هیجان با نور و لیزر
ایمنی لیزر (تکنیک)
 
 ایمنی لیزر
 
 
در کار با هر دستگاه و ابزاری باید ملاحظات ایمنی را درنظر داشت تا حادثه ای برای فرد استفاده کننده، افراد دیگر و همینطور ابزار رخ ندهد. باریکه لیزر بخاطر عدم واگرایی و جهتمندی و شدت بالای آن، در توانهای نه چندان بالا میتواند به چشم آسیب برساند و در توانهای بالا، علاوه بر آن، به پوست هم صدمه جدی وارد کند. لیزرهای توان بالا که امروزه در دسترس عموم هم قرار گرفته است می تواند حتی خطر آتش سوزی به دنبال داشته باشد.
لیزر مورد استفاده در این آزمایشها اغلب لیزر پوینتر یا لیزر دیودی مشابه آن است و توان کمی دارد. البته  این لیزرها هم می توانند برای چشم خطرناک محسوب شوند.
لیزرها برحسب توان، انرژی، طول موج و طول زمان تابش دسته بندی شده اند. این دسته بندی ها بر اساس میزان خطر برای چشم و پوست ایجاد شده است:
-  لیزرهای طبقه 1 لیزرهای ایمن هستند که توان آنها بسیار کم است و استفاده از آنها نگرانی ندارد. این لیزرها در برخی دستگاهها بکار می روند و توانی در حدود میکرووات دارند.
 
-  لیزرهای طبقه 2 در صورتی امن محسوب می شوند که به آنها خیره نشویم.
 
- لیزرهای طبقه 3 که لیزر پوینتر نیز از این خانواده است، نباید به سمت چشم نشانه گرفته شوند. هرچند عکس العمل چشم می تواند جلوی صدمه جدی را بگیرد ولی به هیچوجه نباید به آن خیره شد.
 
- لیزرهای طبقه 4 لیزرهای خطرناک محسوب می شوند که توان تقریبی آنها حدود 500 میلی وات است.
 
قبل از کار با لیزر باید مطمئن باشید که از خطرات آن آگاه هستید. هیچگاه لیزر را به سمت چشم خود و دیگران نتابانید و جلوی تابش اتفاقی در اثر اتصال یا هر مورد دیگر را نیز بگیرید. در حین آزمایشها مواظب باشید نور لیزر بدون کنترل شما به سطوح براق و بازتابنده برخورد نکند و در نتیجه از طریق بازتاب، ناخواسته به چشم کسی نتابد. مسئله ایمنی استفاده از لیزر مسئله مهمی است و سالانه تعداد زیادی از استفاده کنندگان بخاطر عدم رعایت اصول ایمنی که چندان پیچیده هم نیستند، دچار صدمات چشمی می شوند. این صدمات متاسفانه گاهی ممکن است منجر به کوری دایم نیز بشود بنابراین  مواظب باشید و ریسک نکنید.
در استفاده از لیزر مهمترین نکته، دقت کردن و ریسک نکردن و نیز رعایت اصول ساده کار با یک نور قوی است. 
 
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی