دانشگاه شهید بهشتی

گفتگوی روابط عمومی و اطلاع رسانی با دکتر هومان لیاقتی، سرپرست پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی

تاریخ انتشار: 1397/05/16 04:17 ب.ظ
دکتر لیاقتی.jpg
در یکی از روزهای بهاری و زیبای اردیبهشت 1397 به دیدار دکتر هومان لیاقتی، سرپرست پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور رفتیم. دکتر لیاقتی، مثل همیشه با روی گشاده و لبخندی بر لب پذیرای ما بود و با دقت به سئوالاتی که مطرح می­شد پاسخ می داد. آنچه از نظر شما خوانندگان محترم می­گذرد گفتگوی مختصر روابط عمومی و اطلاع رسانی با دکتر هومان لیاقتی است.
پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور چه زمانی تأسیس شد؟
در سال 1345 توسط وزارت آب و برق وقت، تحت عنوان مرکز آموزش های تخصصی برق با هدف آموزش کارکنان و تربیت متخصصان در صنعت برق ایجاد شد و با عنایت به کارگاه های مجهز و کادر آموزشی خبره، خدمات قابل توجهی را به صنعت برق کشور ارائه نمود. از سال 1380 پذیرش دانشجو در دوره­های تکمیلی در رشته­های مختلف صنعت آب و برق و انرژی در دانشکده صنعت آب و برق شروع گردید و در سال 1384 به علت رشد قابل توجه فعالیت های آموزشی و پژوهشی، دانشکده به دانشگاه صنعت آب و برق( شهید عباسپور) ارتقاء یافت. دانشجویان و متخصصان بسیاری از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. بسیاری از متخصصان و مدیران حوزه آب و برق دانش آموخته این دانشگاه هستند. این دانشگاه در خردادماه سال 1392 به دانشگاه شهید بهشتی ملحق شد و از آن زمان به عنوان پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی فعالیت می­نماید. از آنجایی که بهترین ماشین آلات صنعتی و قدیمی در این مرکز وجود دارد؛ در صورت فراهم شدن زیرساخت ها و داشتن برنامه ریزی­، به عنوان یک پیشنهاد می­توان یک موزه عظیم صنعت برق و تاسیسات نیروگاهی را در اینجا دایر نمود.
چه دانشکده­هایی در حال حاضر در پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور فعالیت می کنند؟
دانشکده های مختلفی در این پردیس وجود دارند، از جمله دانشکده مهندسی مکانیک و انرژی، دانشکده مهندسی برق و دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط زیست. مقاطع تحصیلی در این دانشکده و بقیه دانشکده های موجود در این پردیس از دوره کارشناسی تا دکتری می باشد.
      در مورد دانشکده مهندسی مکانیک باید گفت که این دانشکده با صنایع مختلف کشور در بخش انرژی های نو یا تجدیدپذیر، تعاملات و ارتباطات داخلی و بین المللی زیادی دارد. در این دانشکده بخش تخصصی بسیار فعالی وجود دارد و فعالیت های پژوهشی خوبی در این دانشکده انجام می شود مثل مواردی که به آب شیرین کن، بازیافت پسماند و سایر مواردی که به مسائل زیست محیطی مرتبط است. لازم به ذکر است که به زودی مرکز توربین نیز در دانشکده مکانیک افتتاح می شود.
      دانشکده عمران و آب، محیط زیست در زمینه مسائل عمران، محیط زیست، آب و فاضلاب کشور از مقطع کارشناسی تا دکتری دانشجو می پذیرد و فعالیت های پژوهشی می کند. این دانشکده در زمینه مخاطرات طبیعی و زلزله نیز فعالیت دارد و با پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی همکاری می کند. همچنین چندین مرکز تحقیقاتی داریم که در زمینه بلایای طبیعی، استحصال آبهای غیر متعارف، مطالعه می­کنند.
     دانشکده برق نیز با داشتن کارگاه ها و آزمایشگاه های بعضا منحصر به فرد و اساتید برجسته در صنعت برق کشور کاملا شناخته شده است. این دانشکده در بخشهای مختلف آموزشی و پژوهشی فعالیت­ دارد. پژوهشکده شبکه های قدرت نیز در پردیس در حال راه اندازی است. علاوه بر کارهای پژوهشی و تربیت متخصصان که ذکر شد، این پردیس با وزارت نیرو تعامل بسیار خوبی داشته و دوره های آموزشی و پودمانی متعددی نیز در این پردیس انجام می شود. مرکز آموزش های تخصصی، تعامل بسیار خوبی با پردیس دارد. یکی از شاخصه های ممتاز این مجموعه آموزشی، مرکز آموزش­های تخصصی می باشد که از بدو تأسیس آن در سال 1349 تاکنون دوره های آموزشی تخصصی در کارنامه کاری خود داشته و دارد و می توان اذعان نمود در این زمینه در سطح کشور جزء شاخص ترین مراکز آموزشی است. کیفیت کارگاههایی که برگزار می کند در ایران بی نظیر است. حتی در این دوران آموزش های تخصصی بین المللی نیز در این مرکز کلید خورد که از آن جمله می­توان برگزاری دوره های مختلف آموزش صنعت آب را که به طور مشترک با موسسه IHE و بانک جهانی بود نام برد. ضمناً در همین دوران با همکاری موسسه IHE برنامه درسی دوره کارشناسی ارشد مهندسی آب و فاضلاب برای اولین بار در کشور تدوین و پس از تصویب توسط شورای عالی برنامه ریزی به اجرا درآمد.
     در مجموع می توان گفت که پردیس نقش اساسی و مهمی در حوزه آب، انرژی و محیط زیست ایفا می کند. در پردیس، ارتباط با صنعت به طور طبیعی وجود دارد و هدف توسعه فعالیت های آموزشی و پژوهشی است. پردیس تعاملات خوبی با دانشگاههای خوب دنیا دارد و همچنین در بخشهای دانشجویی و فرهنگی تلاشها و فعالیتهای گسترده ای دارند.
پردیس شهید عباسپور در حال حاضر در سایتی به وسعت 53 هکتار و با مجموعه ساختمان های به زیربنای 80,000 مترمربع و ساختمان های در دست ساخت به زیربنای 16700 مترمربع و استقرار دانشکده های عمران، اب و محیط زیست و مهندسی برق و مهندسی مکانیک و انرژی با تعداد دانشجوی 1236و نفر در مقطع کارشناسی 964 نفر در مقطع کارشناسی ارشد 326 و نفر در مقطع دکتری و مرکز آموزش های تخصصی دانشگاه و پارک علم و فن آوری دانشگاه به فعالیت خود ادامه می دهد که امید است با نظر مثبتی که مسئولین دانشگاه شهید بهشتی به این مجموعه دارند و با عنایت به پتانسیل بالقوه موجود در این پردیس، بتوان از ظرفیت های بی شمار این پردیس در جهت خدمات آموزشی و پژوهشی و مهندسی استفاده بهینه را نمود.                  
با چه چالشهایی در پردیس مواجه هستید؟ خوشبختانه هیئت رئیسه حمایت همه جانبه ای از پردیس می کند لیکن به هرحال کارگاه هایی که داریم سرمایه ملی است و باید برای بقا و حفظ آنها تلاش و فعالیت نمود.
برنامه های آینده پردیس چیست؟
پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور، کاملاً در مسیر اهداف آموزشی و پژوهشی دانشگاه شهید بهشتی حرکت می کند. برنامه ما تقویت بخشهای صنعتی و محیط زیستی است و در این زمینه با وزارت نیرو هم کاملاً هماهنگ هستیم. رخدادهای پردیس عباسپور برای دانشگاه شهید بهشتی بسیار مهم است. از قابلیتهای موجود در آن باید بهره برد. در پردیس عباسپور، علم و تجربه با هم تلفیق شده اند و سرمایه محسوب می شوند که باید از این سرمایه نهایت استفاده را به عمل آورد. ​
Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 558
اخبار : گفتگوی روابط عمومی و اطلاع رسانی با دکتر هومان لیاقتی، سرپرست پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی