشنهاد بلکه یک ضرورت برای رشد و تعالی است. این مشارکت علمی هم در سطح سیاستگذاری و برنامه‌ریزی کلان و هم در سطح اجرایی و بر داشتن گام‌های عملی مورد نیاز است.
دکتر فرهادی تاکید کرد: تثبیت دستاوردهای دو جانبه میان ایران و ایتالیا نیازمند شتاب بخشیدن به روند همکاری‌های علمی در تمامی سطوح، داشتن نقشه راه چند ساله همکاری‌ها، سرمایه‌گذاری مالی طرفین و شناخت بیشتر یکدیگر است و آنچه که موجب دلگرمی و اطمینان بیشتر برای دستیابی به اهداف این همکاری‌ها می‌باشد، وجود اراده سیاسی لازم در بالاترین سطح در میان طرفین است.
وزیر علوم ابراز امید واری کرد: اولین نشست علوم، فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا در دانشگاه شهید بهشتی در زمینه سطوح مختلف همکاری‌ها از جمله همکاری در سطح دانشگاه با دانشگاه برنامه‌ریزی برای مراودات بنگاه با بنگاه، همکاری پارک‌های علم و فناوری و صندوق‌های حمایتی دو طرف عملکرد خوبی داشته باشد.
 
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل اعلام کرد: کشور ایتالیا در زمره کشورهای هدف و راهبردی ایران در زمینه همکاریهای علمی است
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل گفت: نگاه دوستانه، سوابق فرهنگی و تاریخی و توانمندی علمی و فناوری دو کشور ایران و ایتالیا موجب شده است که کشور ایتالیا در زمره کشورهای هدف و راهبردی ایران در زمینه همکاریهای علمی- بین المللی قرار گیرد.
 
دکتر حسین سالار آملی دراولین نشست علوم، فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا در دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: با توجه به عضویت ایتالیا در اتحادیه اروپا و همکاری های گسترده ایران با آن اتحادیه، توسعه و تقویت همکاری های علمی با ایتالیا برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت است.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل افزود: دیپلماسی علمی و حضور در تبادلات علمی فناوری بین المللی یکی از اهداف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است و در این راستا، کشورهای هدف در حوزه راهبردی و همچنین کشورهای همکار منطقه ای برای توسعه دیپلماسی علمی مشخص شده اند. 
دکتر سالار آملی اظهار داشت: سیاستگذاری کلان توسعه دیپلماسی علمی، عقد تفاهم نامه بین وزرا و تبیین مسیر پیشبرد کار و نظارت، توسط وزارت علوم صورت می گیرد و انجام امور اجرایی و عملیاتی بر عهده دانشگاهها، مراکز تحقیقاتی و شرکتهای دانش بنیان ایرانی است.
وی گفت: در حال حاضر ۲۳۴ پروژه تحقیقاتی مشترک بین محققان ایرانی و دانشگاههای ایران با محققان و دانشگاههای خارجی تعریف شده است که بخشی از این پروژه های مشترک تحقیقاتی مربوط به همکاری با کشور ایتالیا است.
دکتر سالار آملی با اشاره به آمادگی دانشگاههای ایران برای پذیرش دانشجویان ایتالیایی گفت: در حال حاضر تعداد ۹ برنامه مشترک برای مقطع تحصیلات تکمیلی بین ایران و دانشگاههای اروپایی به امضا رسیده و در حال پیاده سازی است که امید می رود این قبیل برنامه های مشترک با کشور ایتالیا نیز صورت پذیرد.
وی افزود: همچنین پارکها و مراکز رشد علمی و فناوری ایران می توانند پذیرای شرکتهای دانش بنیان ایتالیا به منظور تحقیق و توسعه و حتی تولید محصولات مشترک دانش بنیان باشند.
رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی در پایان تاکید کرد: همکاریهای علمی ایران و ایتالیا از پشتوانه و اراده دوجانبه قابل قبولی در ابعاد سیاستگذاری کلان و ایجاد بستر و مسیر مناسب برای همکاری های علمی و فناورانه دو کشور برخوردار است و امید می رود از لحاظ اجرایی و عملیاتی نیز بیش از پیش در این زمینه اهتمام دو جانبه صورت گرفته و گام های بیشتری جهت تحقق اهداف مشترک همکاری های علمی ایران و ایتالیا برداشته شود.
 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 1,159
اخبار : اولین نشست علوم، فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا برگزار شد
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی