دانشگاه شهید بهشتی

دکتر صدوق: نقش علوم‌انسانی در به‌ثمررسیدن علوم‌پایه و مهندسی غیرقابل‌انکار است

تاریخ انتشار: 1397/08/12 07:41 ق.ظ

 

روز چهارشنبه دوم آبان ماه، دکتر سید حسن صدوق رئیس دانشگاه میزبان دکتر ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران بود. این دیدار فرصتی فراهم نمود تا نشستی به‌منظور امضاء تفاهم‌نامه همکاری مشترک و بحث و تبادل‌نظر با اعضای هیئت‌علمی در تالار علامه طباطبائی مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه برگزار شود.
سخنرانی دکتر صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی
به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی، دکتر سید حسن صدوق رئیس دانشگاه در این نشست در سخنانی ضمن خیرمقدم به دکتر ضرغام بر اهمیت  صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران (بنیاد علم ایران) تأکید  کرد و گفت: در شرایطی که کشور با تنگناهای اقتصادی مواجه است و فشار و محدودیت‌های فراوانی از سوی دشمنان بر کشور تحمیل می‌شود و مردم و دولت از دانشگاه‌ها انتظار کمک برای حل مسائل و مشکلات را دارند، حمایت‌های مالی و معنوی صندوق برای تعامل  و ارتباط دانشگاه‌ها با بخش صنعت فوق‌العاده اهمیت دارد.
امیدوارم به برکت این نشست و حضور دکتر ضرغام و روسای کارگروه‌ها، عدم توازن در تخصیص و جذب امکانات برای قلمروهای مختلف علم مرتفع گردد
_N3A7088.jpgرئیس دانشگاه با اظهار خوشحالی از حمایت‌های صندوق از تمام حوزه‌ها و شاخه‌های علمی اظهار داشت: خوشبختانه حیطه‌ها و حوزه‌‌های متنوع علوم زیر چتر حمایتی صندوق قرار دارند و کمیته‌ها و کارگروه‌های مختلف در اساسنامه صندوق گنجانده ‌شده است و این نکته برای دانشگاه‌های جامع ازجمله دانشگاه شهید بهشتی که رشته‌های متنوع علمی در حوزه‌های  علوم فنی و مهندسی، علوم پایه و علوم انسانی در آن فعالیت دارند بسیار حائر اهمیت است. امیدوارم به برکت این نشست و حضور دکتر ضرغام و روسای کارگروه‌ها، عدم توازن در تخصیص و جذب امکانات برای قلمروهای مختلف علم مرتفع گردد.
نقش علوم انسانی در به ثمر رسیدن درست دستاورد‌های علوم پایه و مهندسی غیرقابل‌انکار است
دکتر صدوق، از آغاز همکاری مشترک دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه با صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران خبر داد و تصریح کرد: بی‌شک حوزه ‌علوم انسانی با توجه به نقش و رسالتی که دارد در جامعه مظلوم واقع‌شده است، این در حالی است که نقش علوم انسانی در به ثمر رسیدن درست دستاورد‌های علوم پایه و مهندسی غیرقابل‌انکار است، از سویی این علوم انسانی است که در حوزه شناسایی آسیب‌های اجتماعی نقش اساسی دارد. رئیس دانشگاه ادامه داد: اساساً خط‌کشی بین علوم اعتباری است، علم درخت تنومندی است که دارای شاخه‌های مختلفی است.
رئیس دانشگاه، توجه به فناوری و حمایت از دوره‌های پسادکتری را برای کشور بسیار حائز اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: گاهی دانشگاه‌ها متهم به رخوت و روزمرگی می‌شوند ازاین‌رو حمایت صندوق از دانشگاه‌ها موجب سوق دادن آنها در مسیر فعال و پویا می‌شود و به این ترتیب دانشگاه‌ها می‌توانند انتظارات برای حل مسائل و چالش‌های کشور را برآورده نمایند.
حمایت بخش‌های دولتی و خصوصی از رساله‌های و پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی، اساس کار است؛ با این رویکرد، پژوهش در خدمت جامعه و حل مسئله اشتغال قرار خواهد گرفت و پاسخگوی نیازها خواهد بود
 
دکتر صدوق به رسالت و نقش پررنگ دانشگاه در تحویل دانش‌آموخته تحصیلات تکمیلی اشاره کرد و گفت: در دانشگاه شهید بهشتی بیش از ۹۰۰۰ دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند. دوره تحصیلات تکمیلی زمان پژوهش است، اگرچه ما بیشتر بر آموزش تکیه‌داریم، اما باید بپذیریم که پژوهش از دوره ارشد آغاز می‌شود.
رئیس دانشگاه، با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله) در خصوص حمایت از رساله‌ها و پایان‌نامه‌ها تأکید کرد: حمایت بخش‌های دولتی و خصوصی از رساله‌های و پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی، اساس کار است؛ با این رویکرد، پژوهش در خدمت جامعه و حل مسئله اشتغال قرار خواهد گرفت و پاسخگوی نیازها خواهد بود.
سخنرانی دکتر ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران
دکتر نصرت‌الله ضرغام، رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور نیز _N3A7161.jpgضمن معرفی صندوق، به اهداف بنیاد ملی علم ایران اشاره کرد و در خصوص فعالیت‌ها، برنامه‌های حمایتی، اولویت‌های پروژه‌های تحقیقاتی و طرح‌های آتی صندوق توضیحاتی ارائه داد و مدیریت، توانمند‌سازی و حمایت از تحقیقات به‌منظور تولید دانش و فن‌آوری راهبردی در جهت تحقق جهان پایدار با اتکا به مبانی معرفتی و سرمایه‌های علمی داخلی و خارجی مأموریت این صندوق عنوان نمود.
دکتر ضرغام، ارتقاء جایگاه و منزلت پژوهشگران در جامعه، تقویت نقش و تاثیر گذاری بنیاد در نظام علم و فناوری، ساماندهی نظام گرایانه ملی در بخش تحقیقات و فن‌آوری، بهره‌برداری از ظرفیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در توسعه علم و فن‌آوری، گسترش توانمندسازی ملی متناسب با نیازهای توسعه‌بخشی و منطقه‌ای را ازجمله اهداف راهبردی صندوق عنوان کرد.
وی، تجهیز و تثبیت بنیاد ملی علم ایران در نظام تولید علم و فن‌آوری کشور، حمایت علمی، مادی و معنوی  از پژوهشگران و فناوران، نهادینه کردن باور عمومی نسبت به نقش علم و فناوری و مدیریت افکار عمومی درروند رشد توسعه علمی، زمینه‌سازی و ایفای نقش در جهت سیاست‌گذاری کلان در حوزه علم و فن‌آوری و تقویت سازوکارهای استقرار و توسعه شبکه تولید علم و فناوری را راهبردهای اصلی این صندوق خواند.
دکتر ضرغام، با برشمردن اولویت‌های صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور برای حمایت از طرح‌های پژوهشی گفت: طرح‌های پژوهشی برای برخورداری از حمایت‌های صندوق باید به‌صورت تیمی اجرا شوند، میان‌رشته‌ای  و فرا رشته‌ای باشند، با همکاری چند مرکز علمی داخل و خارج کشور صورت گیرند، در راستای گسترش مرزهای دانش، حل مشکلات کشور، استفاده از مزیت‌های کشور و در جهت تولید دارایی‌های فکری و دانش فنی باشند و توزیع متوازن پروژه‌های تحقیقاتی بین پژوهشگران زن و مرد صورت گیرد.
تاکنون  216  طرح‌های مصوب، 3 طرح بین‌الملل، 2 گرنت ، 1 گرنت آغاز  و3 ثبت بین‌المللی اختراع از دانشگاه شهید بهشتی موردحمایت صندوق قرارگرفته است
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای حمایت از آموزش و پروش گفت: این صندوق در سال 1395 تفاهم‌نامه‌ای را با آموزش‌وپرورش امضا کرده است. بر پايۀ اين تفاهم‌نامه، در چهار موضوع برگزاری کارگاه‌های آموزشی روش تحقیق و خلاقیت، حمایت از مطالعات جمعی، آموزش نوآوری، ایده‌پردازی و کارآفرینی و حمایت از ثبت داخلی اختراعات دانش‌آموزی از پژوهش سراهای دانش‌آموزی حمايت مي‌كند.
دکتر ضرغام با ارائه گزارشی از طرح‌های مشترک دانشگاه شهید بهشتی و صندوق، تصریح کرد: تاکنون  216  طرح‌های مصوب، 3 طرح بین‌الملل، 2 گرنت ، 1 گرنت آغاز  و3 ثبت بین‌المللی اختراع از دانشگاه شهید بهشتی موردحمایت صندوق قرارگرفته است.
دکتر بابک شکری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه نیز با ارائه گزارشی ضمن معرفی دانشگاه به تشریح برخی دستاوردهای دانشگاه پرداخت.
_N3A7123.jpgدکتر شکری از امضاء متمم تفاهم‌نامه مشترک بین صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران (بنیاد علم ایران) با دانشگاه شهید بهشتی خبر داد و افزود: این تفاهم‌نامه به‌منظور انجام طرح‌های تحقیقاتی مشترک، طرح‌های پسادکتری، رساله دکتری و ثبت اختراعات خارجی به امضاء خواهد رسید. امیدوارم انعقاد این تفاهم‌نامه مقدمه‌ای برای افزایش سطح همکاری‌های مشترک در عرصه‌های پژوهشی باشد.
معاون پژوهشی و فناوری، ضمن اشاره به شعار دانشگاه "زندگی یعنی امید و حرکت" گفت: دانشگاه شهید بهشتی در چشم‌انداز در افق ۱۴۰۴ "دانشگاهی پیشرو و برخوردار از جایگاه برتر در تولید، آموزش و نشر علم، فناوری و دانش، تأثیرگذار در شکل‌دهی آینده، مرجع ممتاز پاسخگویی به نیازهای علمی، آموزشی و پژوهشی و ارائۀ راه‌حل برای مسائل پیچیده در عرصه‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، انتخاب اول برترین استعدادها، پرورش‌دهنده انسان‌های متدین، خلاق و نوآور، حرفه‌ای و کارآمد و آراسته به ایمان، تقوای الهی و مکارم اخلاق" است.
دکتر شکری، وجود مراکز خاص و یکتا در سطح کشور در دانشگاه شهید بهشتی، مانند پژوهشکده لیزر و پلاسما، پژوهشکده علوم محیطی، مرکز سنجش‌ازدور GIS، پژوهشکده علوم شناختی و مغز را از نقاط قوت دانشگاه شهید بهشتی از منظر پژوهش خواند.
معاون پژوهشی و فناوری، توسعه علم و فناوری، گسترش مرزهای دانش و کمک به رفع چالش‌های ملی را مأموریت محوری دانشگاه شهید بهشتی عنوان کرد و اظهار داشت: کیفی‌سازی فعالیت‌ها، مأموریت‌گرایی و تراز عملکرد بین‌المللی سه ارزش محوری در دانشگاه شهید بهشتی هستند.
دکتر شکری در ادامه گفت: دانشگاه شهید بهشتی در سال 1338 تأسیس‌شده است و اکنون با شش دهه فعالیت مستمر با دارا بودن 19 دانشکده، 10پژوهشکده، 4 مرکز تحقیقاتی و 20 قطب علمی به فعالیت خود ادامه می‌دهد. 900 عضو هیئت‌علمی، آموزش بالغ‌بر 19 هزار دانشجو را در 119 گروه آموزشی بر عهده‌دارند که از این تعداد دانشجو، 40درصد در دوره کارشناسی، 45درصد در دوره کارشناسی ارشد و 15 درصد در دوره دکتری مشغول به تحصیل هستند.
وی افزود: دانشگاه در حوزه پژوهش کیفی برای حل چالش‌های کشور و توسعه همکاری‌های پژوهشی بین‌المللی گام‌های مهمی را برداشته است. رشد ۲۵ درصدی تعداد مقالات بین‌المللی دانشگاه با محققان تراز اول جهانی در سال گذشته و رشد ۲۰ درصدی تولید مقالات بین‌المللی چارک اول و نیز رشد ۳۰ درصدی حجم مالی قراردادهای برون‌سازمانی که حدود ۲۰ درصد آن با مراکز خصوصی بوده از اهم فعالیت‌های این حوزه هستند.
دکتر شکری با اشاره به جایگاه دانشگاه در رتبه‌بندی‌های جهانی، تصریح کرد: دانشگاه شهید بهشتی در سال‌های گذشته توانسته است با انجام فعالیت‌های پژوهشی در رتبه‌بندی‌های جهانی مانند تایمز، لایدن، ‌ QS ، ESI و سایماگو روند رو به رشدی را داشته است.
معاون پژوهشی به اقدامات صورت گرفته در حوزه کارآفرینی و فناوری اشاره و خاطرنشان کرد: دانشگاه با راه‌اندازی پارک علم و فناوری و توسعه فضای فیزیکی توانسته است گام‌های بلندی بردارد، بر این اساس میزان گردش مالی شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری 40 میلیارد و گردش مالی شرکت‌های دانش‌بنیان 5/3 میلیاردی است و تعداد 316 کارآفرین در شرکت‌های پارک علم و فناوری مشغول به فعالیت هستند.
دکتر شکری با اشاره به برنامه‌های دانشگاه برای گسترش همکاری‌های علمی بین‌المللی اظهار داشت: ریاست و هدایت کارگروه ملی همکاری‌های علمی با کشورهای روسیه و قزاقستان، ریاست هیئت اجرایی کمیسیون بین‌المللی سدهای بزرگ دنیا برای دوره مأموریت 2018 تا 2021، برگزاری دوره آزفا برای  170 داوطلب خارجی در سال گذشته، رشد تعداد دانشجویان بین‌الملل دانشگاه در رشته‌های مختلف از 20 کشور جهان و همکاری و مشارکت در کارگروه‌های علمی با کشورهای فرانسه، آلمان و اتریش ازجمله این فعالیت‌ها است.
معاون پژوهشی و فناوری در پایان به امضاء متمم تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه و صندوق خبر داد و گفت: تفاهم‌نامه همکاری با صندوق حمایت از پژوهشگران برای نخستین بار در سال ۹۴ منعقدشده است و در قالب متمم تفاهم‌نامۀ همکاری با دانشگاه شهید بهشتی که امروز به امضاء خواهد رسید، صندوق از 30 طرح پسادکتری، 40 طرح تحقیقاتی، 10 ثبت اختراع بین‌المللی و 10 رساله برتر دکتری در دانشگاه شهید بهشتی  حمایت مي‌كند.
 
Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 527
اخبار : دکتر صدوق: نقش علوم‌انسانی در به‌ثمررسیدن علوم‌پایه و مهندسی غیرقابل‌انکار است
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی