دانشگاه شهید بهشتی

معرفی کتاب درآمدی بر شناخت فنون مرمت بناهای تاریخی

تاریخ انتشار: 1397/08/30 03:53 ب.ظ

 

 
zargar.gif 
 
 
 
 
نوشتۀ دکتر اکبر حاجی ابراهیم زرگر و مهندس سیداحسان میرهاشمی روته
 
 چاپ اول: 1397، 480 صفحه (قطع رحلی)، قیمت: 600،000 ریال
 
 
 
 
آنچه از معماری گذشتۀ ایران باقی مانده، در تعامل با فرهنگ حاکم و تلفیق با دانش فنی، نمونه-های بی‌بدیلی به نسل حاضر رسانده است. بدون شک، حفاظت و مرمت این آثار، به منزلة جان مایۀ معماری ایرانی، نه تنها به علت ارزشهای مستتر در آنها، بلکه برای افزایش غنای اطلاعاتی طراحی و ساخت وساز امروزی نیز ضروری است. در حوزۀ مبانی نظری مرمت، کتاب ها و مقاله های بسیاری به رشتۀ تحریر درآمده است، اما در حوزۀ فناوری و همچنین روشهای اجرایی مرمت، چه در ایران و چه در دیگر نقاط جهان، منابع کمتری وجود دارد. از این رو، با توجه به کمبود منابع تخصصی در این زمینه، نگارش کتاب حاضر، با تمرکز بر روش‌های اجرایی مرمت بناهای تاریخی، صورت گرفته است.
  این کتاب شامل هشت بخش است که با روش نظام مند رویارویی با بناهای تاریخی و برداشت از آنها آغاز شده و با ارائۀ برخی روش های حفاظت موقت و کنترل نیروهای آسیب رسان، فنون دخالت در شالوده های تاریخی، الگوهای معمول مرمت تویزه ها، طاقها و گنبدها، روشهای کنترل رطوبت و فنون مداخله در سازه های چوبی و سنگی ادامه می‌باید و با آشنایی مختصری در حوزۀ مرمت تزئینات وابسته به معماری، پایان می‌پذیرد.
  سعی شده است تا تمام مطالب کتاب بر تصاویر مرتبط و به ویژه نمونه های مرمت‌شدۀ موفق ایرانی مبتنی باشد. از اینرو، مطالعۀ این کتاب برای دانشجویان و فعالان حوزۀ مرمت و حفاظت میراث فرهنگی، معماران با گرایشهای فناوری، بازسازی و منظر، دانشجویان و  مهندسان عمران و همچنین استادکاران تجربی مفید است.  

Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر مرکز نشر آثار علمی دانشگاه
تعداد مشاهده: 563
اخبار : معرفی کتاب درآمدی بر شناخت فنون مرمت بناهای تاریخی
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی